Reactie op: 'Niet de regering, maar DNA...'
In november 2024 zijn in De Nationale Assemblee de wetten voor financiële voorzieningen voor de drie staatsmachten behandeld. Deze wetgeving heeft eindelijk een aantal privileges en rechten die eerder golden voor de staatsorganen formeel beëindigd.
Afschaffing van dubbele salarissen en andere voordelen
Zo zijn bij De Nationale Assemblee nevenfuncties bij overheidsinstellingen en parastatale bedrijven afgeschaft. Dit staat in de volksmond bekend als dubbele salarissen. De pensioenleeftijd voor gewezen leden is vastgesteld op zestig jaar. Geneeskundige voorzieningen voor gewezen leden zijn komen te vervallen.
Ook is de regeling beëindigd waarbij voormalige ministers en assembleeleden automatisch werden ondergebracht in een functie als directeur of beleidsadviseur. Daarnaast bepaalt de wet dat staatsgoederen, zoals voertuigen, niet langer mogen worden overgenomen tegen symbolische bedragen.
Geen terugwerkende kracht
Juridisch konden deze wijzigingen niet met terugwerkende kracht worden toegepast. De afschaffing van de privileges kon niet gelden voor de huidige ambtsdragers. Tijdens de behandeling van de wet is dit nadrukkelijk vastgesteld. Daarom treden de nieuwe regels pas in werking bij het begin van de volgende zittingsperiode van het parlement en de regering.
De NDP meet met twee maten
De NDP was bij die behandeling ook aanwezig natuurlijk. Haar leden verklaarden toen met grote stelligheid dat het hier om verworven rechten ging en dat elke poging om deze met terugwerkende kracht in te trekken zou eindigen in de rechtszaal. Men verdedigde de privileges met volle overtuiging.
De vraag was dan hoe het mogelijk is dat dezelfde partij en haar fractieleden eisen dat één specifiek privilege onmiddellijk wordt ingetrokken, terwijl zij de overige verworven rechten juist met hand en tand hebben verdedigd. Is dat geen zuivere vorm van hypocrisie? Vooral wanneer men weet dat dit juridisch niet is toegestaan!
Het is dan ook opmerkelijk dat dezelfde partij die eerder dreigde met juridische stappen eiste dat de regeling per direct werd stopgezet voor de zittende regering. Je kan niet beweren dat een deel van de verworven rechten onaantastbaar zijn en dan eisen dat men van een ander deel afziet. Dat is meten met twee maten en nog steeds juridisch onverantwoord.
Misbruik van de regeling
De NDP heeft tijdens haar regeerperiode zelf op grote schaal misbruik gemaakt van deze regeling. Ik ben blij dat dhr Tsang dit zelf toegeeft. Onder haar bewind zijn staatsvoertuigen verkocht voor slechts tien procent van de getaxeerde waarde. En het bleef niet bij ministers. Ook anderen, zoals politieke vertrouwelingen en friends & family, hebben hiervan geprofiteerd. Wat begon als een regeling werd een georganiseerde uitverkoop van staatsbezit. Dit is precies waartegen wij opkomen.
Het is dan ook ongeloofwaardig dat de partij zich nu plots moreel verontwaardigd toont. Deze houding is niet ingegeven door principes maar door politiek opportunisme. Niemand kent de regeling beter dan de partij die er zelf grootschalig gebruik van heeft gemaakt. Juist daarom is het beschamend dat men nu de indruk probeert te wekken dat men deze praktijk moreel afkeurt. Het misbruik van deze regeling in 2020 ligt nog vers in het geheugen.
Nakomen van beloften
De morele afweging die vandaag gemaakt moet worden is helder. Hoewel de wet het nog toestaat, is het maatschappelijk onaanvaardbaar dat regeringsleden gebruikmaken van een regeling die breed als onethisch wordt beschouwd. Juist daarom heb ik als volksvertegenwoordiger opgeroepen om de overname van voertuigen niet voort te zetten.
Het bestaan van zo’n missive wil nog niet zeggen dat er ook gebruik van gemaakt wordt. Tijdens de behandeling van de wet is duidelijk toegezegd dat de regering geen gebruik zou maken van deze mogelijkheid. Die belofte moet worden nagekomen.
Politiek moet gaan over integriteit, transparantie en dienstbaarheid. Niet over het veiligstellen van persoonlijke voordelen aan het einde van een ambtstermijn. Daar sta ik voor. En daar zal ik op blijven toezien.
Ramsukul Vishwadath Kishan
Lid van De Nationale Assemblee namens de VHP
Documenten:
Vandaag
-
05:44
Ook regen en onweer op deze vaderdag
-
03:51
Dodelijke aanvallen tussen Israël en Iran, nucleair overleg stilgelegd
-
01:59
Dashboard verkiezingen scoort, minder dan 1% verschil met CHS-uitslagen
-
00:48
Bigi Boy triomfeert bij Dirty Boxing-debuut en krijgt nieuwe uitdager
-
00:00
DSB faciliteert handel in Staatsolie-obligaties via DCSX en SSX
Gisteren
- Nationale herdenking 180 jaar vestiging Boeroes in Saramacca
- 597Netwerken presenteert vijf toetsingsvragen voor aanstaande ministers
- Reactie op: 'Niet de regering, maar DNA...'
- A20: Democratisch mandaat is opdracht tot verandering
- Strategisch advies voor de aankomende coalitie & de VHP
- Brute woningoverval: slachtoffer gekneveld achtergelaten
- VN-missie in Haïti faalt, Lula wil actie
- Kersten neemt 50% belang in Comport; versterkt positie in energiesector
- Sneeuwwitje en de vijf hofdwergen
- Aardig wat regen voorspeld op deze zaterdag
- Israël en Iran wisselen raketaanvallen uit, angst voor escalatie groeit
- Heraccreditatieproces gestart voor FHR MPA-programma
- Koers blijft stijgen: Landbouwers in nood, consumenten voelen druk
Eergisteren
- Kassier verdacht van verduistering €110.000 en US$30.000; blijft aangehouden
- Olieprijzen stijgen fors na Israëlische aanval op Iran
- Zwaarbewapende nepagenten beroven buitenlander van 2 kg goud
- Suriname tegen Panama, Guatemala en El Salvador in WK-kwalificatie
- Reactie op: Brunswijk moet aftreden...
- Gewapende overvallen achter elkaar in Paramaribo en Wanica
- Kabinet president richt pijlen op lek en media; zwijgt over inhoud missives
- Gewapende overval aan Lalawweg
- Rover mishandelt en berooft vrouw in woning
- Gekozenen aanvaarden bij CHS resultaat verkiezing
- Netanyahu’s aanval op Iran – strategisch keerpunt of politieke gok?
- Waarom Suriname zijn president niet meer in het geheim moet kiezen
- Tweede verdachte beroving in warung Fayadjanstraat ontkent betrokkenheid
- Aanhoudende regen en onweer
- Petronas versnelt olie-exploratie in Blok 52 na veelbelovende vondsten
- Generaal Salami gedood bij Israëlische luchtaanvallen op Iran
- Niet de regering, maar DNA treft blaam bij overname dienstvoertuigen
- Analyse verkiezingsuitslag mei 2025: Versnippering, verlies en politieke realiteit