Houtdossier 13: Hout zes houtexporteurs al ingeklaard, alleen Jeva Trading nog geraakt
Dat stelt advocaat Joan Nibte desgevraagd in een reactie aan Starnieuws. Volgens haar hebben de zes exporteurs hun fytosanitaire certificaten terstond ontvangen op basis van het kortgedingvonnis van 31 december, waarin de Staat werd verplicht de certificaten binnen 24 uur af te geven. “Op grond van dat vonnis is het hout in India ingeklaard en verder verwerkt. Voor die ladingen heeft het arrest van het Hof geen praktische gevolgen meer,” zegt Nibte. Het gaat om Pinnacle Timber Products N.V., Green Wood World N.V., Harmony Timber N.V., Wintrip International N.V., Bakhuis Forest N.V. en Atlantic Asia Resources N.V. Zij werden bijgestaan door advocaten Shiraz Boedhoe en Nibte.
Jeva Trading bevond zich echter in een andere juridische positie. Het bedrijf maakte geen deel uit van de oorspronkelijke vordering van de zes exporteurs en kon daardoor geen gebruikmaken van het kortgedingvonnis. De lading van Jeva Trading is volgens Nibte nog niet ingeklaard en ligt nog steeds in de haven van India.
Omdat het Hof van Justitie het vonnis van 31 december inmiddels heeft vernietigd, heeft Nibte haar processtrategie aangepast. Zij had namens Jeva Trading een kortgeding aanhangig gemaakt om toegevoegd te worden bij het vonnis. “Mijn vordering was gebaseerd op dat kortgedingvonnis, waarin de afgifte van Mora-certificaten was bevolen. Door het arrest van het Hof zijn de omstandigheden gewijzigd en moet ook mijn eis dienovereenkomstig worden aangepast,” verklaart zij.
De wijziging is volgens de advocaat noodzakelijk uit oogpunt van procesorde, rechtszekerheid en loyaliteit aan de rechterlijke hiërarchie. Jeva Trading trekt het onderdeel van de eis in dat zag op de afgifte van fytosanitaire certificaten onder de verzamelnaam 'Mora', nu het Hof expliciet heeft geoordeeld dat deze praktijk geen rechtsgevolg kan hebben. De procedure wordt voortgezet op basis van de aangepaste vordering, waarin schade en overige rechtsgevolgen centraal blijven staan. Nibte heeft gisteren haar eis bijgesteld. De Staat moet vrijdag hierop reageren.
Nibte zegt persoonlijk geen moeite te hebben met het feit dat het Hof het vonnis van de kantonrechter heeft vernietigd. Er moet inderdaad een einde komen aan deze situatie. De indruk mag echter niet worden gewekt dat het de houtexporteurs zijn die voor deze situatie hebben gezorgd. “Zij zijn al die jaren gefaciliteerd door LVV,” benadrukt de advocaat.
Volgens haar had het ministerie oplossingsgericht te werk moeten gaan door samen met de houtexporteurs en India na te gaan hoe deze situatie het best kon worden opgelost. Zij wijst erop dat export ook betekent dat de Staat daar voordeel bij heeft.
Wat Jeva betreft, stelt Nibte dat deze houtexporteur in totaal twaalf containers met hout naar India heeft geëxporteerd. Inmiddels zijn voor acht containers andere kopers dan India gevonden, die bereid zijn het hout in andere havens af te nemen. Voor de vier containers die nog in India liggen, moet nog een oplossing worden gezocht.
Volgens haar had het ministerie oplossingsgericht te werk moeten gaan door samen met de houtexporteurs en India na te gaan hoe deze situatie het best kon worden opgelost. Zij wijst erop dat export ook betekent dat de Staat daar voordeel bij heeft.
Wat Jeva betreft, stelt Nibte dat deze houtexporteur in totaal twaalf containers met hout naar India heeft geëxporteerd. Inmiddels zijn voor acht containers andere kopers dan India gevonden, die bereid zijn het hout in andere havens af te nemen. Voor de vier containers die nog in India liggen, moet nog een oplossing worden gezocht.
Lees ook:
● Tegenreactie: handhaving is geen verrassing, maar rechtszekerheid evenmin onderhandelbaar
● Dossier houtexport 1: Certificaat onder protest: LVV vecht rechterlijk bevel aan
● Dossier houtexport 2: Dossier houtexport 2: Niet plotseling, maar te laat
● Dossier houtexport 3: Waarom het vonnis in houtdossier ernstige vragen oproept...
● Dossier houtexport 4: Aangifte in houtzaak niet aangenomen na overleg met OM
● Dossier houtexport 6: OM en LVV oneens over aangifte houtzaak: alleen tegen Jeva geregistreerd
● Dossier houtexport 7: Column: De misdaad die een vonnis heet
● Dossier houtexport 8: Directeur LVV Ramkisoensing ontheven; RvM keurt besluit goed
● Dossier houtexport 9: PG bevestigt: LVV kan onbeperkt aangifte doen van strafbare feiten● Dossier houtexport 10: Hoger beroep donderdag bij Hof van Justitie
● Dossier houtexport 11: Jeva Trading zoekt aansluiting bij gewraakte vonnis, uitspraak Hof dinsdag
Vandaag
-
10:49
Communicatiestoringen en personeelstekort zetten luchtverkeersleiding onder zware druk
-
08:40
Libanon en Israël verlengen wapenstilstand na top in het Witte Huis
-
06:38
Emoties lopen hoog op tijdens behandeling strafzaak aanrijding Johannes Mungrastraat
-
04:36
Een bewolkte en natte vrijdag voorspeld
-
02:34
Agrarische sector fel over vertrek VKI-directeur en eist opheldering
-
01:47
Raad van Toezicht VKI wijst op ernstige tekortkomingen bij vertrek directeur
-
00:59
Column: Canawaima te veel vragen, te weinig antwoorden
-
00:01
Vakbondsleider Dwarka reageert op betaling van US$ 5000 bij Canawaima
Gisteren
- Inheemse diaspora doet eerste stap naar structurele samenwerking
- PAHO waarschuwt voor stijging mazelengevallen en roept op tot vaccinatie
- Directeur VKI stapt op na conflict met Raad van Toezicht
- Granman Matuariërs slaat alarm over illegale activiteiten in Matawai-gebied
- Bhoelai: Wie bewust leeft, kan langer en vitaler oud worden
- Nieuwe RvC Canawaima een feit
- BOG ontvangt middelen uit Brazilië voor bestrijding chikungunya
- Nederland kampt met grootste veiligheidsdreiging sinds WOII
- Kandidaten VN-chef beloven hervormingen en herstel vertrouwen
- Reparatiebedrijf Sardha doet aangifte tegen 'Newara' om vermeende facturen Canawaima
- Overwegend bewolkte dag met regenbuien
- Nieuwe Raad van Commissarissen Canawaima wordt vandaag benoemd na ophef
- Column: Voeg de daad bij het woord: Kraka Green Guardians baka!
- Minister Soeropawiro belooft doorbraak in slepende grondkwestie Mariënburg
Eergisteren
- Overheid geïnformeerd over impact Nieuw Burgerlijk Wetboek
- Felle brand verwoest pand in binnenstad
- Peruaanse ministers stappen op na conflict met president over F-16-deal
- Illegale vuilstort bij Ston Oso aangepakt, maar probleem blijft bestaan
- Caribisch gebied moet zich klaarstomen voor drogere, warmere jaren
- Jurist Marja Vos en oud-legerbevelhebber Ernst Mercuur overleden
- Verdachte aangehouden na aanval vrouw met kapotte fles
- Iran grijpt schepen in Straat van Hormuz na afgelasting aanvallen door Trump
- Strategische winst, sociale zorgen: de balans van vertrekkend bevelhebber Werner Kioe A Sen
- Mandarijncursus moet samenwerking tussen Suriname en China verdiepen
- Wisselvallig weer met plaatselijke regenbuien
- VS verlengt wapenstilstand met Iran, militaire top over Hormuz
- Column: Lobi kon furu mi dey
- Volledige RvC Canawaima ontslagen na ingrijpen regering