Rechter verplicht Staat tot afgifte fytocertificaten ondanks brief LVV
De procedure was aangespannen door zes houtbedrijven: Pinnacle Timber Products NV, Green Wood World NV, Harmony Timber NV, Wintrip International NV, Bakhuis Forest NV en Atlantic Asia Resources NV. Zij werden vertegenwoordigd door de advocaten Shiraz Boedhoe en Joan Nibte.
LVV-brief van oktober vormt basis van conflict
Centraal in het geschil staat een algemene bekendmaking van het ministerie van LVV van 27 oktober 2025, gericht aan alle houtexporteurs. In die brief kondigde LVV aan dat fytosanitaire certificaten uitsluitend zouden worden afgegeven indien strikt werd voldaan aan nationale en internationale eisen. Indien daaraan niet werd voldaan, zou export niet in behandeling worden genomen.
LVV stelde zich in deze zaak op het standpunt dat het rondhout van de bedrijven niet aan de voorwaarden voldeed en weigerde daarom certificering.

Toch verscheept naar India
In hun inleidend rekest benadrukken de eisers dat India structureel circa 40 procent van hun totale afzetmarkt vormt. Het plotseling blokkeren van export naar deze kernmarkt tast volgens hen hun reputatie als betrouwbare handelspartners ernstig aan, ondermijnt hun marktpositie en brengt aanzienlijke, onvoorziene financiële schade met zich mee.
De houtbedrijven stellen dat de minimale directe schade – bestaande uit de waarde van het rondhout plus gemaakte uitvoerkosten, exclusief boetes, rente, reputatieschade en proceskosten – USD 4.750.000 bedraagt. Volgens eisers is deze schade concreet, aantoonbaar en rechtstreeks het gevolg van onrechtmatig overheidshandelen.

Volgens het rekest is de schade onherstelbaar zonder onmiddellijke rechterlijke voorziening aangezien gesprekken en correspondentie hierover geen oplossing had gebracht. De bedrijven stellen dat zij LVV herhaaldelijk hebben verzocht het besluit van oktober te herzien, maar dat dit zonder resultaat bleef. Omdat de schade zich al had verwezenlijkt en dagelijks verder opliep, bood een reguliere bodemprocedure volgens hen geen toereikend rechtsmiddel.
De houtbedrijven vorderden dat de Staat binnen 24 uur de vereiste certificaten zou afgeven, op straffe van een dwangsom van SRD 5.000.000 per uur of per keer dat niet aan het vonnis zou worden voldaan.
De kantonrechter volgde dit deels en legde een dwangsom van SRD 1.000.000 per uur op voor iedere keer dat de Staat weigert of nalaat uitvoering te geven aan het vonnis. Daarnaast werd de Staat veroordeeld tot betaling van SRD 13.350 aan proceskosten.
Het vonnis werd uitvoerbaar bij voorraad verklaard, waardoor de Staat het onmiddellijk moest uitvoeren. Dat is inmiddels gebeurd; de dwangsom is daardoor niet verbeurd.
De rechter heeft zich in het verkorte vonnis niet definitief uitgesproken over de vraag of het hout voldeed aan de LVV-voorwaarden, maar doorslaggevend geacht dat het hout zich (deels) al buiten Suriname bevond en dat uitstel zou leiden tot onomkeerbare schade. De volledige motivering van het vonnis moet nog worden gepubliceerd.
Vandaag
-
11:05
Politie onderzoekt molotovaanval op gebouw Forensische Opsporing
-
10:50
VSB waarschuwt voor kloof tussen anti-witwasbeleid en uitvoering
-
08:52
De prijs van politieke benoemingen
-
06:54
VSB: Comptabiliteitswet cruciaal voor transparantie en verantwoord financieel beheer
-
04:56
Bewolkte dag afgewisseld met buien in vrijwel alle districten
-
02:58
Lula: VS-maatregel ondermijnt Braziliaanse strijd tegen misdaad
-
01:03
Parlement en regering vinden elkaar: Comptabiliteitswet krijgt tweejarige overgangsperiode
-
00:00
Regering verdedigt lening van US$ 1,8 miljard: groot deel gebruikt voor oude schulden
Gisteren
- Veel politiek, weinig vooruitgang
- Matawai Traditioneel Gezag en planetGOLD Suriname in gesprek over duurzame goudwinning
- Derde helft WK 2026: Team Brazilië barst van talent, moet zich bewijzen
- Vermiste bootpassagier dood aangetroffen nabij Stoelmanseiland
- Ruim 500 kilo kwik gestolen van terrein politiebureau Geyersvlijt
- Interpol weigert OM wederom opsporingsverzoek tegen Hoefdraad
- President Simons onderscheidt Surinaamse wetenschapper Rudi van Els in Brazilië
- Brazilië ondersteunt Suriname met 100.000 vaccins en malariamedicatie
- Overpeinzingen olie-inkomsten en impact op Inheemse gemeenschappen in Corantijngebied
- Cubaanse leerlingen op school: ‘Ze doen alleen mee met rekenen’
- Menstruatieproducten verminderen school- en werkverzuim onder vrouwen en meisjes
- Houtproductie daalt licht in 2025; Sipaliwini blijft grootste productiegebied
- Regen- en onweersbuien afgewisseld met bewolking en zon
- Iran en VS bereiken voorlopig akkoord over verlenging staakt-het-vuren
- Column: Wat taal vertelt over Suriname
- Suriname en Brazilië verdiepen samenwerking op diverse gebieden
- Exclusieve WK-2026-rechten voor STVS kosten US$ 450.000
Eergisteren
- Verdachte ziet gevangenisstraf als kans om af te kicken van drugs
- Derde helft WK 2026: Boeiende teams, nieuwe spelers
- 9 maanden regering: kritiek mag, maar niet selectief
- Arbeidsgeschil over loon uitzendkracht belandt bij Hof van Justitie
- Hoge prijzen beproeven offerbereidheid tijdens Ied-ul-Adha
- Simons in overleg met Lula over economie, veiligheid en infrastructuur
- PALU: Verklaringen ex-ministers roepen vragen op over functioneren bestuur
- Acht jaar cel geëist tegen vader die zesjarige dochter misbruikte
- Modernisering Rechterlijke macht: Disciplinaire Raad
- Suriname kijkt naar Braziliaans Bolsa Família-model voor hervorming sociaal systeem
- Dodelijk verkeersongeval na botsing met sleepwagen
- Perioden van regen en kans op onweer
- Viraal fenomeen redt 'Trump'-buffel van slacht in Bangladesh
- Ook tijdens Offerfeest staat voedselveiligheid centraal
- Column: Kampioenschap Broki onverdiend?
- 99 procent van de Cubanen in Suriname werkt illegaal (1)