Fakkeloptocht voor meer awareness dementie
Afgelopen zaterdagavond hebben ongeveer 200 mensen in de omgeving van het Politie Opleidingscentrum meegelopen in de Fakkeloptocht met de slogan Zo ken ik je niet; een evenement dat dit jaar voor de vierde keer werd georganiseerd om aandacht te vragen voor dementie.
Door het uitdelen van kleurrijke fakkels aan de deelnemers werd symbolisch licht in de duisternis uitgebeeld. De optocht had als doel om de bewustwording rondom deze ziekte te vergroten en mensen te informeren dat dementie geen onvermijdelijk onderdeel is van ouder worden, maar een ziekte die aandacht en begrip verdient.
Dementie is een verzamelnaam voor een groep symptomen die gepaard gaan met een achteruitgang in het geheugen en het denkvermogen. Alzheimer is de meest voorkomende vorm van dementie, maar er zijn ook andere vormen zoals vasculaire dementie. Veel mensen denken dat geheugenverlies en cognitieve achteruitgang normale verschijnselen zijn van ouder worden, maar dit is een misvatting. Dementie is een ernstige, progressieve ziekte die uiteindelijk leidt tot het onvermogen om zelfstandig te functioneren.
Dementie raakt niet alleen de mensen die de ziekte krijgen, maar ook hun familie en vrienden. De verandering in gedrag, persoonlijkheid en vaardigheden kan erg verwarrend en pijnlijk zijn voor de mensen in de directe omgeving. De slogan "Zo ken ik je niet" verwoordt de pijnlijke ervaring van het verliezen van een geliefde aan deze ziekte. Iemand die je altijd hebt gekend en van wie je hebt gehouden, verandert langzaam in een persoon die je niet meer herkent.

De Fakkeloptocht is meer dan alleen een symbolisch gebaar; het is een oproep om de maatschappelijke awareness te vergroten. Meer kennis over dementie kan namelijk leiden tot een betere ondersteuning voor patiënten en hun families. Het kan ook helpen om misvattingen weg te nemen en mensen te motiveren om een gezonde levensstijl erop na te houden die de kans op het ontwikkelen van dementie kan verkleinen.
Bewustwording speelt een cruciale rol in de strijd tegen dementie, omdat het leidt tot meer begrip, betere zorg en mogelijk zelfs preventie. Wanneer mensen zich bewust zijn van wat dementie is en hoe het mensen beïnvloedt, zijn ze beter in staat om empathie en steun te bieden aan zowel de patiënten als hun families. Daarnaast draagt awareness bij aan het doorbreken van taboes en misverstanden rondom dementie.
In veel gemeenschappen heerst nog steeds het idee dat dementie een onvermijdelijk gevolg is van ouder worden, waardoor het vaak wordt onderschat of zelfs genegeerd. Door betere voorlichting en het delen van kennis, kunnen we deze misvattingen aanpakken en mensen aanmoedigen om eerder hulp te zoeken wanneer symptomen zich voordoen.
Awareness stimuleert ook onderzoek en beleidsvorming. Hoe meer mensen zich bewust zijn van de impact van dementie, des te groter de druk op de overheid om te investeren in onderzoek naar behandelmethoden en ondersteunende diensten. Dit verhoogt de kans op vroege diagnose en interventie, wat essentieel is om de verdere ontwikkeling van de ziekte te vertragen en de levenskwaliteit van patiënten te verbeteren.
Hoewel er geen manier is om dementie volledig te voorkomen, tonen studies aan dat een gezonde levensstijl het risico kan verlagen. Regelmatige lichaamsbeweging, een gezond dieet, voldoende slaap en mentale stimulatie zijn enkele factoren die de gezondheid van de hersenen kunnen ondersteunen. Daarnaast is het belangrijk om risicofactoren zoals hoge bloeddruk, diabetes en overgewicht onder controle te houden.
De slogan Zo ken ik je niet is een krachtige uiting van de impact van dementie op zowel patiënten als hun dierbaren. Als samenleving kunnen we leren om het leven van mensen met dementie en hun naasten te verbeteren. Dit begint met het vergroten van de awareness, het bieden van steun, een beter begrip en meer compassie voor degenen die getroffen zijn door dementie en verder onderzoek.
Vandaag
-
19:12
Gezochte voortvluchtige na uitlevering op Zanderij aangehouden
-
17:37
OM niet gekend bij initiatiefwetten: ‘Ongehoorde gang van zaken’
-
17:13
Moeder biedt zoon tweede kans, maar wordt opnieuw geconfronteerd met geweld
-
15:17
Ingrijpende wijzigingen wet over leeftijd en leiding OM
-
13:26
Simons wil snellere rechtspraak met cassatie en meerdere pg’s
-
12:43
Coalitie wil College van Procureurs-Generaal
-
11:02
Recht voor je Raap: Wat de bank u niet zomaar mag opleggen
-
09:05
ICAO biedt steun voor modernisering luchtvaartsector
-
07:08
Zonder Constitutioneel Hof staan mensenrechten op losse schroeven
-
05:14
Een natte vrijdag voorspeld
-
03:17
Venezuela: Na inbeslagname tanker, nu ook dreiging meer dan 30 schepen
-
01:33
Zes DNA-leden zetten grote staatsrechtelijke hervorming in gang
-
00:59
Column: De feiten achter de stoelendans
-
00:00
Minister Bharrat: Maak local content sterk, maar sluit de deur niet voor investeerders
Gisteren
- Consumentenrisico’s steeds vaker zichtbaar tijdens supermarkcontroles
- Dorpen presenteren visie op ontwikkeling en grondenrechten aan president
- Van Lelydorp naar Recife
- Verdachte in moordzaak Ringweg krijgt 10 jaar hogere straf in hoger beroep
- Eerste STEM-conventie laat kinderen spelend ontdekken hoe wetenschap werkt
- Door VS onderschept ‘Guyanees’ vlaggend schip niet in Guyana geregistreerd
- Safe City-camera’s leiden tot snelle aanhouding roofverdachte in binnenstad
- Militair beroofd van auto en dienstwapen
- Regering zet eerste SRD 20 miljoen in Woningbouwfonds
- Voetganger dodelijk aangereden aan de Verlengde Gemenelandsweg
- Uitbreiding Alihusains onderzoek toont verschuivende profielen sinds 1949
- Wisselvallig weer met buien
- In Memoriam - Motilall 'Baba en Mai' Marhé
- Nieuwe initiatiefwet moet criminelen financieel volledig kaalplukken
- Column: Werk aan de winkel
- Politie ziet criminaliteit dalen met 25%, maar kondigt hardere aanpak aan
Eergisteren
- Nieuwe training moet citrusproductie in Saramacca versterken
- Taskforce voor productieve arbeid en kansen kwetsbare groepen vergroten
- Economische ontwikkelingen olie- en gas en spin-off vergen modernisering rechtspraak
- Diváli krijgt wereldwijde erkenning: sinds vandaag op UNESCO-lijst
- Agrarisch bedrijf Defensie krijgt impuls met nieuwe investeringen
- China en Latijns-Amerika: nieuwe samenwerking en duidelijke grenzen
- Raadslieden in Pikin Saron zaak: Recht moet boven emoties staan
- Bordo krijgt 12 jaar cel voor drugsvliegtuigzaak
- Amerikaanse dominantie in de Latijns-Amerikaanse achtertuin
- Geen begrotingsbehandeling in december: regering werkt aan aangepaste cijfers voor 2026
- Fernandes steunt kwetsbare baby’s met forse bijdrage aan Diakonessenhuis
- Bewolkt en landelijk verspreide regenbuien
- Landvreugd nieuwe voorzitter Onderhandelingsorgaan Overheid
- SEOB: Inflatie loopt verder op en begroting 2026 blijft kwetsbaar
- Guyana tekent exploratiecontract met Cybele Energy voor ondiepwaterblok S7