Militairen bezig met het vouwen van stembiljetten. (Foto's: René Gompers)
Militairen helpen mee bij het vouwen van de DNA- en RR-stembiljetten. De verkiezingsorganisatie heeft hiervoor een beroep gedaan op het ministerie van Defensie. De militairen worden in de ochtenduren ingezet.

Tarrel Samuels, coördinator van de Werkgroep Stembiljetten Verkiezingen 2025, zegt dat in het weekend worden twee ploegen worden ingezet. De eerste ploeg werkt van 9.00 tot 14.30 uur, en de tweede van 16.30 tot 23.00 uur.

Van maandag tot en met vrijdag wordt alleen de tweede ploeg ingezet, omdat deze medewerkers in de ochtend hun reguliere werkzaamheden verrichten bij hun werkgever. Aangezien de vouwtent op doordeweekse dagen volledig beschikbaar is, is besloten de hulp van het Nationaal Leger in te schakelen. Hierdoor kan het vouwproces sneller worden afgerond. 

Volgens Samuels is het streven om op 14 mei alle DNA- en RR-stembiljetten gevouwen te hebben. Gisteren zijn de RR-stembiljetten van Sipaliwini volledig afgerond. “De distributie van zowel de RR- als DNA-stembiljetten van Sipaliwini volgt binnenkort".


Geen stagnatie bij verwerking stembiljetten
Vanaf de start van het vouwen van de stembiljetten hebben zich geen stagnaties voorgedaan, meldt Sabitrie Gangapersad, voorzitter van de commissie Voorlichting Verkiezingen van het ministerie van Binnenlandse Zaken (Biza). Op donderdag 1 mei werden de eerste ploegen ingezet om de eerste oplage van 50.000 DNA-stembiljetten te vouwen. Twee weken lang wordt er dagelijks gevouwen: in het weekend met twee ploegen en doordeweeks met één ploeg. Dankzij de inzet van de militairen kan nu ook doordeweeks in de ochtend worden gevouwen.

Bij drukkerij Multiforms verloopt het drukwerk volgens schema. Maandag zijn de RR-stembiljetten van twee districten geleverd: Sipaliwini en Marowijne. Dinsdag volgden de RR-stembiljetten van vier andere districten: Para, Nickerie, Saramacca en Brokopondo. Het drukken van de RR-stembiljetten is zondag begonnen. Tegelijkertijd wordt er onverminderd doorgewerkt aan het drukken van de DNA-stembiljetten. Volgens Donna Veldkamp, Operations Manager van Multiforms, zijn woensdag nog eens 100.000 DNA-stembiljetten opgeleverd.