Frankrijk: Macron roept op tot vervroegde verkiezingen
Macron zei dat de EU-resultaten van zondag somber waren voor zijn regering, en dat hij niet kon doen alsof hij deze negeerde. In een toespraak tot de natie zei hij dat er op 30 juni verkiezingen voor het Lagerhuis zouden plaatsvinden, met een tweede stemronde op 7 juli.
"Dit is een essentieel moment voor opheldering", zei Macron. "Ik heb uw boodschap gehoord, uw zorgen en ik zal ze niet onbeantwoord laten… Frankrijk heeft een duidelijke meerderheid nodig om in sereniteit en harmonie te handelen."
"Extreemrechtse partijen… maken overal op het continent vooruitgang. Het is een situatie waarin ik mij niet kan neerleggen", zei hij.
De National Rally (RN)-partij van Le Pen, geleid door de 28-jarige Jordan Bardella, won ongeveer 32 procent van de EU-stemmen, meer dan het dubbele van de 15 procent van het Macron-ticket, volgens de eerste exitpolls. De socialisten kwamen met 14 procent binnen een straal van Macron.
Het sterke optreden van Le Pen, met een stijging van 10 punten ten opzichte van de laatste EU-verkiezingen in 2019, zal de greep van Macron op de macht drie jaar voor het einde van zijn laatste ambtstermijn verzwakken. Het zou ook kunnen leiden tot afvalligheid op hoog niveau uit zijn centristische kamp naarmate de opvolgingsstrijd om hem te vervangen heviger wordt.
"We zijn klaar om de macht over te nemen als de Fransen ons hun vertrouwen schenken bij de komende nationale verkiezingen", zei Le Pen tijdens een bijeenkomst kort na de schokkende aankondiging van Macron.
Le Pen en Bardella probeerden de EU-verkiezingen te beschouwen als een tussentijds referendum over het mandaat van Macron, waarbij ze inspeelden op de ontevredenheid over immigratie, misdaad en een twee jaar durende inflatiecrisis.
De verkiezingsuitslag markeert een cruciaal moment omdat Macron niet opnieuw president kan worden en RN-boegbeeld Le Pen denkt dat ze haar grootste kans ooit heeft om het Elyseepaleis te winnen.
Vandaag
-
12:46
De sluipende macht…
-
10:48
Ministers bundelen krachten tegen milieuvervuiling door goudwinning
-
08:50
Simons over Newmont-petitie: Ik zal de kwestie bespreken met Financiën
-
06:52
Verbetering financiële positie door beleid gewezen ministers Achaibersing en Raghoebarsing
-
04:54
Zon en bewolking met lokale buien
-
02:57
Extreme weersomstandigheden leiden wereldwijd tot watercrises
-
00:59
Column: China bekeken: waar eigen verhaal en westerse opvattingen elkaar ontmoeten
-
00:00
Wereldbank vergroot steun aan Suriname: focus op economie, mijnbouw en betaalinfrastructuur
Gisteren
- Kansenregen zonder resultaat: Robinhood verliest 3–1
- LVV wil jongeren Para vroeg scholen in moderne landbouwtechnieken
- China waarschuwt voor verdeelde wereld en hekelt VS
- Geld en sieraden verdwenen bij politie in strafzaak juwelier
- De stille oorlog
- Colombia staakt wapenaankopen bij VS na kritiek op cocaïnebestrijding
- Man bedreigt partner bij politie: Ik ga haar vermoorden
- Innovatie en technologie in Suzhou en Wuxi: Een Ontdekkingstocht
- Natio en Suriname verdienen een groter publiek
- Overwegend warm en droog weer
- Na Amerikaanse druk draait Trump: TikTok blijft in de VS
- Column: 'Voetbal is net een oorlog'
- VN-top: Klimaat, vrede en ongelijkheid centraal
Eergisteren
- Stichting Gaape Denki biedt jeugd Devisbuiten perspectief
- Een eigen toegankelijke Hoge Raad: breek uit het afhankelijkheidsdenken
- Wereldbank en Suriname versterken samenwerking in cruciale transitieperiode
- Nieuw Koeltechnisch Centrum geopend: Suriname versterkt strijd voor ozonbescherming
- Wereldbank bespreekt lopende programma’s met Natuurlijke Hulpbronnen
- Voorkom martelgang van leraren door digitalisering
- Rijstboeren eisen eerlijke prijs: minister Noersalim belooft snelle actie
- Politie kondigt verkeersmaatregelen aan oefeningen parade/defilé
- Fly All Ways hekelt stilzwijgen NAC na botsing op Zanderij
- Zonnige en hete dag
- VN waarschuwt voor verergerende voedselcrises wereldwijd
- 36 jaar stilstand in decentralisatie: tijd voor een realistische vernieuwing
- Somohardjo wil overtreding Wet op Staatsschuld in DNA bespreken