Column: Diaspora kan werken
Het plan om met voetballers uit de diaspora het Surinaamse voetbal op een hoger niveau te brengen, is het enige goede initiatief vanuit het bestuur van de Surinaamse Voetbal Bond, waar ik trots op ben. Gezien de vele voetballers met Surinaamse roots in Nederland, zou Suriname mits dit initiatief goed wordt uitgewerkt, een rol van betekenis kunnen gaan spelen op wereldniveau. Echter zien we dat het initiatief verkeerd wordt uitgewerkt. De bonzen aan de Letitia Vriesdelaan zien de inzet van diaspora voetballers als een kans om onmiddellijk succes te behalen en de kassa te laten rinkelen. Door deze denkfout is het diaspora-plan al heel vroeg onder druk komen te staan onder de eerste professionele bondscoach uit de diaspora. Het akkefietje tussen deze keuzeheer en de Bobo's heeft een smet geworpen op het aanvankelijk geweldig initiatief. Nu, enkele jaren verder, zijn de effecten van dat debacle nog steeds voelbaar.
Het fiasco met de vrouwen uit de diaspora heeft alleen maar bijgedragen aan het eerder genoemd debacle en bevestigd dat kortzichtigheid aan de zijde van het bestuur ten grondslag ligt aan het stroeve verloop van het diaspora-plan. De aanpak bij de vrouwen was mogelijk nog slechter, waardoor de dames die andere omstandigheden gewend zijn in Europa, er meteen de brui aan hebben gegeven. Hoewel de actie van de vrouwen begrijpelijk is, is het toch jammer dat de lokale vrouwen niet mee kunnen liften met hun professionele collega's. Dat de Bobo's niet de intentie hadden om het vrouwenvoetbal structureel te ontwikkelen, is duidelijk gebleken uit de manier waarop met de ontstane situatie is omgegaan. Was het bestuur na de zoveelste blunder door het stof gegaan, dan hadden de vrouwen wellicht een ander standpunt ingenomen, waardoor de samenwerking voortgezet kon worden. Echter heeft de arrogantie het gewonnen van de rede, met als gevolg dat de vrouwelijke kant van het initiatief in de kiem werd gesmoord.
Daarnaast is het maken van gemengde selecties bij jeugdtoernooien, verkeerd aangepakt. Er werden spelers uit de diaspora en lokale spelers, zo evenwichtig mogelijk samengevoegd onder leiding van amateurtrainers. Er moeten geen lokale spelers erbij, omdat er een lokaal tintje erbij moet. Slechts spelers die een toegevoegde waarde hebben, moeten geselecteerd worden, ook al zijn het er niet veel. Mijn inziens zou er een professionele coach voor de ploeg moeten staan, geassisteerd door een lokale coach. Ook hier is dus gebleken dat er vanuit het bestuur een duidelijke visie ontbreekt over hoe optimaal te profiteren van de diaspora en tegelijkertijd het plaatselijke voetbal op een hoger niveau te brengen. Er moeten in samenwerking met coaches in diaspora, voetbalscholen hier te lande worden opgezet om jeugdspelers vanaf het prille begin op de juiste manier voetbalvaardigheden en -inzichten, bij te brengen. Dit meerjaren ontwikkelingsplan zou op termijn zeker voordelig zijn voor alle partijen. Jonge voetballers die hier hun opleiding genieten zouden dan over enkele jaren, wel degelijk het niveau hebben om mee te dingen naar een plek in de nationale selectie. Voorts zouden ze ook kunnen aanhaken bij buitenlandse clubs, in tegenstelling tot de huidige situatie, waarbij spelers worden uitgenodigd voor een stage, maar al gauw duidelijk wordt dat er hiaten zijn in hun ontwikkeling.
Ondanks het bovenstaande zou ik niet willen stellen dat het diaspora-beleid gefaald heeft. Eerder kan gesteld worden dat het een andere aanpak behoeft, want het halen van professionals in diaspora heeft goed uitgepakt in andere landen. Op de jongste eindronde in Qatar heeft Marokko een puike prestatie geleverd door gebruik te maken van spelers die voornamelijk in Europa zijn geboren en opgeleid. Dan moet het dus aan de Surinaamse aanpak liggen, waardoor het hier maar niet goed van de grond kan komen. Het wordt tijd dat de Bobo's een stap terug doen en slechts een faciliterende rol gaan vervullen om het maximale te halen uit het diaspora-beleid.
Mireille Hoepel
Vandaag
-
09:31
Derde helft WK 2026: Iraakse passie en hoop onwankelbaar bij WK-debuut na 40 jaar
-
07:35
Oprichter en leadzanger van The Merrymen overleden
-
05:43
Benoeming Steve Meye leidt tot debat over Surinames positie over Palestina
-
04:36
Warm weer met Saharastof, lokaal kans op onweersbuien in het binnenland
-
03:18
Pakistan: Landelijk alarm wegens dreiging zware regenval en overstromingen
-
02:20
Derde helft WK 2026: Algerije toont veerkracht en zet achterstand om in winst tegen Jordanië
-
00:59
Column: Rij voor Tulip een spiegel voor het land
-
00:00
Veerverbinding Albina-St-Laurent blijft beperkt; nieuwe veerboot pas in september operationeel
Gisteren
- Derde helft WK 2026: Noorwegen overleeft Senegalese storm in zinderende WK-thriller
- Derde helft WK 2026: Frankrijk boekt overtuigende 3-0 zege op Irak, plek in knock-outfase
- Docenten Moengo Tapoe in beraad; onderwijsbonden waarschuwen voor verstoring examens
- Curaçao biedt Suriname expertise aan voor ontwikkeling olie- en gassector
- Adhin: Begrotingsvergadering volledig rechtsgeldig verlopen ondanks VHP-bezwaar
- Onderwijs reeds gestart met uitbetaling examinatoren en gecommitteerden
- VHP protesteert tegen opening DNA-vergadering vanwege procedurefout
- Derde helft WK 2026: Messi schiet Argentinië langs Oostenrijk naar volgende ronde
- Nog eens zeven politieagenten aangehouden in 82 kilo cocaïnezaak
- Leer kinderen niet alleen rekenen, maar ook omgaan met geld en gezondheid
- Derde helft WK 2026: Mexico, VS en Duitsland boeken knock-outplaatsen, strijd barst los
- Openbaar vervoer krijgt digitale koerswijziging: gps verplicht voor bussen en boten
- Verenigd Koninkrijk krijgt zevende premier in tien jaar na aftreden Starmer
- Minister Huur: SRD 1 miljoen per district is volstrekt onvoldoende
- Bromfietser komt om het leven; autobestuurder onder invloed van alcohol
- OAS moet zich vernieuwen om geloofwaardig te blijven
- Local content moet Suriname voorbereiden op een economie ná de olie
- Warm begin; later op de dag kans op enkele regenbuien
- Ramdin: Suriname en Guyana kunnen uitgroeien tot op één na grootste oliegebied ter wereld
- Column: Wapenstilstand? Terwijl het echte leed doorgaat
- Derde helft WK 2026: Nieuw Zeeland strijdend ten onder tegen Egypte
- Suriname investeert fors minder in onderwijs dan regio; Currie wil wettelijke norm
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 929
- De meerwaarde van yoga voor lichamelijke en geestelijke gezondheid
- Derde helft WK 2026: Kaapverdië vecht zich naar 2-2 tegen Uruguay
- Minister Gopal wil Nationaal Jeugdparlement nieuw leven inblazen
- Brandende sigaret vermoedelijke oorzaak van uitslaande woningbrand aan Hofstraat
- Nieuw Defensieprogramma bereidt jongeren voor op leger en werk
- Derde helft WK 2026: Keepers stelen show in doelpuntloos duel België-Iran
- Regering werkt aan Gold Board voor goudsector
- Simons: Mensen met een beperking moeten meedenken over toekomst land
- Politie: Opstand in cellenhuis Uitvlugt na onvrede over voeding en bezoekregels
- Ramsaran wil militairen behouden met betere arbeidsvoorwaarden
- Derde helft WK 2026: Spanje herpakt zich tegen Saoedi-Arabië: 4-0
- A20 spreekt waardering uit voor vaders en vaderfiguren
- Ook in Suriname staan jong en oud vandaag op hun matje
- ABOP spreekt waardering uit voor vaders
- Twee gezochte Brazilianen na internationale samenwerking uitgezet uit Suriname
- Derde helft WK 2026: Dag 11 - Spanje en Iran in actie
- Vaderdag 2026
- Van Dijk-Silos lanceert stichting Passie voor Land en Volk
- Zonnige zondag met kans op een lokale bui en aanhoudende hitte
- Derde helft WK 2026: Japan walst over Tunesië en zet grote stap richting achtste finales
- Bolivia roept noodtoestand uit te midden van blokkades
- Derde helft WK 2026: Achter de schermen van het WK
- Minister Abiamofo: Local content bij Zijin groeit, aandeel Surinaamse bedrijven neemt toe