Israël en Iran wisselen raketaanvallen uit, angst voor escalatie groeit
Vóór zonsopgang klonken luchtalarmen in Tel Aviv en Jeruzalem. Bewoners haastten zich naar schuilkelders terwijl het Israëlische leger meldde dat tientallen Iraanse raketten werden afgevuurd, waarvan er "veel" zouden zijn onderschept. Toch vielen er projectielen op verschillende locaties. Een flatgebouw in het centrum van Tel Aviv raakte zwaar beschadigd; in de voorstad Ramat Gan werd een appartementsblok volledig vernield. Minstens één dode en 34 gewonden zijn gemeld.
Ook in Teheran waren explosies te horen. Volgens Iraanse media sloegen raketten in bij de luchthaven Mehrabad, dicht bij militaire installaties. Fars meldde dat Iran inmiddels een derde golf van raketaanvallen heeft uitgevoerd.
De Iraanse vergelding volgt op Israëlische luchtaanvallen eerder op vrijdag, die gericht waren op Iraanse nucleaire faciliteiten, topcommandanten en wetenschappers. Volgens de Iraanse VN-gezant Amir Saeid Iravani kwamen daarbij 78 mensen om het leven, onder wie hoge militairen, en raakten ruim 320 mensen gewond.
De Israëlische VN-ambassadeur Danny Danon verdedigde de aanval als "een daad van nationale zelfbescherming" en zei dat inlichtingendiensten hadden bevestigd dat Iran binnen enkele dagen voldoende verrijkt uranium zou hebben om meerdere kernbommen te produceren. Iran blijft volhouden dat zijn nucleair programma enkel vreedzaam van aard is, maar volgens het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) is het land momenteel in overtreding van het non-proliferatieverdrag.
De Amerikaanse president Donald Trump zei dat het "nog niet te laat" is voor Teheran om een diplomatiek akkoord te sluiten en zo verdere Israëlische aanvallen te voorkomen. Washington had eerder al steun toegezegd aan Israël; Amerikaanse verdedigingssystemen zouden meerdere Iraanse raketten hebben onderschept.
Toch groeit internationaal de vrees voor een regionale escalatie. Hoewel Israël zijn militaire overmacht in Gaza en Libanon inmiddels heeft hersteld, blijft de situatie in het Midden-Oosten uiterst gespannen.
De VN-Veiligheidsraad komt dit weekend bijeen voor een spoedzitting. De vraag is of diplomatie nog op tijd kan komen.
Vandaag
Gisteren
- Het is niet het volk dat faalt, maar de politiek
- Kind overlijdt na familiedrama aan de Cocobiacoweg
- Nieuw STS-II gebouw symbool van geloof in jong Surinaams talent
- 3 Brazilianen veroordeeld voor beroving op goudconcessie; 2 vrijgesproken
- Man verdrinkt in goudput bij Langa Tabiki
- President Simons: Leger verdient modernisering, waardering en vertrouwen
- Havenbeheer: faciliteiten voldoen aan internationale veiligheidsnormen
- BLTO vraagt president Simons spoedige interventie beroepsonderwijs
- Veerverbinding Albina–St. Laurent ligt stil: reparatie La Gabrielle kan lang duren
- Man overlijdt na schietincident in Nassaugebied
- Gevaarlijk spel met schuldenplafond
- Communicatie als motor van verandering – CCPR bestaat tien jaar
- Half bewolkt en buien in de middag
- President Trump: Overeenkomst tussen Israël en Hamas over Gaza ‘zeer dichtbij’
- Column: Binnen handbereik!
- Wijnerman: Wetswijziging is juridische reparatie, geen vrijbrief voor meer leningen
Eergisteren
- Rusland: Checks and balances versterken vertrouwen in financieel beleid
- Agrariërs spil voor versnelde ontwikkeling van de agrarische sector
- Regering eert O.S. Maretraite voor 65 jaar vorming van de jeugd
- Regering bouwt aan zorgsysteem dat recht doet aan menselijke waardigheid
- Chevron start boringen in Blok 5 – nieuwe stap in offshoreontwikkeling
- Dodelijk ongeval bij bouwwerkzaamheden in Latour
- Een land dat zijn boeren laat vallen, verliest zijn toekomst
- Adhin: Wet Staatsschuld basis voor striktere begrotingsdiscipline
- Oproep erkenning agrariër: 8 oktober als nationale dag voor landbouwers
- Douanebond bespreekt met president Simons strategieën om staatsinkomsten te verhogen
- Wisselvallig weer met regenbuien
- President Ecuador ontsnapt ongedeerd aan aanval op zijn wagen
- Simons belooft zorgpunten COL grondig te analyseren
- Column: Rond de toelating
- Eensgezindheid bij aanname Wet op Staatsschuld