De Nationale Anti Money Laundering Commissie Suriname (NAMLAC) heeft in een dringend schrijven aan president Jennifer Simons gewaarschuwd dat het land het risico loopt op een mogelijke blacklisting indien er onvoldoende maatregelen worden getroffen om het AML/CFT/CPF-regime te versterken.

NAMLAC wijst erop dat Suriname in 2022 is geëvalueerd door de Caribbean Financial Action Task Force (CFATF) en geplaatst onder Enhanced Follow Up vanwege minimale ratings op het gebied van technische compliance en effectiviteit van wet- en regelgeving. Het land kreeg tot 2027 de gelegenheid om tekortkomingen weg te werken en te voldoen aan de 40 FATF-aanbevelingen.

In de periode 2023 tot en met 2025 wist Suriname upgrades te verkrijgen voor 27 van de 40 aanbevelingen. Voor 2026 konden echter geen nieuwe verzoeken worden ingediend, omdat er volgens NAMLAC geen wetten zijn aangenomen door De Nationale Assemblee die gericht zijn op de resterende 13 aanbevelingen. De termijn voor het indienen van aanvragen bij de CFATF is inmiddels verstreken.

Suriname moet in november 2026 het vierde Follow Up Report presenteren tijdens de plenaire vergadering van de CFATF. Daarbij zal opnieuw worden beoordeeld of het land voldoende maatregelen heeft genomen om te voldoen aan de internationale FATF-standaarden. Ook zal gekeken worden naar politieke inzet, versterking van instituten en nationale en internationale samenwerking.

NAMLAC benadrukt dat alle updates uiterlijk augustus 2026 moeten worden aangeleverd, zodat het rapport tijdig kan worden voorbereid. Indien blijkt dat Suriname onvoldoende voortgang heeft geboekt, wordt een blacklisting niet uitgesloten.

Aandacht gevraagd in DNA
VHP-fractieleider Asis Gajadien heeft vandaag in De Nationale Assemblee  de aandacht gevraagd voor de waarschuwing van NAMLAC. Volgens hem loopt Suriname een ernstig risico om geblacklist te worden als er niet snel wordt gehandeld.

Gajadien stelde dat nog verschillende wetten, staatsbesluiten en voorbereidingen afgerond moeten worden. Ook wees hij erop dat uiterlijk vóór augustus belangrijke stappen gezet moeten zijn om verdere upgrades aan te vragen en goed voorbereid te zijn op het komende follow-up report.

Volgens de parlementariër dreigt Suriname terug te vallen en eerder behaalde vooruitgang te verliezen als de regering niet met spoed optreedt. Daarom deed hij een dringend beroep op de president en de regering om deze kwestie onmiddellijk prioriteit te geven.