Bhagwan Gangaram Panday
“Wat zich het afgelopen weekend heeft afgespeeld door een tekort aan luchtverkeersleiders, mag nooit meer gebeuren. Daarom stellen wij voor dat er tijdelijk luchtverkeersleiders uit het buitenland worden ingezet om de periode van grote tekorten te overbruggen.” Dat zegt Bhagwan Gangaram Panday, bestuurslid van de Associatie van Surinaamse Reisagenten (ASRA). Gangaram Panday, tevens managing director van Ara Travel, stelt dat de situatie op luchthaven Zanderij voor miljoenen Amerikaanse dollars aan schade heeft gezorgd.

Gangaram Panday wijst er onder meer op dat exporteurs van groenten grote verliezen hebben geleden. “Wanneer een vrachtvliegtuig lading meeneemt en er calamiteiten optreden, wordt dat doorgaans door de verzekering gedekt. In dit geval ging het echter om een passagierstoestel dat groenten zou meenemen, waardoor de verzekering niet van toepassing is". Volgens de ondernemer is het onaanvaardbaar dat er veel moeite is gedaan om groenten uit onder meer Nickerie, Saramacca, Coronie, Para, Wanica en Commewijne te verzamelen voor export, waarna deze op de luchthaven zijn blijven liggen en bedorven zijn geraakt. “Dit kan niet en mag niet, want het hele land lijdt eronder,” benadrukt het ASRA-bestuurslid.

Behoud van SLM belangrijk

Verder pleit Gangaram Panday voor behoud van Surinam Airways (SLM). Volgens hem zullen vooral de ticketprijzen op de Mid-Atlantische route fors stijgen als de nationale luchtvaartmaatschappij zou wegvallen.

“We pleiten voor beter management, goede begeleiding door deskundigen en het benoemen van ervaren mensen in de Raad van Toezicht. De accountant moet op tijd zijn met de verslagen en er mogen geen politieke personen in de Raad van Commissarissen worden geplaatst. Wij willen deskundigen hebben, mensen met kennis van de sector,” zegt hij.

Daarnaast adviseert Gangaram Panday de Staat om ook de luchtvaartovereenkomst met Nederland te evalueren. Volgens hem zal meer concurrentie op de markt leiden tot betere dienstverlening en scherpere tarieven voor reizigers.