35 Jaar Anton de Kom Jaar
Fort Zeelandia 1933
'Van fort Zeelandia gaat een schot de lucht in en weergalmt tegen de bosschen, een ijl rookwolkje blijft boven den loop van het kanon hangen.' Zo beschreef A. de Kom in 'Weerzien en afscheid', het laatste hoofdstuk van zijn iconische 'Wij slaven van Suriname', hoe hij het fort Zeelandia zag toen hij, terugkerend met zijn gezin uit Nederland, op het dek van de Rensselaer de Suriname rivier opvoer. Niet lang daarna zou hij willekeurig ruim drie maanden in het fort Zeelandia worden opgesloten, alvorens hij door de koloniale autoriteiten voorgoed uit zijn geboorteland zou worden verbannen.
'Weerzien en afscheid' verweeft een poëtische ode aan Surinames natuurpracht met een experientiële kritiek op de ellende, ongelijkheid en onvrijheid in de kolonie Suriname. A. de Kom getuigt daarbij ook van zijn emancipatoire aanpak: geweldloosheid, proletarische eenheid ongeacht etnische afkomst en organisatie. Hij begon een adviesbureau en inventariseerde de klachten van de mensen. Maar de machthebbers hadden hem gedemoniseerd en vreesden dat zijn aanwezigheid tot massaal protest tegen de sociale ellende en onderdrukking zou leiden. A. de Kom beschreef hoe zij de bevolking schrik wilden aanjagen. Toen duizenden vreedzaam demonstreerden voor zijn vrijlating, gaven de autoriteiten opdracht met scherp te schieten: twee doden en 22 gewonden. Demonstranten werden mishandeld. A. de Kom hekelde de onvrijheid en bloedige onderdrukking. 'Weerzien en afscheid' - om met Trefossa te spreken - boro buba fu ten.
Fort Zeelandia 1982
Dit jaar is het 35 jaar geleden dat het Anton de Kom Jaar plaatsvond. Journalisten en activisten van de op 8 december 1982 verboden linkse weekbladen Mokro en Pipel en hun respectievelijke steunorganisaties in Nederland, SAWO (voorheen Loson) en Vereniging Ons Suriname, sloegen de handen ineen. Ook met oud-strijders van het Nederlandse verzet tegen de Hitler bezetting, die Adek persoonlijk hadden gekend. Vele artikelen in de pers, demonstraties, petities en de Conferentie over de strijd en ideeën van A. de Kom, lieten velen kennis nemen van de literaire en activistische nalatenschap van Adek.

Judith de Kom, dochter van Anton de Kom, sprak. Op 10 mei 1988, 55 jaar na zijn verbanning uit Suriname, werd demonstratief op het Binnenhof een petitie van 2400 schrijvers, vakbondsmensen, activisten en vele anderen aangeboden aan de Staten Generaal van Nederland. De eis: eerherstel voor Adek! Hoewel Anton de Kom postuum het Verzetsherdenkingskruis voor zijn verzetswerk had gekregen, bleven zijn willekeurige gevangenneming en verbanning nog open voor rechtsherstel. Een speerpunt in het Anton de Kom Jaar was de ontmaskering van het misbruik van zijn naam door de militaire dictatuur (1980-1987), die verlegen zat om moreel gezag. De dictatuur werd daarbij geholpen door quasi-progressieve splinterpartijtjes als de PALU, die na de folteringen en moorden van 8 december 1982 in het Fort Zeelandia, neerstreken op het regeringspluche van de dictatuur en optraden als censors bij de gecensureerde media.
Anton de Kom mocht niet worden geassocieerd met gewelddadige staatsgreperij, politieke discriminatie en misdrijven tegen de menselijkheid. Zijn vaderlandsliefde was non discriminatoire en inclusief. Het discriminatoire 'natio'nalisme van het 8 december regime daarentegen, kende een sektarisch 'wij', waarvan andersdenkende Surinamers werden uitgesloten en als 'bruggenhoofden' van Nederland werden gedemoniseerd, om vervolgens zonder vorm van proces te worden geliquideerd in het Fort Zeelandia. Alles om de Surinaamse bevolking schrik aan te jagen en te onderwerpen aan een totalitair regime dat in zijn regeringsverklaring van 1 mei 1983 definitief democratische verkiezingen afschafte.
Het Anton de Kom Jaar droeg toetsbaar bij aan het publieke besef van de fundamentele overeenkomsten in democratische en humanitaire waarden tussen de antikoloniale en de anti dictatoriale vrijheidsstrijd. Wie nu Anton de Kom durft te associëren met de militaire dictatuur, kan rekenen op hoongelach.
Henry Does
Vandaag
-
10:53
Staatsraad: Begroting moet Suriname voorbereiden op toekomst na olie
-
08:56
Recensie biografie oud-president Shankar
-
06:58
Staatsraad presenteert 2e rapportage en adviseert regering te focussen op prioriteiten
-
05:04
Zonnige start, later stevige regen- en onweersbuien
-
03:16
Aardbeving Venezuela: Dodental loopt op tot 1.430, nieuwe beving zaait angst
-
01:41
Derde helft WK 2026: Spanning tot het einde; 3-3 Thriller in Groep J
-
01:21
Derde helft WK 2026: Argentinië met volle winst naar eliminatiefase
-
00:00
Aanpak Van ’t Hogerhuysstraat begint; weg wekenlang deels afgesloten
Gisteren
- Derde helft WK 2026: Colombia neemt groepswinst, Portugal treft Kroatië
- Derde helft WK 2026: Congo verslaat Oezbekistan, 3-1 en mag hopen op plek als beste derde
- Nog geen oorzaak gevonden voor massale vissterfte in Saramaccarivier
- Derde helft WK 2026: Kroatië kaatst Ghana terug en pakt tweede plek
- Derde helft WK 2026: Engeland rekent af met Panama en wint met 2-0
- Currie wil AI-bewustwording op scholen na deepfakezaak
- Onzin-discussies! De stropdas als koloniale killer van de hersencellen
- AdeKUS-studenten winnen Halliburton Hackathon; toegang tot software van oliegiganten
- Derde helft WK 2026: Zes cruciale wedstrijden, verrassingen en roze schoenen
- DSB ziet sterke groei in digitaal bankieren
- Inbraak in woning Santodorp: SRD 160.000 en sieraden buitgemaakt
- Mathoera: Begroting is versnipperd en daardoor moeilijk controleerbaar
- De ideale basisschool
- Pawiroredjo zet vraagtekens bij omvang personeel kabinet vp; Rusland geeft uitleg
- Warm en drukkend weer; Saharastof zorgt voor heiige lucht
- Venezolanen zoeken zelf naar vermisten terwijl dodental snel stijgt
- Derde helft WK 2026: VAR dooft Iraans feest: Egypte en Iran eindigen in dramatische 1-1
- Derde helft WK 2026: België walst over Nieuw-Zeeland en wint groep G
- Column: Crycensio’s keuze
- SEOGS groeit verder: meer ruimte voor Local Content en Youth Hub
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: Spanje wint slijtageslag en beëindigt Uruguay’s WK-droom
- Derde helft WK 2026: Kaapverdië bekert verrassend verder
- Een staatsrechtelijke spanning tussen artikel 11 WIPA, artikelen 68 en 140 van de Grondwet
- Nationaal Ontwikkelingsplatform moet koers Suriname tot 2050 uitstippelen
- Derde helft WK 2026: Dembélé schittert, onstuitbaar Frankrijk verslaat Noorwegen
- Derde helft WK 2026: Senegal haalt uit tegen Irak en houdt WK-droom levend
- Monorath: Door Jones aangehaalde zaak ligt bij JIT onder gezag van Openbaar Ministerie
- Jones beschuldigt anti-corruptie-unit van corruptie; DNA geschorst voor onderzoek
- Lau: Suriname heeft geen geldprobleem, maar een uitvoeringsprobleem
- Derde helft WK 2026: Strijd, emoties en dromen op het spel
- Cultuur en rechtsstaat: bescherming van kinderen staat voorop
- Derde helft WK 2026: Wie gaan door en wie zijn uitgeschakeld?
- Vreedzaam: Olie alleen maakt Suriname niet rijk, goed bestuur wel
- Gajadien verdedigt VRI-deal: Blok 58 is niet verpand
- Afonsoea wil begroting opschonen: Stop met geld reserveren voor posten die niet worden gebruikt
- Felle brand legt woning aan Wanestraat volledig in de as
- Van Ketikoti naar Dag der Vrijheden: de visie van Jagernath Lachmon
- Asabina pleit voor leerstoel Surinaamse muziek en volksmuziekscholen in buurten en districten
- DSB behaalt internationale certificering voor informatiebeveiliging
- Ramsukul pleit voor invoering Starlink en versnelling digitale transformatie
- Zon, bewolking en regen voorspeld
- Massale vissterfte in Moeroekreek: NMA start onderzoek
- Venezuela: Dodental blijft stijgen na zware aardbevingen, internationale hulp op gang
- Regering houdt vast aan standpunt over Tigri na ophef rond kaart op SEOGS
- Derde helft WK 2026: Paraguay met 0-0 tegen Australië in wachtkamer voor volgende ronde
- Derde helft WK 2026: Turkije ondanks winst op USA, naar huis
- Column: Meer dan een baard of een tatoeage
- Parmessar eist opheldering over Havenbeheer-contract met Medserv