Boek: Corruptie in Suriname
Waar mensen zijn, duikt corruptie op. Onvermijdelijk. Nizaar Makdoembaks is tijdens zijn jarenlange onderzoek in archieven in Nederland en Suriname op talloze voorbeelden van corruptie gestuit. Van kleine vergrijpen tot grootschalige malversaties op hoog niveau, waarbij de menselijke integriteit voortdurend onder druk staat.
De centrale vraag in zijn nieuwste boek Corruptie in Suriname luidt: is de corruptie in Suriname een erfenis van de Nederlandse koloniale overheersing? Sommigen stellen dat na de onafhankelijkheid nieuwe, autonome vormen van corruptie zijn ontstaan. Voor beide visies valt iets te zeggen. Wat dit boek echter duidelijk maakt, is dat deze perspectieven niet los van elkaar kunnen worden gezien. De verschillende vormen van corruptie die Suriname kende en kent, zijn nauw verbonden met de heersende bestuurscultuur. Die cultuur is onmiskenbaar gevormd tijdens – en door – de koloniale overheersing.
Van meet af aan was het koloniale bestuur doordrenkt van belangenverstrengeling, dubbele standaarden en zelfverrijking: praktijken die in Nederland zelf onaanvaardbaar zouden zijn geweest. Makdoembaks biedt een gedetailleerd overzicht van uiteenlopende verschijningsvormen van corruptie in de periode 1880–1956, maar gaat ook verder terug, tot de tijd van gouverneur Van Aerssen van Sommelsdyck.
Het koloniale gouvernementsstelsel creëerde een institutionele cultuur waarin normschendingen aan de orde van de dag waren. De sociale positie van betrokkenen bepaalde in hoge mate het risico op sancties. Lagere ambtenaren werden soms zwaar gestraft voor relatief kleine vergrijpen, terwijl invloedrijke figuren bescherming genoten of zelfs werden beloond. Dit leidde in sommige gevallen tot dramatische gevolgen: verhalen van lager geplaatste ambtenaren die uit schaamte zelfmoord pleegden, staan in schril contrast met riante regelingen en eervol ontslag voor frauderende hogere ambtenaren.
De kern van dit systeem was een fundamentele ongelijkheid in de toepassing van normen, wetten en sancties. Daarmee legde de koloniale periode de basis voor de bestuurscultuur waarin Suriname zich later als onafhankelijke natiestaat ontwikkelde – een cultuur waarin vriendjespolitiek en corruptie tot op de dag van vandaag kunnen voortbestaan.
Nizaar Makdoembaks is voormalig huisarts en auteur van meer dan twintig studies over de geschiedenis van de voormalige Nederlandse koloniën.
Vandaag
-
02:31
Asabina vraagt regering om opheldering over aangekondigde ontruimingsactie in 21 Bergi
-
01:23
Derde helft WK 2026: Colombia verslaat WK-debutant Oezbekistan met 3-1
-
01:23
TAS verdient antwoorden, geen afleidingen
-
00:59
Column: Voetbalbeleving vs hebzucht
-
00:00
RvC TAS wil CLAD-onderzoek naar financieel beheer; directeur spreekt van verdraaide voorstelling van zaken
Gisteren
- Gewapende groepen op goudvelden: symptoom van een staat die haar fiscale taak niet uitvoert
- Derde helft WK 2026: Ghana strijdt zich in slotminuten naar belangrijke 1-0 zege op Panama
- AdeKUS-docent promoveert in België
- Derde helft WK 2026: Engeland wint spectaculaire WK-klassieker van Kroatië met 4-2
- Tiener verdronken tijdens zwemmen in diepe goot in Lelydorp
- OAS verwerpt beschuldigingen aan adres van secretaris-generaal Ramdin
- Derde helft WK 2026: DR Congo verrassend gelijk tegen Portugal
- Overheid werkt aan gezamenlijke aanpak voor kwikvrije goudwinning
- Derde helft WK 2026: Dag 7 Cristiano Ronaldo jaagt op doelpuntenrecord
- Vrouw aangehouden na bloedige vechtpartij onder vissers in Meerzorg
- Bestaansrecht ressort- en districtsraden anno 2026
- Derde helft 2026: Arnautovic scoort penalty en bezorgt Oostenrijk 3-1 zege op debutant Jordanië
- Opnieuw kans op buien; afgewisseld met zonnige perioden
- Iran-akkoord: Trump staat weer aan het begin, maar de kaarten liggen nu in Teherans voordeel
- Van Genderen, eerste vrouwelijke griffier bij het Hof, heengegaan
- Derde helft WK 2026: Argentinië start titelverdediging in stijl; Messi scoort hattrick
- DNA-lid Lau: Begroting leunt te zwaar op verwachte olie-inkomsten
Eergisteren
- President steunt initiatief SVJ voor zelfregulering journalistiek
- Derde helft WK 2026: Irak strijdend ten onder tegen Noorwegen
- Asabina wil inzage in oliecontract: Parlement mag niet in het duister tasten
- Derde helft WK 2026: Frankrijk herpakt zich en wint van Senegal
- Afonsoewa: Begroting moet meer opleveren voor de burger
- Iran verdeeld over akkoord met de VS: hardliners versus gematigden
- Aristo Kelly officieel belast met waarneming directeurschap Volkshuisvesting
- Derde helft WK 2026: Dag 6- Kan Senegal opnieuw Frankrijk verrassen?
- Vreedzaam: Kabinet van de President moet beleid coördineren, niet bepalen
- Hoewel akkoord met VS is bereikt, hebben Iraniërs bedenkingen over vrede
- Weer blijft wisselvallig: kans op buien neemt opnieuw toe
- Gajadien: Begroting rust te veel op toekomstige olie-inkomsten
- Column: Wie bestuurt de Van 't Hogerhuysstraat?
- Derde helft WK 2026: Iran-Nieuw-Zeeland 2-2, buiten speelde zich een groter verhaal af
- Parmessar: Begroting 2026 is brug tussen crisis en economisch herstel