Grootte stembiljetten geeft technisch probleem bij stemmen
De grootte van het stembiljet kan een technisch probleem worden tijdens de verkiezingen als alle gegevens moeten worden verwerkt. Dit bleek tijdens een presentatie van het managementteam organisatie verkiezingen onder leiding van Nasier Eskak, directeur van Binnenlandse Zaken. Er zijn simulaties gemaakt om het stemmen na te bootsen. Daarbij bleek dat er tweemaal zoveel tijd dan gebruikelijk nodig is om de stem te kunnen uitbrengen.
VHP-fractieleider Asis Gajadien die de presentatie in De Nationale Assemblee heeft bijgewoond, zegt in gesprek met Starnieuws dat het waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn om namen van kandidaten en hun foto op het stembiljet te krijgen. Er zijn bijkans 40 politieke partijen. Als meer dan 15 zullen deelnemen aan de verkiezingen zullen de stembiljetten niet te hanteren zijn met alle gegevens die tot nu toe voorkwamen erop. Ook het vouwen van de stembiljetten waarbij de stempels zichtbaar zijn, zal een probleem worden voor de kiezer.
Bij de wijziging van de Kiesregeling is rekening gehouden met problemen die zouden kunnen ontstaan, zegt Gajadien. Als veel partijen meedoen aan de verkiezingen, dan zal er gewerkt moeten worden met nummers van de kandidaten. Via loting komen partijen, zoals gebruikelijk, voor op het stembiljet. Elke partij krijgt een nummer. Alle 51 kandidaten op de lijst van de partij worden genummerd. Dan zal de kiezer op een nummer moeten stemmen. Bij de stembureaus zijn de namen ingevuld zodat duidelijk wordt op wie er is gestemd.
Door de wijziging van de Kiesregeling wordt er niet meer per district gestemd. Alle 51 kandidaten komen op 1 lijst voor. Ook bij het tellen van de stemmen, zullen waarnemers de biljetten niet goed kunnen controleren omdat de namen en de hokjes te klein zullen zijn. "Van een afstand van meer dan twee meter zal het moeilijk zijn om te zien op wie er gestemd is", stelt Gajadien.
Deze week zullen de fractieleiders van de verschillende politieke partijen bijeen komen om zich te buigen over de waarborgsom. Ook moeten er enkele tekstuele veranderingen worden aangebracht in de Kiesregeling. Verwacht wordt dat binnenkort de wetswijziging kan worden ingediend bij De Nationale Assemblee.
Vandaag
Gisteren
- Het mooiste van Paramaribo
- ABOP roept op tot volharding en vertrouwen in kerstsamenleving
- A20: Kerst als oproep tot vernieuwing, moed en rechtvaardig leiderschap
- Aangeschoten man beroofd en gewond achtergelaten op Saronbrug
- Zwaarbewapende bende overvalt supermarkt en woning in Wanica
- Suriname kan doorbreken op snelgroeiende kokosmarkt
- VHP positioneert zich als moreel kompas en hoeder van de volksstem
- Devisbuiten krijgt eindelijk schoon drinkwater: 38 huishoudens aangesloten
- Eerste kersttoespraak: Paus Leo XIV herinnert aan lijden in Gaza
- NDP: Kerst moment van hoop, verantwoordelijkheid en nationale verbondenheid
- Su Aid haalt recordbedrag van SRD 6 miljoen op voor Hematologie SVZ
- Rustig weerbeeld op Eerste Kerstdag met matige buien
- Eerste openbare kerstvieringen in Bethlehem sinds 2022 ondanks aanhoudend geweld
- Column: AFCON 2025
- Bisschop Choennie: Kerst is een oproep tot hoop, verzoening en verantwoordelijkheid
Eergisteren
- Cassatierechtspraak en het OM: staatsrechtelijke grenzen aan politieke hervormingsdrift
- KPS zet drone-unit in voor snellere opsporing en criminaliteitsbestrijding
- SVB-toppers benoemd in FIFA-commissies
- Dollar op weg naar grootste jaarverlies sinds 2017
- Ondernemer in Nickerie aangehouden op verdenking van smokkel
- Goud stijgt boven $4.500; zilver en platina bereiken nieuwe recordniveaus
- Politie ontmantelt autokraaklocatie en houdt meerdere verdachten aan
- Ontvluchte gedetineerde dodelijk geraakt bij wederaanhouding aan Henck Arronstraat
- Waarom toerisme in Suriname al jaren niet doorbreekt
- Werkgroep moet koers uitzetten voor grondenrechten en decentralisatiebeleid
- Wisselvallig weer met regenbuien
- Technisch onderwijs: niet alleen mooie woorden, maar ook verantwoordelijkheid
- Venezuela stapelt olievoorraden op in eigen wateren door Amerikaanse blokkade
- Prijzen blijven stijgen: inflatie in november 2025 op 11,6 procent