De NDP moet eerlijk zijn over de schuld!
De jaarrede van president Jennifer Simons benadrukte vooral het tekort dat in mei 2025 werd aangetroffen. Maar de feiten tonen aan dat de fundamenten van de huidige schuldencrisis in de periode 2010–2020 zijn gelegd, tijdens tien jaar NDP-bewind.
In haar eerste jaarrede stelde president Simons dat de regering bij aantreden in mei 2025 geconfronteerd werd met een primair tekort van –7,8% van het BBP, nadat het IMF-programma enkele maanden eerder was beëindigd. Daarmee werd de indruk gewekt dat de huidige financiële nood vooral een erfenis zou zijn van de regering-Santokhi (2020–2025).
Een eerlijke analyse van de feiten laat echter een ander beeld zien.
De erfenis van 2010–2020
Onder de regeringen-Bouterse (NDP) is de staatsschuld van Suriname in tien jaar tijd ongecontroleerd opgelopen. Volgens het Bureau voor de Staatsschuld werden tussen 2010 en juli 2020 in totaal 225 leningen afgesloten, waarvan 169 in vreemde valuta. In juli 2020 bedroeg de staatsschuld al US$ 3,9 miljard. Aan het eind van datzelfde jaar was de schuld gestegen tot SRD 57 miljard, met een schuldratio van circa 159% van het BBP.
Internationaal geldt 60% van het BBP al als risicogrens. Suriname zat dus ver boven die grens. Dit was geen natuurramp, maar het gevolg van politiek beleid.
Sanering onder Santokhi (2020–2025)
De regering-Santokhi erfde deze torenhoge schuld en sloot in 2021 een akkoord met het IMF. Dat programma bracht pijnlijke maatregelen met zich mee: vermindering van subsidies, striktere belastinginning en bezuinigingen. Voor de bevolking waren de gevolgen zwaar voelbaar in inflatie, koersval en koopkrachtverlies.
Toch werden onder dit IMF-programma stappen gezet naar herstel. Eind 2024 was de schuldratio gedaald tot circa 74% van het BBP — een halvering ten opzichte van de piek in 2020. Dat toont aan dat de saneringsmaatregelen, hoe pijnlijk ook, effect hadden. Daartegenover stond echter een zeer zwak uitgevoerd sociaal programma, waardoor de kwetsbaarste groepen onvoldoende bescherming genoten tijdens deze moeilijke periode.
De verantwoordelijkheid van nu!
Met de terugkeer van de NDP in 2025 is dezelfde partij opnieuw verantwoordelijk voor de staatsfinanciën. Volgens artikel 147 van de Grondwet draagt de regering de algemene leiding over de financiën van de Staat. Het is daarom juridisch noch moreel houdbaar om uitsluitend te wijzen naar 2020–2025, terwijl de basis van de crisis in de eigen regeerperiodes (2010–2020) ligt.
Conclusie
Het Surinaamse volk verdient de waarheid. De financiële crisis van 2025 is niet het gevolg van vijf jaar saneringsbeleid, maar van tien jaar schuldopbouw onder de NDP, gevolgd door een moeizaam IMF-hersteltraject.
De NDP kan pas aanspraak maken op geloofwaardigheid als zij openlijk erkent dat de huidige problemen in de eerste plaats voortkomen uit haar eigen beleid in 2010–2020. Zonder die eerlijkheid is elk herstelplan gebouwd op halve waarheden.
C. Nagessar LLB
Vandaag
-
22:43
Mijn loyaliteit voor Chan
-
20:41
VS-vliegtuig neergeschoten boven Iran; oorlog dreigt verder te escaleren
-
18:40
Kerpens officieel VN-ambassadeur: Suriname voor sterkere multilaterale rol
-
16:38
Goede Vrijdag: Een boodschap van liefde, vergeving en dienend leiderschap
-
14:36
Surinaamse ambassade in Den Haag opent condoleanceregister voor Santokhi
-
12:34
Zonder wetgeving geen samenhangend local contentbeleid
-
10:48
Herbenoeming Wolf bij CASAS leidt tot onrust: installatie en kritiek van personeel
-
08:51
Hoe Trumps droom om verrijkt uranium uit Iran te grijpen kan eindigen in een ramp
-
06:46
Herinneringen aan Chan Santokhi, Crimefighter en hoeder van de rechtsstaat
-
04:55
Vochtig weer vandaag; buien in de loop van de dag
-
02:57
Kabinet en diplomaten en anderen tekenen condoleanceregister op Paleis
-
00:59
Column: Herstel begint met liefde en vergeving
-
00:00
Emotioneel afscheid bij 'De Olifant': Brunswijk zichtbaar aangedaan
Gisteren
- Naar duurzame sportontwikkeling in Suriname
- PURP over zichtbare resultaten: Palmentuin, damwand en restauraties centraal
- ATOC en VSH Community Fund versterken ondersteuning kinderen met autisme
- Visserijsector onder druk: Simons en SSA zoeken oplossingen voor EU-risico en illegale visserij
- Bijdrage aan duurzaam beheer van UNESCO Mens- en Biosfeerreservaat in St. Kitts en Nevis
- Olieprijzen stijgen fors, bondgenoten voeren overleg over beveiliging Straat van Hormuz
- In memoriam: Chandrikapersad 'Chan' Santokhi
- Motorrijder komt om het leven bij ongeval te Pikin Saron
- Bundel 'Onafhankelijk' officieel gepresenteerd aan samenleving in volle Tori Oso
- Zon, bewolking en regen zullen elkaar afwisselen
- Hoe NAVO-bondgenoten weerstand bieden tegen Trumps eisen voor oorlog tegen Iran
- Staatscrematie Santokhi op 7 april; regering opent condoleanceregister
- Column: Collectieve schuld
- Abdoel: Jaarverslag Rekenkamer versterkt controle en vertrouwen in overheid
Eergisteren
- Washington zal het Caribisch gebied blijven domineren
- Zestien nieuwe sergeant-majoors versterken Nationaal Leger
- Diakonessenhuis start integraal programma voor moeder- en kindzorg
- Condoleanceregister geopend, nationale rouwdagen afgekondigd voor Santokhi
- Trump kondigt mogelijk einde van oorlog met Iran aan
- Politiebericht over tragisch ongeval in Coesewijnestraat
- VRTS eert rol Santokhi en spreekt waardering uit voor samenwerking met mediasector
- Artikel 140 GW en WIPA en het gelijkheidsbeginsel en het vervolgingsmonopolie
- Dodelijke aanrijding tussen auto en bromfiets op Coesewijnestraat
- Minister Huur ontvangt districtsplannen 2027
- Warme en vochtige 1 april
- Conflict tussen VS en Iran bereikt beslissend moment
- Man ontkent beschuldiging van seksueel misbruik van dochter
- Bouva: Energie moet motor zijn voor brede economische groei Suriname