De NDP moet eerlijk zijn over de schuld!
De jaarrede van president Jennifer Simons benadrukte vooral het tekort dat in mei 2025 werd aangetroffen. Maar de feiten tonen aan dat de fundamenten van de huidige schuldencrisis in de periode 2010–2020 zijn gelegd, tijdens tien jaar NDP-bewind.
In haar eerste jaarrede stelde president Simons dat de regering bij aantreden in mei 2025 geconfronteerd werd met een primair tekort van –7,8% van het BBP, nadat het IMF-programma enkele maanden eerder was beëindigd. Daarmee werd de indruk gewekt dat de huidige financiële nood vooral een erfenis zou zijn van de regering-Santokhi (2020–2025).
Een eerlijke analyse van de feiten laat echter een ander beeld zien.
De erfenis van 2010–2020
Onder de regeringen-Bouterse (NDP) is de staatsschuld van Suriname in tien jaar tijd ongecontroleerd opgelopen. Volgens het Bureau voor de Staatsschuld werden tussen 2010 en juli 2020 in totaal 225 leningen afgesloten, waarvan 169 in vreemde valuta. In juli 2020 bedroeg de staatsschuld al US$ 3,9 miljard. Aan het eind van datzelfde jaar was de schuld gestegen tot SRD 57 miljard, met een schuldratio van circa 159% van het BBP.
Internationaal geldt 60% van het BBP al als risicogrens. Suriname zat dus ver boven die grens. Dit was geen natuurramp, maar het gevolg van politiek beleid.
Sanering onder Santokhi (2020–2025)
De regering-Santokhi erfde deze torenhoge schuld en sloot in 2021 een akkoord met het IMF. Dat programma bracht pijnlijke maatregelen met zich mee: vermindering van subsidies, striktere belastinginning en bezuinigingen. Voor de bevolking waren de gevolgen zwaar voelbaar in inflatie, koersval en koopkrachtverlies.
Toch werden onder dit IMF-programma stappen gezet naar herstel. Eind 2024 was de schuldratio gedaald tot circa 74% van het BBP — een halvering ten opzichte van de piek in 2020. Dat toont aan dat de saneringsmaatregelen, hoe pijnlijk ook, effect hadden. Daartegenover stond echter een zeer zwak uitgevoerd sociaal programma, waardoor de kwetsbaarste groepen onvoldoende bescherming genoten tijdens deze moeilijke periode.
De verantwoordelijkheid van nu!
Met de terugkeer van de NDP in 2025 is dezelfde partij opnieuw verantwoordelijk voor de staatsfinanciën. Volgens artikel 147 van de Grondwet draagt de regering de algemene leiding over de financiën van de Staat. Het is daarom juridisch noch moreel houdbaar om uitsluitend te wijzen naar 2020–2025, terwijl de basis van de crisis in de eigen regeerperiodes (2010–2020) ligt.
Conclusie
Het Surinaamse volk verdient de waarheid. De financiële crisis van 2025 is niet het gevolg van vijf jaar saneringsbeleid, maar van tien jaar schuldopbouw onder de NDP, gevolgd door een moeizaam IMF-hersteltraject.
De NDP kan pas aanspraak maken op geloofwaardigheid als zij openlijk erkent dat de huidige problemen in de eerste plaats voortkomen uit haar eigen beleid in 2010–2020. Zonder die eerlijkheid is elk herstelplan gebouwd op halve waarheden.
C. Nagessar LLB
Vandaag
-
16:45
VS en Latijns-Amerika hekelen Chinese druk op Panama
-
14:42
BEP herdenkt 53-jarig bestaan in teken van rouw en vernieuwing
-
12:46
Regen brengt leven terug in de Irakese moerassen na jaren van droogte
-
10:48
Afscheid van een markant legerbevelhebber
-
08:51
De Van 't Hogerhuysstraat: een nationale schande
-
06:53
Strafeis van 12 maanden voorwaardelijk tegen ex-voorzitter Alcoa Pensioenfonds
-
04:55
Overwegend bewolkt met buien gedurende de dag
-
02:57
Controversiële Venezolaanse pin veroorzaakt diplomatieke storm met Guyana
-
00:00
Verdeeldheid in coalitie over Viskeuringsinstituut; opheldering gewenst
Gisteren
- Gangaram Panday ziet import van luchtverkeersleiders als voorlopige oplossing
- Thalia presenteert masterplan in aanloop naar 190-jarig bestaan
- HAVO-leerlingen dreigen te verdrinken in falend onderwijssysteem
- Nieuw vredesvoorstel Iran botst op Amerikaanse scepsis
- NAMLAC waarschuwt regering: risico op blacklisting Suriname bij onvoldoende voortgang
- AZP verwacht oplossing binnen twee weken na uitstel urologische ingrepen
- VAE stapt uit OPEC en OPEC+ in zware klap voor oliegroep en mondiale energiemarkt
- Man in verwarde toestand steekt 'doeman' dood; verdachte aangehouden
- Na bijna zeven jaar strafzaak rond 'verdwenen' kasreserves Centrale Bank
- Inflatie in maart stijgt naar 10,8 procent op jaarbasis
- President en luchtverkeersleiders maken afspraken om rust te herstellen
- Bewolkte en regenachtige dag
- Netanyahu’s rivalen bundelen de krachten; zullen zij het veiligheidsbeleid van Israël veranderen?
- Column: Humphrey Schurman, een man van recht, humor en vrijheid
- Na vertrek Colli barst strijd los om macht en geld bij VKI
Eergisteren
- Bestuurslid ASRA: Wij willen juist een verhoging commissie KLM
- Chayah Lauwerends wint nationale speechcontest van JCI Nilom
- Lijk met verwondingen aangetroffen in Domburg
- Dodelijke steekpartij: verdachte in verwarde toestand aangehouden
- Vijf Surinamers geselecteerd voor prestigieus Amerikaans leiderschapsprogramma
- SLM blijft Miami bedienen via Georgetown
- Zanderij mag geen speelbal zijn van personeelschaos
- KLM haalt gedeeltelijk bakzeil bij kort geding tegen Staat Suriname
- Duitse bondskanselier Merz hekelt Iran en VS in conflict
- Advocaat Humphrey Schurman, president-commissaris NSS, overleden
- Panka: Succesvolle carrièrebeurs 2026 met focus op diaspora en talent
- Vier verdachten aangehouden na onderzoek naar dood tweelingbroers
- Voedselzekerheid en -veiligheid centraal tijdens agrarische beurs
- Onstabiel weer met verspreide buien
- Olieprijzen stijgen door vastgelopen VS-Iran vredesgesprekken
- Column: Wanneer loyaliteit boven bekwaamheid gaat...
- Na ziekteverzuim werken luchtverkeersleiders volgens normaal schema