50 jaar Stichting Jodensavanne: Geschiedenis en Erfgoed
(Aangeboden)
Het komt maar zelden voor dat een Surinaamse erfgoedorganisatie Abraham ziet. In de afgelopen 5 decennia heeft Stichting Jodensavanne vele hoogte- en dieptepunten gekend, waarbij gerust kan worden aangegeven dat dankzij de noeste arbeid en inzet van gepassioneerde personen deze mijlpaal kon worden bereikt.
We willen zowel de diverse oud-bestuursleden als huidige bestuurders, adviseurs, Inheemse dorpsgemeenschappen, donateurs, trouwe ondersteuners, wetenschappers, touroperators, schoolleiders en vrijwilligers in zowel binnen- als buitenland, hartelijk dankzeggen voor hun ongeëvenaarde bijdragen gedurende de afgelopen 50 jaren.
Zonder anderen tekort te doen willen we de medeoprichtster Mevrouw Sara Catharina da Costa-Vlaardingerbroek, meer bekend als Rini da Costa, die zich op bijzondere wijze heeft ingezet voor het behoud en de vergroting van de bekendheid van Jodensavanne noemen en dankzeggen.
Ook Guido Robles, die beschouwd mag worden als de persoon die leiding gaf aan de revitalisatie van Stichting Jodensavanne tussen 1998 en 2009 verdient aparte vermelding. Gedurende deze periode werden enkele bijzondere mijlpalen gehaald: ten eerste werd Jodensavanne geplaatst op Endangered Heritage List, waardoor mogelijkheden ontstonden voor het aantrekken van internationale fondsen; ten tweede werd onder leiding van Rachel Frankel en Aviva Ben Ur uit de USA een uiterst fundamentele inventarisatie uitgevoerd van de Cassipora en Jodensavanne (inclusief Creoolse) begraafplaatsen, alsook de Sefardische en Ashkenasische in Paramaribo, die resulteerde in een onnavolgbaar naslagwerk Remnant Stones; ten derde werd een strategische en duurzame alliantie gemaakt met het Inheemse dorp Redi Doti, dat toen onder leiding stond van wijlen Lesley Artist en tot slot werd het eerste management plan (2008-2012) samengesteld in samenwerking met diverse stakeholders. Dit was een van de belangrijke vereisten van de UNESCO, om Jodensavanne op de Werelderfgoedlijst te kunnen plaatsen. Ondertussen was Jodensavanne in 1998 reeds geplaatst op de Tentatieve Werelderfgoedlijst door de regering.
Het huidige bestuur heeft ondanks de vele tegenslagen (o.a. het wegvallen van subsidies en COVID-19) stand weten te houden en noodzakelijke stappen weten te zetten op weg naar de UNESCO Werelderfgoedlijst met medewerking van vele donateurs en vrijwilligers. In dit verband moeten de recente ontwikkelingen op archeologisch gebied onder de coördinatie van Stephen Fokké genoemd worden. In samenwerking met de ADEK Universiteit van Suriname (Dr. Cheryl White) en enkele lokale en buitenlandse wetenschappelijke instituten, werden diverse archeologische onderzoeksprojecten uitgevoerd, die de geschiedenis van Jodensavanne en de historische Cassipora nederzetting meer diepgang en zichtbaarheid gaven. De opgravingen die nog regelmatig plaatsvinden door de Surinaamse archeologen Sushmeeta Ganesh en Jovan Samson, laten ondubbelzinnig zien dat Jodensavanne een nationale erfgoedsite is waar zowel Joodse, Afrikaanse als Inheemse cultuurelementen elkaar omhelzen.
De komende maand vindt er een online stakeholder webinar plaats, om de gemeenschap te informeren over de inhoud van het UNESCO Nominatiedossier en het nieuwe Management Plan. Het tegenwoordige bestuur ziet er als volgt uit: Harrold Sijlbing-voorzitter, Stephen Fokké- secretaris (namens het MINOWC), Alvaro Tawjoeram-penningmeester (namens Redi Doti), Jenna Wijngaarde en Henk Druiventak (nazaten van Jodensavanne), Stanley Sidoel (namens het MINOWC) en Mirella van Dijk (namens Redi Doti).
De toekomst van Stichting Jodensavanne ziet er rooskleurig uit wanneer deze nationale erfgoedsite op de UNESCO Werelderfgoedlijst wordt geplaatst. Natuurlijk moeten jongeren worden klaargestoomd om het roer over te nemen teneinde nog eens 50 jaar erbij te schrijven.
Harrold Sijlbing
Vandaag
-
20:55
Grassalco heeft voor het eerst meerkoppige directie
-
20:13
Witwashandleiding voor beginners
-
18:11
Derde helft WK 2026: Canada en Bosnië Herzegovina delen de punten: 1-1
-
17:07
Staat betaalt al ruim SRD 918.000 aan dwangsommen in zaak Baitali
-
16:41
Derde helft WK 2026: Hoe voetbal een mondiale mediabusiness werd
-
15:50
Nieuwjaar op 18 juni erkend als nationale gedenkdag; geen vrije dag
-
14:40
Belastingbetaler moet in 2026 ruim SRD 45 miljard opbrengen
-
12:43
Derde helft WK 2026: Toernooi opent met rode kaarten, VAR-discussies en drinkpauzes
-
10:45
De dollarisering dwingt Suriname tot een keuze
-
08:47
Suriname geeft kinderarbeid 'rode kaart'
-
04:55
Opnieuw warm en benauwd; kans op middagbuien blijft aanwezig
-
03:02
El Niño keert terug en kan een van de krachtigste ooit worden
-
01:18
Derde helft WK 2026: Zuid-Korea knokt zich langs Tsjechië 2 - 1
-
00:59
Column: Van wie is het WK nog?
-
00:00
AZP-directie weerspreekt code zwart, maar zorgen over druk op SEH blijven bestaan
Gisteren
- Notities uit de behandelkamer: Gezond genoeg om arm te zijn
- Baitali: vertraging Van ’t Hogerhuysstraat gevolg van trage uitvoering vonnis
- Regering trekt SRD 2,4 miljard uit voor nieuwe elektriciteitssubsidie
- Derde helft WK 2026: Mexico wint spannende wedstrijd, drie rode kaarten en vroege goal
- Pleidooi voor meer aandacht voor honingsector in het binnenland
- Wie alleen naar SRD 16 miljard kijkt, leest de begroting verkeerd
- Derde helft WK 2026: Haïti gedwongen tenue te wijzigen vanwege oorlogssymboliek
- Derde helft WK 2026: Estadio Azteca, het iconische hart van het WK
- OM eist 30 maanden celstraf tegen veroorzaker dodelijke aanrijding Johannes Mungrastraat
- Spoedeisende Hulp AZP kondigt ‘Code Zwart’ af; Medische Staf in overleg
- Derde helft WK 2026: FIFA streng over rechten: regels gelden voor horeca én media
- Grondconversie vraagt om een evenwicht tussen overheidsgezag en rechtsbescherming
- Nieuw ministerie, Olie Gas en Milieu investeert SRD 3,4 miljard in Staatsolie
- In de middag kans op lokale regen- en onweersbuien
- VS valt Iran aan, Iran sluit Straat van Hormuz
- Soeropawiro: Burgers mogen niet de dupe worden van herziening grondconversie
- Column: Voetbalplezier
- IMF: Goudsector blijft achter ondanks economische groei
Eergisteren
- Regering werkt aan onderwijsplan richting 2035
- Derde helft WK 2026: de opvallendste cijfers van WK 2026
- Een waardig laatste afscheid laat zich niet haasten
- OAS-topman Ramdin betreurt vertrek van kabinetschef Jessurun na intrekking visum
- President en deskundigen vragen aandacht voor verborgen geweld tegen kinderen
- PAHO: Lage belastingen remmen strijd tegen suiker en alcohol
- Acute bedreiging van veilige obstetrische zorg
- WK 2026 begint onder politieke druk en protesten
- Artikel 140 Grondwet en de psychologie van verantwoordelijkheid
- Onderwijsvernieuwing vraagt meer dan nieuwe plannen alleen
- Warm en benauwd weer; later kans op enkele regenbuien
- Filipijnen: Race tegen de klok om overlevenden te vinden na krachtige aardbeving
- Koopkracht nog niet hersteld ondanks lagere inflatie
- Bijna 600 ontwikkelingsprojecten geregistreerd; uitvoering blijft een probleem