De dollarisering dwingt Suriname tot een keuze
Dat betekent niet dat de dollar morgen haar positie als belangrijkste wereldmunt verliest. Integendeel. De dollar blijft veruit de meest gebruikte reservemunt en speelt nog steeds een centrale rol in de internationale handel. Toch is de trend duidelijk zichtbaar. Steeds meer landen diversifiëren hun valutareserves, vergroten hun goudvoorraden en zoeken naar alternatieve betalingssystemen. Vooral nieuwe grootmachten zoals China, India en Brazilië proberen hun afhankelijkheid van de Amerikaanse munt geleidelijk te verminderen.
Voor veel grote economieën is dat vooral een geopolitieke keuze. Voor Suriname is het een economische uitdaging. De Surinaamse economie bevindt zich namelijk in een bijzondere positie. Terwijl delen van de wereld proberen minder afhankelijk te worden van de dollar, is de Surinaamse samenleving juist diep informeel gedollariseerd. Voor veel burgers en ondernemers geldt de dollar als de ultieme maatstaf voor zekerheid en waardebehoud.
Dat vertrouwen in de dollar is begrijpelijk. Suriname heeft in het verleden meerdere periodes van grote economische turbulentie gekend. Maar tegelijkertijd creëert deze afhankelijkheid ook een structurele kwetsbaarheid. Een economie die weinig vertrouwen heeft in haar eigen munt, maakt zichzelf afhankelijk van ontwikkelingen waarop zij nauwelijks invloed kan uitoefenen.
Juist daarom verdient het recente werkbezoek van president Jennifer Simons aan Brazilië aandacht. Het bezoek past binnen een bredere strategie om Suriname sterker te verankeren in Zuid-Amerikaanse economische netwerken.
Dat is een verstandige ontwikkeling. Suriname kan het zich niet veroorloven om uitsluitend naar traditionele handelspartners buiten de regio te blijven kijken. De economische toekomst van het land ligt niet alleen aan de overkant van de Atlantische Oceaan, maar ook binnen het Zuid-Amerikaanse continent.
Toch is enige voorzichtigheid op zijn plaats. Diplomatieke bezoeken worden in Suriname vaak snel gepresenteerd als succesverhalen. Foto's van handenschuddende presidenten en gezamenlijke persverklaringen domineren vervolgens dagenlang het nieuws. Maar een buitenlandse missie is geen economisch resultaat. Het is hooguit een eerste stap.
De relevante vraag is niet hoeveel gesprekken er zijn gevoerd, maar wat deze gesprekken uiteindelijk opleveren voor Surinaamse ondernemers. En profiteren Surinaamse kleine en middelgrote ondernemingen (KMO's) daadwerkelijk van de nieuwe economische kansen die worden gecreëerd?
Juist voor KMO's is deze discussie van groot belang. Zij vormen immers de ruggengraat van de Surinaamse economie. Tegelijkertijd zijn zij vaak het meest kwetsbaar voor veranderingen in het internationale financiële systeem. Wanneer buitenlandse banken strengere eisen stellen, internationale transacties duurder worden of correspondentbankrelaties verdwijnen, zijn het niet de grote multinationals die als eerste worden geraakt. Het zijn de lokale importeur, producent en winkelier.
Tegenover deze risico's staan echter ook kansen. De stijgende goudprijs levert Suriname extra inkomsten op via export, belastingen en royalty's. Regionale samenwerking biedt mogelijkheden voor nieuwe markten en betere handelsverbindingen. De groeiende aandacht voor voedselzekerheid en landbouwontwikkeling kan bovendien nieuwe perspectieven openen voor Surinaamse producenten.
Maar kansen zijn geen resultaten. De geschiedenis leert dat Suriname vaker heeft geprofiteerd van gunstige internationale omstandigheden zonder deze om te zetten in duurzame ontwikkeling. Hogere inkomsten uit natuurlijke hulpbronnen hebben in het verleden niet automatisch geleid tot een sterkere economie of meer economische diversificatie.
Daarom moet de discussie over de-dollarisering uiteindelijk niet gaan over de dollar zelf. De kernvraag is hoe Suriname zijn economische weerbaarheid kan vergroten. Dat begint met het herstellen van vertrouwen in de Surinaamse dollar. Niet door mensen te dwingen de SRD te gebruiken, maar door de voorwaarden te creëren waaronder burgers en ondernemers vrijwillig vertrouwen krijgen in hun eigen munt.
Dat vraagt om een onafhankelijke centrale bank, consistente begrotingsdiscipline en transparante economische instituties. Daarnaast moeten extra inkomsten uit goud en toekomstige olieopbrengsten niet verdwijnen in consumptieve uitgaven of kortetermijnpolitiek. Ze moeten worden geïnvesteerd in infrastructuur, onderwijs en de versterking van KMO's.
De wereldwijde de-dollarisering zal de Surinaamse economie niet van vandaag op morgen veranderen. Maar zij legt wel een fundamentele keuze bloot. Blijft Suriname afhankelijk van een economische structuur die grotendeels draait op een buitenlandse munt, of gebruikt het deze internationale verschuiving als aanleiding om zijn eigen economische fundamenten te versterken?
Het werkbezoek aan Brazilië laat zien dat Simons de noodzaak van economische diversificatie begrijpt. Nu komt het aan op de uitvoering. Want uiteindelijk zullen niet de afgelegde reizen, maar de behaalde resultaten bepalen of Suriname sterker uit deze mondiale transitie tevoorschijn komt.
De vraag is niet of de wereld verandert. De vraag is of Suriname eindelijk bereid is mee te veranderen.
Vincent Roep
Vandaag
-
22:35
Tijdelijke besturen waterschappen Nickerie geïnstalleerd; verkiezingen binnen zes maanden
-
20:30
Derde helft WK 2026: Mbappé schiet Frankrijk langs taai Paraguay naar kwartfinales
-
18:33
Staatsolie Foundation geeft Anne Bakkerschool nieuw aanzien
-
16:46
Derde helft WK 2026: Marokko verslaat Canada overtuigend en is eerste kwartfinalist
-
14:45
Onderzoek: Structurele knelpunten remmen afbouw rondhoutexport
-
12:43
Suriname kiest voor overleg na Guyanese kritiek op financiering Corantijnbrug
-
10:41
Derde helft WK 2026: Vaarwel Kaapverdië – de underdog die het WK nooit zal vergeten
-
08:50
UNICEF: Bescherming van kinderen blijft achter bij snelle opkomst van AI
-
06:52
Derde helft WK 2026: FIFA reserveert record prijzenpot van US$ 871 miljoen
-
04:54
Warm begin van de dag, later opnieuw kans op regen en onweer
-
02:56
Guyana en Barbados schrijven CARICOM-geschiedenis met reizen zonder paspoort
-
00:58
Landelijk gezondheidsonderzoek start maandag met huis-aan-huisbezoeken
-
00:42
Derde helft WK 2026: Colombia vecht zich in matige wedstrijd langs Ghana naar volgende ronde
-
00:00
Vuilophaal Paramaribo en Wanica voortaan vanaf 17:00 uur
Gisteren
- VN waarschuwt voor 'extreme weersomstandigheden' door intensiverend El Niño
- Derde helft WK 2026: Argentinië overleeft dappere strijd van Kaapverdië na verlenging
- Man met schotwond meldt zich bij poli Nieuw Koffiekamp
- Suriname en Frankrijk werken aan strategische samenwerking
- Derde helft WK 2026: Van underdog naar helden, Egypte overwint Australië in epische strijd
- Vier jaar cel geëist in mensenhandelzaak met Cubaanse vrouwen
- Rouwenden betuigen hun eer terwijl de gedode Iraanse leider Ali Khamenei opgebaard ligt
- BINI plaatst kanttekeningen bij opzet Nationaal Ontwikkelingsplatform
- OM eist 30 jaar cel voor doodsteken 8-jarige stiefzoon
- Man overleden na geweldsincident aan Johannes Mungrastraat
- Derde helft WK 2026: Laatste tickets voor achtste finales in spannende slotdag
- Regering rekent op olie om staatsschuld fors terug te dringen
- SEOB: Economie groeit verder; inflatie en staatsschuld blijven zorgenkinderen
- DNL wil Investeringswet aanscherpen met pakket amendementen
- SLM pakt cargovervoer tussen Miami en Paramaribo weer op
- Hitte houdt aan, later op de dag kans op stevige onweersbuien
- Olieprijzen dalen tot niveau van voor het begin van VS-Iran oorlog
- Derde helft WK 2026: Zwitserland overtuigend langs Algerije naar achtste finales
- Oproep aan president om zich in te zetten voor gezinshereniging oudere Surinamers
- Column: De rekening die niemand wil betalen
- Regering moet SRD 13 miljard financieren om begroting 2026 uit te voeren
Eergisteren
- Herbeoordeling Wiskunde-vakken leidt tot uitstel examenuitslagen HAVO en VWO
- Derde helft WK 2026: Emotionele rollercoaster: Portugal klopt Kroatië, Modric neemt afscheid
- OM: Culturele tradities bieden geen vrijbrief voor seksueel misbruik minderjarigen
- Staande ovatie voor documentaire over Affiba, oudste vrouw van Paramaribo
- Politiefunctionaris slaat hand aan zichzelf met dienstwapen (update)
- Lichaam van vrouw in staat van ontbinding aangetroffen aan Suralcoweg
- Derde helft WK 2026: Oyarzabal leidt Spanje naar ruime overwinning op Oostenrijk
- Staatsolie Foundation geeft O.S. Leiding 8A vernieuwde leeromgeving
- Derde helft WK 2026: Spanje, Portugal en Zwitserland in actie; Wie overleeft de knock-outfase?
- Derde helft WK 2026 : De vloek van de vijfde wedstrijd
- LCB Statement: Van bewustwording naar voorbereiding
- Derde helft WK 2026: Iraans team vertrekt uit WK-basis na moeizaam toernooi vol tegenslagen
- Rusland kondigt monitoringunit aan voor uitvoering regeringsbeleid
- Venezuela: Hulpverleners vrezen gezondheidscrisis na verwoestende aardbevingen
- Warm maar wisselvallig weer
- Nederland reserveert 66,6 miljoen euro voor slavernijprojecten in Suriname
- Column: Van helften naar kwarten
- Coalitie en oppositie lijnrecht tegenover elkaar in slotdebat over begroting