China heft tarieven op Amerikaanse goederen na Trumps zet
De nieuwe maatregelen waren een reactie op de "unilaterale tariefverhoging" door de VS, zo zei het, eraan toevoegend dat Washingtons besluit "ernstig in strijd is met de regels van de Wereldhandelsorganisatie, het niets doet om zijn eigen problemen op te lossen en de normale economische en handelssamenwerking tussen China en de Verenigde Staten verstoort".
De tarieven van Beijing, die op 10 februari van kracht worden, werden aangekondigd kort nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat hij de komende 24 uur een gesprek zou voeren met zijn Chinese ambtgenoot, Xi Jinping.
Zaterdag kondigde Trump ingrijpende maatregelen aan tegen zijn belangrijkste handelspartners, waaronder Canada en Mexico, waarbij goederen uit China te maken krijgen met een extra tarief van 10 procent bovenop de heffingen die ze al hebben.
Trump zei dat de maatregelen bedoeld waren om landen te straffen die de stromen van ongedocumenteerde migranten en drugs, waaronder fentanyl, naar de VS niet konden stoppen.
Maandag schortte hij echter zijn dreigement van tarieven op Mexico en Canada op en ging akkoord met een pauze van 30 dagen in ruil voor concessies op het gebied van grens- en misdaadbestrijding met de buurlanden.
"De vergeldingstarieven van China zijn een gekalibreerde reactie in plaats van een regelrechte escalatie", aldus Julien Chaisse, hoogleraar aan de City University of Hong Kong, gespecialiseerd in internationaal economisch recht.
"De maatregelen tonen aan dat Beijing bereid is om economische kosten aan Washington op te leggen, terwijl het toch flexibel blijft voor onderhandelingen.
"De keuze voor een startdatum van 10 februari lijkt strategisch. Het geeft tijd voor een mogelijke discussie tussen Trump en Xi, wat ruimte creëert voor diplomatie op het laatste moment voordat de maatregelen van kracht worden. Als de gesprekken tussen de twee de komende dagen plaatsvinden, is er ruimte voor aanpassingen, gedeeltelijke vrijstellingen of wederzijdse gebaren die een verdere spiraal van handelsspanningen kunnen voorkomen.
"Dat gezegd hebbende, zal veel afhangen van de interpretatie van Washington van deze maatregelen. Als de VS ze zien als een gekalibreerde stap die ruimte laat voor onderhandelingen, zou dit het toneel kunnen vormen voor discussies in plaats van verdere escalatie. Als Trump dit echter ziet als een directe uitdaging, zou zijn regering kunnen reageren met extra handelsbeperkingen. Dit zou het conflict intensiveren.”
Tijdens zijn eerste termijn in 2018 begon Trump een brute handelsoorlog van twee jaar met China over het enorme Amerikaanse handelsoverschot, met oog om oog, tand om tand-tarieven op goederen ter waarde van honderden miljarden dollars die wereldwijde toeleveringsketens op hun kop zetten en de wereldeconomie schaden.
Om die handelsoorlog te beëindigen, stemde China er in 2020 mee in om jaarlijks $ 200 miljard extra uit te geven aan Amerikaanse goederen, maar het plan werd gedwarsboomd door de Covid-pandemie en het jaarlijkse handelstekort liep op tot $ 361 miljard, volgens Chinese douanegegevens die vorige maand werden vrijgegeven.
Trump waarschuwde dat hij de tarieven voor China verder zou kunnen verhogen, tenzij Beijing de stroom van fentanyl, een dodelijke opioïde, naar de VS zou indammen.
China heeft fentanyl een Amerikaans probleem genoemd en gezegd dat het de tarieven bij de Wereldhandelsorganisatie zou aanvechten en andere tegenmaatregelen zou nemen, maar liet ook de deur open voor gesprekken.
Vandaag
-
22:43
Column: Borrelpraat no. 877
-
20:41
Geen juridische mist: VP-functie en lidmaatschap DNA sluiten elkaar uit
-
18:39
Nationale Bloedbank krijgt forse donatie van Rotary Quota
-
16:36
Man steekt ouderlijke woning in brand
-
14:55
De stem van het volk!
-
13:06
VHP betuigt medeleven aan NPS na overlijden van parlementariër Patricia Etnel
-
12:47
Suriname: 'de tantes en ooms' als voedingsbodem voor corruptie
-
10:30
Iran zweert vergelding na Amerikaanse luchtaanvallen: "Eeuwige gevolgen"
-
08:54
Samenleving rouwt om Patricia Etnel
-
07:29
Patricia Etnel is niet meer
-
05:34
Aardig wat zon met onweersbuien in de middag
-
03:46
Panama zet grondrechten opzij na rellen over pensioenwet
-
01:58
Staatsolie: Minder regels, meer actie voor local content
-
00:33
Trump: Als er geen vrede komt, slaan we opnieuw toe
-
00:00
Nieuwe DNA komt nu zondag 29 juni bijeen; termijn loopt af
Gisteren
- VS bombardeert Iraanse nucleaire sites
- Motorrijder zwaargewond door aanrijding op Afobakaweg; overlijdt in ziekenhuis
- Schoten gelost tijdens feest aan Cocobiacoweg
- KPS investeert in M.E. voor aanpak calamiteiten
- Auto beschoten aan Kleine Saramaccastraat
- Ruimtes STVS overhoop gehaald bij inbraak; niets meegenomen
- Arbeid als motor van onze ontwikkeling
- Luchtballoncrash in Brazilië eist minstens acht levens
- Parmessar: Regering-Santokhi laat financiële uitdagingen achter
- De Wil van het Lot
- Hassankhan en Boksteen pleiten voor hervorming verkiezingsproces
- Regen in de ochtend, droog in de nacht
- Internationale Yoga Dag: Een Oproep tot Eenheid en Gezondheid
- Boeroe-herdenking met fly-over, motorfietsen en nuchtere reflectie
- Nieuwe coalitie houdt koers vast ondanks druk rond vicepresidentschap
Eergisteren
- 36 voertuigen overgedragen aan korpsen
- VHP beraadt zich over kandidaatstellingen
- President: Boeroes symbool van integratie en doorzettingsvermogen
- A20 eert stille kracht van een toegewijde gemeenschap
- Na correcties verklaart OKB verkiezingen 2025 bindend
- ABOP: Respect voor 180 jaar Boeroes in Suriname
- TotalEnergies: GranMorgu blijft meer dan 10 jaar produceren
- NDP: Van migratie tot missie: tijd voor toonaangevend agrarisch land
- Surinaams Rode Kruis viert 85 jaar 'humaniteit in actie'
- Israëls regionale escalatie en de wereldorde onder druk
- Zeer natte vrijdag verwacht
- Pand Nassylaan is geen monumentaal gebouw
- Brand verwoest gebouw op Sosis-terrein aan Marowijnestraat
- ‘Ook helers zijn in beeld’; politie waarschuwt ondersteuners criminelen
- Energietransitie vereist betrokkenheid elke Surinamer