Vijf jaar zittingstermijn AAC: discussie nog open in DNA
Afonsoewa schetste het belang van het AAC als tripartiet adviesorgaan waarin overheid, werkgevers en werknemers samenkomen. Zij benadrukte dat het college een sleutelrol speelt bij sociaal overleg en arbeidsbeleid. Volgens Afonsoewa is de huidige zittingstermijn van twee jaar in de praktijk te kort om continuïteit, deskundigheidsopbouw en institutioneel geheugen te waarborgen. De voorgestelde verlenging naar vijf jaar moet volgens haar bijdragen aan stabiliteit, effectiviteit en kwalitatief betere advisering, zeker in een periode waarin grote economische en arbeidsmarkthervormingen op stapel staan. Zij haalde aan dat in de praktijk de leden ook veel langer dan twee jaren aanzitten.
Chuanrui Wang (VHP) stelde dat de voorgestelde verlenging van de zittingstermijn van het AAC van twee naar vijf jaar weliswaar bedoeld is om continuïteit te bevorderen, maar onvoldoende is onderbouwd. Hij waarschuwde dat een langere termijn zonder tussentijdse evaluatie, duidelijke prestatiecriteria en verantwoording aan De Nationale Assemblée kan leiden tot stagnatie in plaats van beter functioneren. Volgens hem worden structurele problemen zoals beperkte capaciteit en opvolging van adviezen niet opgelost door enkel de zittingsduur te verlengen.
Kritische vragen over onderbouwing
Jennifer Vreedzaam (NDP) onderstreepte het belang van goed bestuur, transparantie en verantwoording, maar plaatste kritische kanttekeningen bij de gekozen oplossing. Zij stelde dat onvoldoende is gemotiveerd waarom precies vijf jaar nodig is en wees erop dat de bestaande wet al ruimte biedt voor uitzonderingen en herbenoeming. Volgens haar dreigt continuïteit zonder toetsing te leiden tot stagnatie, zeker wanneer evaluatiemomenten en prestatiecriteria ontbreken.
Claudie Sabajo (NDP) benadrukte dat het Arbeidsadviescollege zelf heeft aangegeven dat twee jaar te kort is om adviezen goed uit te werken. Een langere termijn zou zorgen voor minder wisselingen, lagere administratieve lasten en meer inhoudelijke verdieping. Tegelijk vroeg zij de regering om duidelijkheid over welke adviezen het college in de afgelopen jaren heeft uitgebracht en wat daarmee is gedaan.
Representativiteit onder vuur
Mahinder Jogi (VHP) richtte zich vooral op de samenstelling en representativiteit van het AAC. Hij vroeg zich af of alle groepen in de samenleving – zoals werknemers in de informele sector, kleine ondernemers en niet-georganiseerde arbeiders – voldoende worden vertegenwoordigd. Volgens hem is de voorgestelde wijziging te marginaal en zou de regering moeten overwegen het wetsvoorstel te verbreden of terug te brengen voor een grondigere herziening.
Edgar Sampie (ABOP) koppelde de wetswijziging nadrukkelijk aan de komst van de olie- en gassector. Hij stelde dat Suriname, mede gelet op internationale arbeidsverdragen, moet beschikken over een krachtig, onafhankelijk en goed uitgerust Arbeidsadviescollege. Zonder voldoende middelen en bevoegdheden dreigt het college volgens hem een “tijger zonder tanden” te worden.
Aansluiting bij regeerperiode
Jeffrey Lau (NPS) wees erop dat geen enkele arbeidswet in behandeling wordt genomen zonder advies van het AAC. Volgens hem sluit een zittingstermijn van vijf jaar beter aan bij de regeerperiode en biedt deze ruimte voor middellange termijnplanning en zichtbare beleidsresultaten. Hij gaf aan dat het college zelf heeft aangegeven dat vijf jaar als werkbaar wordt beschouwd.
Hoewel er brede consensus bestaat over het belang van het AAC verschillen de meningen over de vraag of een langere zittingstermijn volstaat, of dat eerst een bredere evaluatie van de wet, de samenstelling en de werking van het college nodig is.
De behandeling van de nadere wijziging van de Wet Arbeidsadviescollege wordt donderdag voortgezet. Dan komen aan het woord leden buiten de commissie van rapporteurs.
Vandaag
-
20:25
Het Surinaamse rechtssysteem faciliteert wanbetalers
-
18:23
Derde helft WK 2026: VS boekt eerste dubbele WK-overwinning in 96 jaar
-
16:34
Wijnerman: CBvS betwist uitgangspunten onderzoek naar OMO-kosten
-
14:36
Het Elon-Musk-effect
-
12:38
Derde helft WK 2026: Dag 9 - VS en Brazilië in actie, Mexico verzekerd van knock-out
-
11:25
Man komt om het leven bij steekpartij voor winkel in Albina
-
10:44
Reyme pleit voor moderne invulling dienstplicht om jongeren voor Defensie te winnen
-
09:01
Criminelen maken sieraden en geld buit tijdens gewapende roofoverval
-
07:13
Bewoners Houttuin vragen DNA opslag radioactieve bronnen op te schorten
-
05:15
Warme vrijdag met zon, maar later kans op stevige buien
-
03:27
Cuba kiest voor ingrijpende economische hervormingen; meer ruimte voor particuliere sector
-
01:46
Regering: Ingrijpen bij 21 Bergi moet levensgevaarlijke situatie beëindigen
-
00:59
Column: Kwestie Van 't Hogerhuysstraat vraagt om open en transparant bestuur
-
00:15
Derde helft WK 2026: Mexico boekt moeizame zege op Zuid-Korea en zet grote stap richting achtste finales
-
00:00
Misiekaba verdedigt intrekken hoger beroep in kwestie Van 't Hogerhuysstraat
Gisteren
- Derde helft WK 2026: De verborgen onderscheidingen op de WK-shirts van 2026
- Derde helft WK 2026: Canada dominant in 6-0 zege op Qatar
- Verzoek aan regering en DNA-leden inzake wateroverlast
- President bij bevordering 150 militairen: Hogere rang, grotere verantwoordelijkheid
- Derde helft WK 2026: Zwitserland breekt Bosnië laat in duel, 4-1
- Exportverbod op Surinaamse drijfnetvis naar VS opgeheven
- Derde helft WK 2026: Tsjechië komt niet langs Zuid-Afrika
- VES: Medicatievoorziening één van de drie grootste kostenposten in de gezondheidszorg
- Derde helft WK 2026: Dag 8 - Mexico favoriet, Afrika viert historisch succes
- Brede steun in De Nationale Assemblee voor verhoging AOV-uitkering
- Derde helft WK 2026: Waarom voetbal veel meer zegt over mensen dan over doelpunten
- Warme dag met veel bewolking en regenbuien verspreid over het land
- Lula waarschuwt Trump: 'Bemoei je niet met Braziliaanse verkiezingen'
- Asabina vraagt regering om opheldering over aangekondigde ontruimingsactie in 21 Bergi
- TAS verdient antwoorden, geen afleidingen
- Derde helft WK 2026: Colombia verslaat WK-debutant Oezbekistan met 3-1
- Column: Voetbalbeleving vs hebzucht
- RvC TAS wil CLAD-onderzoek naar financieel beheer; directeur spreekt van verdraaide voorstelling van zaken
Eergisteren
- Gewapende groepen op goudvelden: symptoom van een staat die haar fiscale taak niet uitvoert
- Derde helft WK 2026: Ghana strijdt zich in slotminuten naar belangrijke 1-0 zege op Panama
- AdeKUS-docent promoveert in België
- Derde helft WK 2026: Engeland wint spectaculaire WK-klassieker van Kroatië met 4-2
- Tiener verdronken tijdens zwemmen in diepe goot in Lelydorp
- OAS verwerpt beschuldigingen aan adres van secretaris-generaal Ramdin
- Derde helft WK 2026: DR Congo verrassend gelijk tegen Portugal
- Overheid werkt aan gezamenlijke aanpak voor kwikvrije goudwinning
- Derde helft WK 2026: Dag 7 Cristiano Ronaldo jaagt op doelpuntenrecord
- Vrouw aangehouden na bloedige vechtpartij onder vissers in Meerzorg
- Bestaansrecht ressort- en districtsraden anno 2026
- Derde helft 2026: Arnautovic scoort penalty en bezorgt Oostenrijk 3-1 zege op debutant Jordanië
- Opnieuw kans op buien; afgewisseld met zonnige perioden
- Iran-akkoord: Trump staat weer aan het begin, maar de kaarten liggen nu in Teherans voordeel
- Van Genderen, eerste vrouwelijke griffier bij het Hof, heengegaan
- Derde helft WK 2026: Argentinië start titelverdediging in stijl; Messi scoort hattrick
- DNA-lid Lau: Begroting leunt te zwaar op verwachte olie-inkomsten