Welvaart is ver weg in dit land
Sinds de introductie van het herdemocratiseringsproces eind jaren tachtig is het telkens weer de buikriem aanhalen en inleveren voor de samenleving. Ontelbare financiële herstructureringsprogramma’s zijn geïntroduceerd en geïmplementeerd, maar het resultaat in termen van duurzame ontwikkeling is per saldo vrijwel nul. De vicieuze cirkel van begrotings- en financieringstekorten weet men maar niet te doorbreken. Na de fragiele stabiliteit van het Venetiaanse tijdperk is de levensstandaard van de gemiddelde burger structureel bergafwaarts gegaan.
De vorige regering heeft pogingen ondernomen om orde en stabiliteit te brengen in de toen heersende financiële chaos en wanorde. De toenmalige president was echter, om uiteenlopende politieke motieven, niet in staat een halt toe te roepen aan het verkwanselende financiële beleid van elementen binnen zijn kabinet. Ter illustratie zijn er tal van controversiële infrastructurele projecten geweest. Op een gegeven moment moest zelfs de rechter eraan te pas komen om een project van de Inter-Amerikaanse Ontwikkelingsbank (IDB) als ontwikkelings- en financieringspartner stop te zetten. De stekker moest eruit vanwege onregelmatigheden in de aanbestedingsprocedures voor de rehabilitatie van de Van ’t Hogerhuysstraat. Daarnaast zijn er nog vele andere discutabele projecten die het daglicht niet kunnen verdragen. Tot op heden verkeert deze belangrijke verkeersader in belabberde staat en lopen dagelijks talloze voertuigen schade op.
Intussen is er een nieuwe bestuurlijke administratie aangetreden en horen we de minister van Financiën al aangeven dat er onvoldoende middelen zijn om de kosten voor basale voorzieningen te dekken. Loonafhankelijken in de laagste inkomensgroepen, met name binnen de ambtenarij, zullen op korte termijn dan ook geen looncorrectie tegemoet kunnen zien, afgaande op de uitlatingen van de bewindsvrouw van Financiën. Dit betekent een zware tegenvaller voor ambtenaren, die moeten rondkomen van een salaris waarvan de koopkracht aanzienlijk is uitgehold.
Het is daarom aan te bevelen dat de regering in 2026 en 2027 afziet van grootschalige infrastructurele projecten. In deze overbruggingsjaren richting de verwachte olie-inkomsten in 2028 dient de focus primair te liggen op het onderhoud van bestaande infrastructuur, zoals wegen, kanalen, bruggen en overheidsgebouwen. Ook nutsvoorzieningen als water en elektriciteit moeten op peil worden gehouden. Daarnaast mogen het onderwijs, de gezondheidszorg, de sociale zorg en de nationale veiligheid niet worden verwaarloosd. Tot slot zullen er maatregelen moeten worden genomen om prijsstabiliteit in de winkels te bevorderen.
Ettiré Patra
Vandaag
-
08:51
Suriname benadrukt sterkere samenwerking regio en Afrika
-
06:53
Recensie: Democratische leeservaring
-
04:55
Wisselvallig en overwegend nat weer
-
02:57
Van Pakistan tot Egypte: oorlog met Iran drijft prijzen op in het mondiale Zuiden
-
00:59
Column: Aftellen
-
00:00
Natio op scherp voor play-off om WK-kwalificatie tegen Bolivia
Gisteren
- Caricom verwelkomt VN-resolutie over slavernij als misdaad tegen de menselijkheid
- PALU: President, houdt u zich aan de wet om corruptie te voorkomen
- Iran beoordeelt VS-voorstel voor beëindiging oorlog; sluit onderhandelingen uit
- Uitbetaling SRD 1000 tijdelijk vertraagd, overheid garandeert uitkering
- Minister Huur steunt samenwerking met SEMIF voor duurzame ontwikkeling regio’s
- Trumps roekeloze oorlog en lessen niet geleerd!
- Azië kijkt terug op Covid-maatregelen om brandstofcrisis aan te pakken
- President Simons: certificaat is begin, niet het eind voor jonge ondernemers
- Ex-minister Welzijn ter terechtzitting gehoord in fraudezaak Alcoa Pensioenfonds
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en buien
- Paus Leo roept op tot onmiddellijke wapenstilstand in Midden-Oosten conflict
- Column: Jeugdraad of Jeugdparlement?
- GOw2 trekt pompprijzen op tot price cap; druk op regeling neemt toe
Eergisteren
- SVB lanceert nieuwe identiteit ‘Natio – The Green Guardians’ en vernieuwde teamtenues
- Jogi vraagt president opheldering over dienstreis minister Currie naar Ghana
- Pakistan meest vervuilde land ter wereld in 2025, rapport IQAir
- 15 jaar cel geëist in hoger beroep Pikin Saron-zaak
- DNA stelt onderzoekscommissie in voor vorderingen pg tegen drie ex-ministers
- PSA-beleid onder druk: goede intenties, gebrekkige uitvoering
- Colombia: Doden bij vliegtuigcrash opgelopen tot 66
- Boeren in het binnenland houden vol ondanks vele uitdagingen
- Gewapende bende overvalt Sun Center: bewaker gekneveld, telefoonzaak doelwit
- Eerste ananastelers krijgen lening voor opschaling productie
- Combinatie van zon, bewolking en verspreide buien
- Energie, water, obligaties: Wat zijn de doelen van Iran als Trump elektriciteitscentrales aanvalt?
- Column: Drie namen, maar waar zijn de anderen?
- Productie Krediet Fonds keurt SRD 41 miljoen goed: groei productie en werkgelegenheid