Hoe recht op srefidenki door Srefidensi was gewaarborgd
Srefidensi ondermijnd
Met de bloedige militaire staatsgreep van 25 februari 1980 werd de grondwet ernstig geschonden. Van de driepoot waren er twee doorgezaagd: de democratische rechtsstaat en de mensenrechten. Srefidensi was ondermijnd. De jonge republiek was haar belangrijkste fundament voor een betere toekomst kwijt: vreedzaam samenleven. Nu gold het recht van de sterkste. Met de introductie van moord en foltering als politieke instrumenten zouden ernstige mensenrechtenschendingen, misdrijven tegen de menselijkheid en burgeroorlog veel Surinamers tot slachtoffer maken.
Als we het aantal doden door dit soort geweld onder de militaire dictaturen van Suriname (1980–1987/1990–1991) en Brazilië (1964–1985) — gecorrigeerd naar omvang van de bevolking — vergelijken, dan lag dat van de republiek Suriname 230 keer zo hoog. En dat in veel kortere tijd.
Vocabulaire van historische ontkenning
In de Trefossa-documentaire Mi a no mi vertelt muziekpedagoge Mavis Noordwijk dat zij in het pre-Srefidensi kladblokje van de dichter het woord srefidenki las. Cultuurhistorisch kan srefidenki als emancipatoir worden opgevat: autonoom en onafhankelijk denken, ook tegen de stroom in. De eerste 50 jaren van de republiek waren daar vol van! Er was individuele durf tot denken in journalistiek, advocatuur, vakbondswezen, onderwijs, wetenschap, politiek, muziek, literatuur, de andere kunsten en, niet te vergeten, op straat. Kritisch denken over kolonialisme, patronage, dictatuur, ongelijkheid en discriminatie. Het was voedingsbodem voor veel van het goede, mooie en blije dat het licht zag.
De suggestie van de president dat na 50 jaar ‘staatkundige onafhankelijkheid’ de fase van srefidenki is aangevangen, maakt deel uit van de vocabulaire van historische ontkenning. Staatscoöptatie van het vrijheidswoord srefidenki wekt anti-autoritaire argwaan. Srefidenki is een kwaliteit van kritisch burgerschap.
Toekomst vraagt erkenning
In december 1982 werden door de militaire dictatuur twee radiostations, het grootste vakbondscentrum en een drukkerij van een krant in brand geschoten. De brandweer mocht niet blussen. Onafhankelijke media kregen verschijningsverboden. Elk toegestaan medium kwam onder censuur. Het vernietigen van de platforms van srefidenki kon echter de totalitaire machtshonger niet stillen. Vijftien voormannen van de Surinaamse democratie werden gemarteld en doodgeschoten. In de regeringsverklaring van 1 mei 1983 waren vrije verkiezingen definitief geschrapt. Nederland was: 'Vijand nummer 1'.
Vandaag leggen Surinamers en vrienden van Suriname, nabestaanden en mensenrechtenactivisten bloemen bij het 8 December-gedenkteken in Amsterdam en het Nationaal Monument Bastion Veere – 8 December 1982 in Fort Zeelandia. Het is een eerbetoon aan hen die het hoogste offer brachten voor democratie en mensenrechten, inclusief het recht op srefidenki. In het veroordelende 8 December-vonnis in hoger beroep van 2023 werd korte metten gemaakt met de leugen van ‘op de vlucht neergeschoten’ en de ‘coup en invasie’-laster tegen de slachtoffers.
Een welvarende en rechtvaardigere toekomst vraagt erkenning van ontstaan, teloorgang en herstel van de driepoot van Srefidensi. Opdat wij allen doordrongen raken van de existentiële noodzaak tot consolidatie en versterking van de morele grondslag van Srefidensi.
Henry Does
essayist
Vandaag
-
22:48
VAE sluit aandelenmarkten door regionale spanningen
-
20:51
Stichting Lobi 58 jaar: focus op preventie, jongeren en uitbreiding SRHR-zorg
-
18:53
Opleiding Jeugdtandverzorging 50 jaar: fundament van tandheelkundige zorg
-
17:06
SVJ en VRTS bundelen krachten: accreditatie voor journalisten én mediabedrijven
-
16:30
Diplomatieke oproep China-Rusland: stop militaire acties in Iran
-
14:27
Suriname roept op tot de-escalatie in Midden-Oosten
-
12:44
Schandaal rond Alcoa Pensioenfonds Suriname bereikt nieuwe fase
-
10:48
Conflict in Iran verstoort wereldwijde olievoorziening
-
08:51
Phagwá Milan verbindt generaties met cautál als kloppend hart
-
06:53
Spoken word, muziek en voordracht kleuren SABI Literatuurfestival 2026
-
04:55
Wisselvallige maandag met warme middag en lokale buien
-
02:57
Midden-Oosten in vuur en vlam na moord op Khamenei
-
00:59
Column: Golfconflict treft Caribisch gebied en Latijns-Amerika
-
00:00
GuySure-onderzoek afgerond: RvC wacht op ingrijpen regering
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 913
- U-20 Natio wint met 4-0 van Grenada
- Systeemfout in Suriname?
- Regionale landen sturen humanitaire hulp naar Cuba en hervormen relatie met VS
- VMS slaat alarm over besteding SZF-middelen
- President terug van Caricom-top: bilaterale relaties versterkt
- Onderscheiding voor Bhiesnoe Gopal en Ranu Abhelakh
- Afonsoewa: Waarheid over mijn rechtszaak en de misleiding door ex-minister Ramadhin
- Lijk in staat van ontbinding aangetroffen in Klaaskreek; mogelijke verdachte overleden
- RvC EBS: Leo Brunswijk moet schriftelijk reageren na escalatie binnen directie
- Lichaam van Nederlandse toerist geborgen bij Atjoni
- Misiekaba:Investeren in preventie mentale problemen is nationale prioriteit
- Wereldwijde reacties op dood van Iran’s Khamenei: verdeeldheid en onrust
- Ramadhin: De dubbele moraal van Silvana Afonsoewa
- Zonnige 1e dag van maart
- Ayatollah Ali Khamenei: De leider die Irans verzet vormgaf
- Suriname en Brazilië gaan voor moderne landbouw en grotere voedselproductie
- Rijstboeren krijgen padieprijs aangeboden van SRD 500–550 per baal
Eergisteren
- Staatstelevisie Teheran bevestigt dood Ayatollah Ali Khamenei
- SEOB waarschuwt: economie blijft fragiel, strikte discipline en hervormingen noodzakelijk
- Toepassing van aangeleerde landbouwkennis nóg belangrijker dan training
- Dodelijk verkeersongeval op weg naar Tibiti bij Saraban
- SABI Literatuurfestival 2026: lezing over Bea Vianen biedt inzichten in haar literaire loopbaan
- Essentiële bijdrage vrouwen in landbouw blijft onderbelicht
- Anti-corruptie als verkiezingswapen: tussen zuivering en institutioneel risico (1)
- Iran vuurt raketten af op Golfstaten: dode in Abu Dhabi, internationale reacties op escalatie
- Burn-out bij de politie is groeiend probleem
- Internationale reacties op VS-Israël aanval op Iran: toenemende spanningen, oproep tot kalmte
- VS en Israël vallen Iran aan; Iran reageert met raket- en droneaanvallen
- Hogere goudprijs stuwt staatsinkomsten en internationale reserves
- Laatste dag van februari verloopt warm
- Fietsboom in Havana door Amerikaanse brandstofblokkade
- Inflatie in januari licht gestegen; jaarinflatie op 11%
- US$ 180 miljoen uit obligatie-uitbreiding voor sociale en economische projecten