Corruptiebestrijding is geen prioriteit
Dit wijst op een dieper probleem dat elke regering lijkt te raken. Geen enkele partij is volledig vrij van leden die zich hebben misdragen, en in sommige gevallen nog steeds doen. Daardoor ontstaat een patroon waarin politieke loyaliteit zwaarder weegt dan integriteit. Corruptiebestrijding wordt selectief toegepast: streng naar buiten toe, maar terughoudend binnen de eigen kring.
Een treffend voorbeeld hiervan is de conceptwet uit de vorige regeertermijn, waarin werd voorgesteld dat leden van De Nationale Assemblée aan minimale voorwaarden moeten voldoen, zoals het niet hebben van een strafblad — een basale eis voor volksvertegenwoordigers. Toch bleef het daarna stil. Het voorstel verdween zonder serieuze behandeling naar de achtergrond.
Dit selectieve optreden staat niet op zichzelf, maar past binnen een bredere bestuursstijl. Structurele problemen worden vaak niet duurzaam opgelost, maar tijdelijk aangepakt — lapwerk in plaats van beleid. De situatie rond de luchttoren op luchthaven Zanderij is daar een voorbeeld van, waar een definitieve oplossing uitblijft. Tegelijkertijd ligt er veel nadruk op zichtbaarheid: lintjes knippen en ceremoniële aanwezigheid bij particuliere initiatieven, alsof de overheid zelf de drijvende kracht is geweest. Dit versterkt de indruk dat beeldvorming en politieke profilering vaker prioriteit krijgen dan een consequente aanpak van fundamentele problemen, waaronder corruptie.
Binnen deze context klinkt het “opschonen” van corruptie binnen de overheid weinig overtuigend. Want wie worden er werkelijk aangepakt? Te vaak lijkt het te gaan om eenzijdige acties, waarbij de eigen gelederen buiten schot blijven.
Zolang corruptiebestrijding geen principiële en consequente keuze wordt, maar een politiek instrument blijft, zal er weinig veranderen. Echte vooruitgang vraagt om politieke moed: de bereidheid om ook intern schoon schip te maken.
Zonder die stap blijft corruptie geen probleem dat wordt opgelost, maar een realiteit die wordt beheerd.
Rumi Knoppel
Vandaag
-
12:47
Corruptiebestrijding is geen prioriteit
-
10:48
Zuidoost-Azië zoekt oplossing voor energie- en voedseltekorten
-
08:51
President en granman Aboikoni overleggen over ontwikkeling Saamaka-gemeenschap
-
06:53
Oliemarkt blijft onder druk ondanks mogelijke vredesdeal tussen VS en Iran
-
04:55
Wisselvallig weer met buien in de middag
-
02:57
Advocaat Humphrey Schurman geroemd om zijn enorme bijdrage aan de maatschappij
-
00:59
Column: Verruiming bewegingsaanbod gewenst
-
00:01
Samenwerking Suriname-India krijgt impuls met focus op economie en energie
Gisteren
- Toelagen, zorg en grond: ex-militairen zoeken oplossing
- Nickeriaanse rijstboeren voorbereid op nieuw seizoen
- Overheid trekt SRD 250 miljoen uit voor woningbouwprogramma
- Volksgezondheid start landelijke hiv-campagne na stijging besmettingen
- Nieuwe fase voor CUS onder vrouwelijke leiding
- Hoe China de richting van de oorlog tussen de VS en Iran kan bepalen
- DNA eist onafhankelijk onderzoek naar doden Royal Hill
- Guyana houdt voet bij stuk bij afwijzen Chinese vissersschepen
- Suriname en VS plannen veldbezoeken in visserijsector
- Afwisseling van zon en buien verwacht
- Trump: Tijdelijke pauze voor Amerikaanse operatie in Straat van Hormuz
- Pawiroredjo en Gajadien uiten scherpe kritiek op ingreep president bij Self Reliance
- Pesticidenschandaal: DNA hekelt falend toezicht en risico voor volksgezondheid
Eergisteren
- Wie verdient aan de brand in de Straat van Hormuz?
- Waarom Iran de controle over Hormuz niet kan opgeven
- Diakonessenhuis slaat alarm over toename soa’s onder jongeren
- Glenn Paul Oehlers benoemd tot VHP-nieuwe voorzitter
- Uitspraak in zaak politieagenten Pikin Saron uitgesteld
- China: Uitbreiding Amerikaanse sancties tegen Cuba 'illegaal'
- Belastingmoraal: droom versus werkelijkheid
- Explosie bij vuurwerkfabriek in China kost 26 levens
- Monorath erkent nevenwerk politie, maar waarschuwt voor misbruik tijdens diensttijd
- Herdenking Tweede Wereldoorlog: Surinaamse bijdrage en offers centraal
- Licht wisselvallig weer met kans op buien in de middag
- VS en Iran escaleren strijd om Straat van Hormuz
- Column: De adviseurs aan de knoppen
- GVO tegen daders na strafklacht tegen ex-minister Ramadhin om verdwenen goederen