Brazilië: Lula zet vrede in Oekraïne op zijn agenda in China
Het bezoek van Lula, dat om gezondheidsredenen is uitgesteld in maart, heeft tot doel de betrekkingen met de grootste handelspartner van Brazilië te herstellen na vier koude jaren onder zijn voorganger Jair Bolsonaro.
Lula probeert Brazilië ook weer op het internationale toneel te krijgen na een periode van relatief isolement door Bolsonaro, die de traditionele rol van zijn land in multilaterale fora afkeurde en kritiek kreeg omdat hij het Amazone-regenwoud niet beschermde.
Wanneer hij Xi vrijdag ontmoet, heeft Lula gezegd dat hij een voorstel zal doen om vredesbesprekingen tussen Rusland en Oekraïne te bemiddelen, een initiatief dat onder westerse leiders alleen is toegejuicht door de Franse president Emmanuel Macron.
"Ik ben ervan overtuigd dat zowel Oekraïne als Rusland wachten tot iemand anders zegt: 'Laten we gaan zitten en praten'", zei Lula vorige week tegen journalisten.
Lula heeft gesuggereerd dat een vredesoplossing de terugkeer van nieuw binnengevallen gebied zou kunnen zijn, maar niet de Krim - een optie die de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ronduit heeft afgewezen.
Om zijn initiatief door te laten gaan, heeft Lula China nodig om een bericht naar Rusland te sturen, zei een Europese diplomaat in Brasilia.
"Lula weet dat China het enige land is waar Rusland naar zal luisteren", zei de diplomaat, sprekend op voorwaarde van anonimiteit en eraan toevoegend: "Mensen wachten af of het enige aandacht krijgt van andere landen, zoals Frankrijk en Duitsland."
Celso Amorim, adviseur buitenlands beleid van Lula, vloog in maart naar Moskou om aan te dringen op vredesbesprekingen, en de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergei Lavrov zal Brasilia op 17 april bezoeken.
Voordat hij in Beijing aankomt, zal Lula Shanghai bezoeken om de inhuldiging bij te wonen van de voormalige Braziliaanse president Dilma Rousseff als hoofd van de New Development Bank die in 2014 is opgericht door de BRICS-groep van grote opkomende economieën: Brazilië, Rusland, India, China en Zuid-Afrika.
Lula's reis naar China was oorspronkelijk gepland voor de laatste week van maart, maar werd uitgesteld nadat hij een longontsteking had opgelopen.
"Het feit dat president Lula kort na zijn herstel een grote delegatie naar China zal leiden voor een staatsbezoek, weerspiegelt volledig het grote belang dat China en Brazilië hechten aan dit bezoek en aan de ontwikkeling van bilaterale betrekkingen", zei Wang Wenbin, woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken op dinsdag.
Lula zal reizen met een delegatie van acht kabinetsministers, waaronder minister van Milieu Marina Silva, en vijf gouverneurs uit de noordoostelijke deelstaten van Brazilië, waaronder Bahia, waar een Chinees consortium een recordbrekende brug bouwt.
Ongeveer 20 overeenkomsten die moeten worden ondertekend, omvatten de oprichting van een zesde satelliet in een gezamenlijk programma dat in 1988 is gestart en dat zal worden gebruikt voor het monitoren van de Amazone, aldus het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken.
Brazilië verwacht ook dat China een fonds opricht om te helpen bij bosherstel en duurzame ontwikkeling in Brazilië, inclusief de productie van groene waterstof, vertelde Silva aan Reuters.
De Braziliaanse vliegtuigbouwer Embraer SA tekent mogelijk een deal voor de verkoop van 20 commerciële jets aan een Chinese luchtvaartmaatschappij, zeiden twee mensen die bekend zijn met de zaak, waarmee een einde komt aan het gebrek aan nieuwe zaken van het bedrijf in China sinds de sluiting van een joint venture in 2016 in een fabriek in Harbin.
China haalde in 2009 de Verenigde Staten in als belangrijkste handelspartner van Brazilië en is een belangrijke markt voor Braziliaanse sojabonen, ijzererts en olie. Brazilië is nu de grootste ontvanger van Chinese investeringen in Latijns-Amerika, gedreven door uitgaven voor hoogspannings-elektriciteitstransmissielijnen en olieproductie.
Tijdens het presidentschap van Bolsonaro hebben veel Chinese bedrijven plannen met de federale overheid stopgezet en in plaats daarvan zaken met deelstaatregeringen voortgezet, vooral in het minder welvarende noordoosten waar Lula's Arbeiderspartij het sterkst is.
Volgens de China-Brazil Business Council, die de komende jaren een gestage groei voorspelt, waren de investeringen van Chinese bedrijven in Brazilië in 2021 weer op het niveau van 2017.
Vandaag
-
16:51
VHP protesteert tegen opening DNA-vergadering vanwege procedurefout
-
16:14
Derde helft WK 2026: Messi schiet Argentinië langs Oostenrijk naar volgende ronde
-
14:45
Nog eens zeven politieagenten aangehouden in 82 kilo cocaïnezaak
-
14:38
Leer kinderen niet alleen rekenen, maar ook omgaan met geld en gezondheid
-
13:13
Derde helft WK 2026: Mexico, VS en Duitsland boeken knock-outplaatsen, strijd barst los
-
12:36
Openbaar vervoer krijgt digitale koerswijziging: gps verplicht voor bussen en boten
-
10:34
Verenigd Koninkrijk krijgt zevende premier in tien jaar na aftreden Starmer
-
08:57
Minister Huur: SRD 1 miljoen per district is volstrekt onvoldoende
-
08:01
Bromfietser komt om het leven; autobestuurder onder invloed van alcohol
-
06:42
OAS moet zich vernieuwen om geloofwaardig te blijven
-
04:58
Local content moet Suriname voorbereiden op een economie ná de olie
-
03:26
Warm begin; later op de dag kans op enkele regenbuien
-
01:33
Ramdin: Suriname en Guyana kunnen uitgroeien tot op één na grootste oliegebied ter wereld
-
00:59
Column: Wapenstilstand? Terwijl het echte leed doorgaat
-
00:15
Derde helft WK 2026: Nieuw Zeeland strijdend ten onder tegen Egypte
-
00:01
Suriname investeert fors minder in onderwijs dan regio; Currie wil wettelijke norm
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 929
- De meerwaarde van yoga voor lichamelijke en geestelijke gezondheid
- Derde helft WK 2026: Kaapverdië vecht zich naar 2-2 tegen Uruguay
- Minister Gopal wil Nationaal Jeugdparlement nieuw leven inblazen
- Brandende sigaret vermoedelijke oorzaak van uitslaande woningbrand aan Hofstraat
- Nieuw Defensieprogramma bereidt jongeren voor op leger en werk
- Derde helft WK 2026: Keepers stelen show in doelpuntloos duel België-Iran
- Regering werkt aan Gold Board voor goudsector
- Simons: Mensen met een beperking moeten meedenken over toekomst land
- Politie: Opstand in cellenhuis Uitvlugt na onvrede over voeding en bezoekregels
- Ramsaran wil militairen behouden met betere arbeidsvoorwaarden
- Derde helft WK 2026: Spanje herpakt zich tegen Saoedi-Arabië: 4-0
- A20 spreekt waardering uit voor vaders en vaderfiguren
- Ook in Suriname staan jong en oud vandaag op hun matje
- ABOP spreekt waardering uit voor vaders
- Twee gezochte Brazilianen na internationale samenwerking uitgezet uit Suriname
- Derde helft WK 2026: Dag 11 - Spanje en Iran in actie
- Vaderdag 2026
- Van Dijk-Silos lanceert stichting Passie voor Land en Volk
- Zonnige zondag met kans op een lokale bui en aanhoudende hitte
- Derde helft WK 2026: Japan walst over Tunesië en zet grote stap richting achtste finales
- Bolivia roept noodtoestand uit te midden van blokkades
- Derde helft WK 2026: Achter de schermen van het WK
- Minister Abiamofo: Local content bij Zijin groeit, aandeel Surinaamse bedrijven neemt toe
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: Curaçao sleept punt uit het vuur tegen Ecuador: 0-0
- Gopal wil sportaccommodaties weer onder beheer van overheid; forse investeringen
- Ramsaran: liever geïnvesteerd in luchttransport dan in marineschip Barracuda
- Derde helft WK 2026: Duitsland verstevigt koppositie na thriller tegen Ivoorkust
- Abiamofo: Wanbetaling overheid aan SWM belemmert uitbreiding drinkwatervoorziening
- Derde helft WK 2026: Nederland verplettert Zweden met 5-1 in Groep F
- Taal: kracht of macht (2)
- Dakkrakers stelen kluis met circa SRD 300.000 uit Point Plaza
- Derde helft WK 2026: Op dag 10 - Nederland favoriet tegen Zweden
- Politie-inspecteur aangehouden op verdenking van oplichting en corruptie
- Groot aantal politieagenten gehoord in 82 kilo cocaïnezaak; drie in verzekering gesteld
- Wijnerman erkent inconsistenties in begrotings- en schuldcijfers
- COVAB en Streekziekenhuis Marowijne starten samenwerking voor zorgopleidingen
- Droge dag verwacht met lokaal korte regenbuien
- VS kondigt nieuwe ronde Israël-Libanon gesprekken aan in Washington
- Derde helft WK 2026: Paraguay houdt hoop levend, Turkije na tweede nederlaag dichtbij WK-exit
- Regering werkt aan energieagenda met routekaart tot 2035
- Minister Wijnerman: regering moet zich buigen over afbouw brandstofsubsidie