Brunswijk en Somohardjo tegen wijziging kiesstelsel
De ABOP en de PL zijn zaterdag begonnen met campagne voeren voor de verkiezingen van 2025. De partijen gaan weer samen de verkiezingen in, is er door de politieke leiders aangekondigd. Verschillende sprekers hebben het over de verdeling van DNA zetels van Nickerie gehad. De één stelt dat PL bij de volgende verkiezingen minimaal 2 zetels van de 5 moet hebben. Zolang de NDP maar geen zetels haalt in het rijstdistrict. Volgens Mahinder Jogi (VHP) zal zijn partij de vier zetels behouden en PL/ABOP zal volgens hem de NDP-zetel veroveren. Jogi vindt overigens dat deze coalitie de beste is om het land uit de crises te halen.
Brunswijk is nuchter over het aantal zetels dat te halen valt. Hij heeft wederom aangehaald dat hij tegen de wijziging van het kiesstelsel is. "Ik heb ze gezegd dat het voor een dilemma kan zorgen," deelt hij mee. Het Constitutioneel Hof heeft de zetelverdeling in strijd met de grondwet en internationale verdragen verklaard. De districtsgrenzen zijn ook weggevallen. "Maar als je niet oppast, zullen we het niet eens kunnen doen, omdat we oneens zullen zijn. Je moet 34 zetels hebben; NDP moet eens zijn, ABOP moet eens zijn, PL moet eens zijn, VHP moet eens zijn. Als we geen akkoord bereiken gaan we niet naar de verkiezingen. Om de Kiesregeling te veranderen is twee derde meerderheid nodig in De Nationale Assemblee.
"Ik heb ze gezegd dat het niet goed is, het is nadelig voor de binnenlandbewoners," vervolgt Brunswijk. "Men sprak van goedkope zetels. Welnu, weet dat als Nickerie 5 zetels had, het nu 4 of 3 zullen worden. Gelijkheidsbeginsel toch, zie je hoe dat werkt? Men dacht dat men alleen het binnenland zou treffen, maar het treft heel Suriname. De enige plekken waar de wijziging winst oplevert zijn Paramaribo en Wanica. Alle andere districten hebben een probleem! Men vond dat ik er niets van begreep. Wel, laten ze het snel wijzigen. Ik wacht op ze."
Somohardjo vraagt zich af wat de voorstanders van de wijziging bedoelen met "rechtvaardig" systeem. "Ik zit al 50 jaar in de politiek," merkt hij op. "Niemand sprak van rechtvaardigheid of onrechtvaardigheid. Alles was goed. No faya mit' den dan den wan wijzig a kiesstelsel. Ik ben persoonlijk tegen de wijziging van de kieswet. Waarom? Omdat we hebben leren leven met deze kieswet. Niets aan de hand. NDP is geweest, NPS is geweest, er is altijd gewerkt. En plotseling…"
"Als de meerderheid wil hebben dat er gewijzigd wordt, dan buig ik mij," voegt hij er aan toe. "Maar niet alleen Somohardjo moet buigen. Niet alleen de ABOP. Laten we het brengen naar het volk. Laat er een referendum komen. Laat het volk beslissen of de kieswet veranderd wordt. Dan kunnen we praten van een rechtvaardige wijziging." Somohardjo heeft op eerdere momenten gepleit voor een rechtvaardiger kiesstelsel. In 2017 tijdens regering-Bouterse hebben de PL en de ABOP ook presentaties gehouden over de wijziging.
Vandaag
-
20:20
Eerste zending stembiljetten naar Sipaliwini
-
18:17
Suriname bouwt aan duurzame toekomst
-
16:14
Gewapende overval op supermarkt: Winkelier weet te ontkomen
-
14:49
Wie is Robert Prevost, de nieuwe paus Leo XIV?
-
12:50
Stemmen voor Evenwicht: Samen Werken aan een Nieuw Suriname
-
10:48
Colporteurs oproepingskaarten stuiten op adresproblemen
-
08:46
Prevost verrast als eerste Amerikaanse paus
-
06:51
De Twa-Twa in de Kolenmijn
-
04:53
Bewolking, regen en onweer
-
02:55
Vandaag en morgen nationale rouwdagen
-
00:57
Bond Havenbeheer eist inzage in arbeidsovereenkomst Mangre
-
00:00
Politie Suriname versterkt door VS training en HSI-ondersteuning
Gisteren
- Dodelijke aanrijding Garnizoenspad: Bromfietser komt om het leven
- Suriname in de schijnwerpers: Tragikomedie van deze week (15)
- Man zwaargewond na steekpartij door ex-vriendin in Lelydorp
- Pokigron vraagt hulp voor urgente zaken
- Onderwijs op de rand van ondergang
- Santokhi benadrukt belang van RVI voor jonge Surinamers
- DNA bereikt dieptepunt: Geen quorum voor vergaderingen
- Kardinaal Robert Prevost gekozen tot nieuwe paus
- Schoolvervoer per direct hervat
- Nieuwe paus gekozen; witte rook uit schoorsteen van Sixtijnse Kapel
- Loononderhandelingen vastgelopen: Ravaksur Plus zal traject acties inzetten
- Wan Okasi eist geheime stemming voor mensen met beperking
- Militairen ingezet bij vouwen stembiljetten
- Voetganger overlijdt na aanrijding op Martin Luther Kingweg
- Kiezers in Paramaribo en Wanica goud waard in 2025
- Bewolkt in de ochtend met onweer in de middag
- Zwarte rook, geen paus gekozen bij eerste stemming in conclaaf
- Studenten leggen onderwijsproblemen voor aan president
- Column: Positieve mindset
- Koop of verkoop oproepingskaart is strafbaar
Eergisteren
- De Paradox van het Denken en de Macht (4)
- Strikte regels voor stemmen bij volmacht
- 3 G: ‘Groei-Geld-Geef; Failliete politiek in ontwikkelingsdenken
- Carney bot tegen Trump: 'Canada is niet te koop'
- Man neergeschoten bij gewapende woningoverval
- Kantoor Carvision aan Nieuw Weergevondenweg afgebrand
- OKB roept op tot fatsoenlijke campagnevoering
- Verdachte milieustrafzaak vrij; OM gaat door met onderzoek
- Getuige strafzaak politieagenten Pikin Saron weer niet verschenen
- OBBS legt schoolvervoer per direct stil: Financiële problemen onhoudbaar
- RVI, rechtvaardige intentie vereist rechtsstatelijke verankering
- Ook vandaag wat verkoeling in de middag
- Security Alliance vraagt ontslagvergunning aan voor 70 werknemers
- Santokhi: Achterstand nazaten Afrikanen door verdeel- en heersbeleid
- Column: Discutabele discussie
- ABOP voor eenheid: We zijn allemaal Surinamers