Brunswijk en Somohardjo tegen wijziging kiesstelsel
De ABOP en de PL zijn zaterdag begonnen met campagne voeren voor de verkiezingen van 2025. De partijen gaan weer samen de verkiezingen in, is er door de politieke leiders aangekondigd. Verschillende sprekers hebben het over de verdeling van DNA zetels van Nickerie gehad. De één stelt dat PL bij de volgende verkiezingen minimaal 2 zetels van de 5 moet hebben. Zolang de NDP maar geen zetels haalt in het rijstdistrict. Volgens Mahinder Jogi (VHP) zal zijn partij de vier zetels behouden en PL/ABOP zal volgens hem de NDP-zetel veroveren. Jogi vindt overigens dat deze coalitie de beste is om het land uit de crises te halen.
Brunswijk is nuchter over het aantal zetels dat te halen valt. Hij heeft wederom aangehaald dat hij tegen de wijziging van het kiesstelsel is. "Ik heb ze gezegd dat het voor een dilemma kan zorgen," deelt hij mee. Het Constitutioneel Hof heeft de zetelverdeling in strijd met de grondwet en internationale verdragen verklaard. De districtsgrenzen zijn ook weggevallen. "Maar als je niet oppast, zullen we het niet eens kunnen doen, omdat we oneens zullen zijn. Je moet 34 zetels hebben; NDP moet eens zijn, ABOP moet eens zijn, PL moet eens zijn, VHP moet eens zijn. Als we geen akkoord bereiken gaan we niet naar de verkiezingen. Om de Kiesregeling te veranderen is twee derde meerderheid nodig in De Nationale Assemblee.
"Ik heb ze gezegd dat het niet goed is, het is nadelig voor de binnenlandbewoners," vervolgt Brunswijk. "Men sprak van goedkope zetels. Welnu, weet dat als Nickerie 5 zetels had, het nu 4 of 3 zullen worden. Gelijkheidsbeginsel toch, zie je hoe dat werkt? Men dacht dat men alleen het binnenland zou treffen, maar het treft heel Suriname. De enige plekken waar de wijziging winst oplevert zijn Paramaribo en Wanica. Alle andere districten hebben een probleem! Men vond dat ik er niets van begreep. Wel, laten ze het snel wijzigen. Ik wacht op ze."
Somohardjo vraagt zich af wat de voorstanders van de wijziging bedoelen met "rechtvaardig" systeem. "Ik zit al 50 jaar in de politiek," merkt hij op. "Niemand sprak van rechtvaardigheid of onrechtvaardigheid. Alles was goed. No faya mit' den dan den wan wijzig a kiesstelsel. Ik ben persoonlijk tegen de wijziging van de kieswet. Waarom? Omdat we hebben leren leven met deze kieswet. Niets aan de hand. NDP is geweest, NPS is geweest, er is altijd gewerkt. En plotseling…"
"Als de meerderheid wil hebben dat er gewijzigd wordt, dan buig ik mij," voegt hij er aan toe. "Maar niet alleen Somohardjo moet buigen. Niet alleen de ABOP. Laten we het brengen naar het volk. Laat er een referendum komen. Laat het volk beslissen of de kieswet veranderd wordt. Dan kunnen we praten van een rechtvaardige wijziging." Somohardjo heeft op eerdere momenten gepleit voor een rechtvaardiger kiesstelsel. In 2017 tijdens regering-Bouterse hebben de PL en de ABOP ook presentaties gehouden over de wijziging.
Vandaag
Gisteren
- Nieuwe details: Piloot mogelijk oorzaak crash Air India
- Bromfietser beschoten in Leonardo da Vincistraat
- We hebben eigenlijk geen armoedevraagstuk
- Twee aangehouden voor reeks inbraken en bezit drugs
- Regering gaat RVI evalueren; te weinig informatie
- Vastgoedfraude: verdachte stuurde valse documenten via WhatsApp
- Brute overval Calcuttastraat: slachtoffer mishandeld, veel geld en sieraden buitgemaakt
- Territoriaal belastingstelsel voor Suriname
- Er komt absoluut geen kabinet van de 'First Gentleman'
- Pro-Russisch cybernetwerk opgerold
- Onweersbuien in de late nacht
- Staatshoofd Simons: Het pad van verandering is ingeslagen
- Column: Voetbal is ‘Big business’
- Simons pleit voor gezond fiscaal beleid en actieve productie-economie
Eergisteren
- Ere wie ere toekomt
- Kind (4) komt om bij felle woningbrand in Klaaskreek
- Twee buitenlanders aangehouden voor illegale handel in dierlijke substanties
- President Simons: Opdrachten worden alleen door mij gegeven en getekend
- Nieuw kabinet op twee ministers na compleet
- Slachtoffer met vuisten bewerkt en beroofd van tas
- Voorzitter DNA: Parlement is geen verlengstuk van regering
- Gregory Rusland: Ik ben niet boven het volk, ik ben van het volk
- President Simons: Ik neem een taak op me die alles van mij zal vragen
- Jenny Geerlings-Simons, president van de Republiek Suriname
- BTW grote inkomstenbron, maar automatisering blijft uit
- Drie arrestanten ontsnappen uit cellenhuis politiebureau Uitvlugt
- Vooruitzicht op een nieuw politiek tijdperk in Suriname
- Mooie ochtend met onweersbuien in de middag
- Van generaal tot president: Buhari met eerbetoon begraven
- Onwettige herbenoeming CBvS-governor Roemer op de valreep gecorrigeerd
- Column: Mevrouw de president
- Nieuwe salarissen voor president, vp en ministers officieel ingegaan