OM: Geen strafrechtelijke vervolging Rusland en Sibilo
In zijn eerste reactie zegt Karg aan Starnieuws dat de mededeling van de pg bij hem overkomt als “niet-strokend met de feiten zoals wij die van de beschermde getuigen en uit de dossierstukken hebben gehaald. Ik kom niet tot dezelfde slotsom als de pg”. Vorig jaar augustus deed hij samen met andere politici en burgers aangifte tegen Rusland, (voormalig) president-commissaris bij de N.V. Energie Bedrijven Suriname (EBS) en de ondernemer Sibilo van Olibis N.V. Zij vroegen de pg om een strafrechtelijk onderzoek in te stellen naar mogelijke gepleegde frauduleuze c.q. corruptieve handelingen door het tweetal bij de gunning voor werkopdrachten bij EBS.
Een EBS-project voor de opwekking van elektriciteit te Tout Lui Faut werd door het OM onder het vergrootglas geplaatst. Focus was de voorbereiding voor de inschrijving en toewijzing van de aanbesteding voor dit project. Twee leden van het managementteam en de leiding van het technisch deskundig team gaven aan dat volgens de EBS-bedrijfsregels en fiat van de Raad van Commissarissen (RvC), de gunning toegewezen werd aan Olibis. Dit gebeurde in juli/augustus 2019. Het aspect van voorfinanciering is mede van belang geweest in deze.
In het derde kwartaal van 2019, kwam het managementteam - na goedkeuring van de RvC en Rusland - met een locatiewijziging. Het project zou niet meer opgezet worden op de gunningslocatie Tout Lui Faut maar op het EBS-complex zelf aan de Saramaccastraat.
Op de nieuwe locatie werden nu maar twee generatoren (opwekkingscapaciteit 41 megawatt) in plaats van vier (36 megawatt) geplaatst. Dit tegen een “aanneemsom van US$ 66,9 miljoen zijnde een lagere aanneemsom dan het aanvankelijk geraamd bedrag van US$ 92 miljoen”.
De pg merkt in het schrijven aan Karg op dat het onderzoek wel enige twijfels heeft laten ontstaan over de “juistheid van procedures die zijn gevolgd tussen het managementteam en de RvC en met name op het gebied van de correctie toepassing van procedureregels inzake het brengen van wijzigingen in de uitvoering van het project na de gunning.”
In zijn brief geeft de pg aan dat de wijzigingslocatie en de “geringe alsook niet-tijdige communicatie met de leiding van het technisch deskundig team” argwaan wekte bij EBS-medewerkers. Dit vormde een “bron van geruchtvorming over mogelijke bevoordeling” van Olibis. De geruchten blijken niet op zichzelf te staan. Ze worden gevoed door de “vaker terugkerende bevinding van gunning van EBS-werken aan het bedrijf van dezelfde onderneming Olibis N.V.”.
Het onderzoek wees evenwel uit dat ook andere bedrijven EBS-werken toegewezen kregen. Bij dit specifieke project is “de aanbestedingsconditie van voorfinanciering” van doorslaggevend belang geweest voor het toewijzen van de opdracht aan Olibis.
De vervolgingsbaas schrijft verder dat het onderzoek “enkele omstandigheden van onzorgvuldig handelen tussen het managementteam en de leden van de RvC” aan het licht heeft gebracht. Echter, hebben deze “geen afbreuk” veroorzaakt aan het uiteindelijke doel van tijdige elektriciteitsopwekking voor de EBS.
“Ik kan niet namens de overige aangevers spreken”, benadrukt Karg. Hij vervolgt zijn reactie met: “Ik had wel een andere conclusie verwacht. Dat er in elk geval voldoende bewijs en rechtsgrond aanwezig was voor het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek”. De aangevers zullen zich de komende dagen beraden over de brief. De pg biedt hen de gelegenheid om de twee dossiers, totaal 1.200 pagina’s in te kijken.
Vandaag
-
12:44
Surinaamse Gids Exclusief gelanceerd als nieuw platform voor bedrijven en diensten
-
10:46
Persvrijheid wereldwijd op laagste niveau in 25 jaar, Suriname onder druk
-
08:48
Suriname en Pakistan praten over rijst, innovatie en Caricom-markt
-
06:53
Wijzigingen Comptabiliteitswet noodzakelijk voor begrotingsbehandeling
-
04:55
Wisselvallig weer met verspreide regenbuien
-
02:57
Olieprijzen stijgen naar hoogste niveau in weken
-
00:59
Column: Samenwerking!
-
00:00
DNA-voorzitter Adhin: Politieke verdeeldheid vertraagt wetgevingsproces in DNA
Gisteren
- De rode loper ligt uit voor de diaspora-professional, nu de ondernemer nog
- De Nieuwe Leeuw presenteert voorstel voor wet bestuur en toezicht rechtspersonen
- Twee verdachten opgepakt in onderzoek naar gewelddadige bende
- VS en Latijns-Amerika hekelen Chinese druk op Panama
- BEP herdenkt 53-jarig bestaan in teken van rouw en vernieuwing
- Regen brengt leven terug in de Irakese moerassen na jaren van droogte
- Afscheid van een markant legerbevelhebber
- De Van 't Hogerhuysstraat: een nationale schande
- Strafeis van 12 maanden voorwaardelijk tegen ex-voorzitter Alcoa Pensioenfonds
- Overwegend bewolkt met buien gedurende de dag
- Controversiële Venezolaanse pin veroorzaakt diplomatieke storm met Guyana
- Verdeeldheid in coalitie over Viskeuringsinstituut; opheldering gewenst
Eergisteren
- Gangaram Panday ziet import van luchtverkeersleiders als voorlopige oplossing
- Thalia presenteert masterplan in aanloop naar 190-jarig bestaan
- HAVO-leerlingen dreigen te verdrinken in falend onderwijssysteem
- Nieuw vredesvoorstel Iran botst op Amerikaanse scepsis
- NAMLAC waarschuwt regering: risico op blacklisting Suriname bij onvoldoende voortgang
- AZP verwacht oplossing binnen twee weken na uitstel urologische ingrepen
- VAE stapt uit OPEC en OPEC+ in zware klap voor oliegroep en mondiale energiemarkt
- Man in verwarde toestand steekt 'doeman' dood; verdachte aangehouden
- Na bijna zeven jaar strafzaak rond 'verdwenen' kasreserves Centrale Bank
- Inflatie in maart stijgt naar 10,8 procent op jaarbasis
- President en luchtverkeersleiders maken afspraken om rust te herstellen
- Bewolkte en regenachtige dag
- Netanyahu’s rivalen bundelen de krachten; zullen zij het veiligheidsbeleid van Israël veranderen?
- Column: Humphrey Schurman, een man van recht, humor en vrijheid
- Na vertrek Colli barst strijd los om macht en geld bij VKI