Suriname en Frankrijk gaan overeenkomst zeegrens tekenen
Naarendorp, die de minister vertegenwoordigde, sprak ter gelegenheid van de Franse Nationale Franse Dag, Quatorze Juillet op de Franse ambassade in Paramaribo. Op deze dag is de bestorming van de Bastille herdacht, 226 jaar geleden. De overeenstemming over de zeegrens, volgt na jarenlang overleg over het maritieme geschil tussen Suriname en buurland Frans-Guyana. Reeds in 2013 maakte minister Winston Lackin al melding van een eventuele overeenkomst. De documenten zouden al bij de Staatsraad liggen.
In een terugblik ging Naarendorp ook in op goede samenwerking tussen beiden landen. Ze haalde projecten aan die gezamenlijk en/of met Franse middelen zijn gefinancierd zoals de nieuwe aanmeersteiger te Albina en de bouw van het Albina ziekenhuis. Ook donaties en trainingen aan Surinaams veiligheidsdiensten, liet ze de revue passeren. Met medewerking van de Fransen hebben ambtenaren op het ministerie een jaar lang lessen in de Fransen taal gekregen, gaf Naarendorp aan.
Ambassadeur Michel Prom van Frankrijk gaf aan dat het solidariteit is tussen onze naties, die op 14 juli gehuldigd moet worden. “Omdat globalisering het ons oplegt en omdat wij door deze gemeenschappelijke uitdagingen verbonden zijn.” Hij stelde de strijd tegen klimaatsverandering als voorbeeld. Op 9 mei werd de verklaring van Fort de France, in Martinique aangenomen tijdens een Caricom-top met de Franse president. Guyana, Suriname, Brazilië en Frans Guyana zijn betrokken bij een project om de ontbossing te beperken en het gemeenschappelijk erfgoed van de bosbouw in het kader van het REDD+ mechanisme het bevorderen. “Suriname is een belangrijke actor.”
Toekomst bemoedigend
De diplomaat ging ook in op de strijd tegen criminaliteit en de wederzijdse uitdagingen voor de buurlanden. “Ondanks het feit dat er een paar belangrijke overeenkomsten niet bekrachtigd werden met Suriname, waarvan wij hopen die binnenkort te kunnen implementeren, is onze samenwerking aanzienlijk toegenomen, vooral betreffende de grens met Frans Guyana.” Gezamenlijke inspanningen hebben geleid tot het concreet bestrijden van de illegale visserij in Franse wateren. “De impact van deze coöperatie is niet alleen van regionaal belang, maar is ook van belang voor Europa en daarbuiten.”
Prom vindt de vooruitzichten bemoedigend. “We zijn nog ver verwijderd van het bereiken van de volledige capaciteit van de handel en de samenwerking tussen Frankrijk en Suriname.” Bedrijven in beide landen tonen meer interesse en de vraag om Frans te leren inclusief op de Universiteit groeit. Er is een toename van het aantal Franse bezoekers (40.000 Fransen) in Suriname en steeds meer culturele en sportieve uitwisselingen.
Vandaag
-
10:48
Adhin: Wet Staatsschuld basis voor striktere begrotingsdiscipline
-
08:53
Oproep erkenning agrariër: 8 oktober als nationale dag voor landbouwers
-
06:55
Douanebond bespreekt met president Simons strategieën om staatsinkomsten te verhogen
-
05:01
Wisselvallig weer met regenbuien
-
03:27
President Ecuador ontsnapt ongedeerd aan aanval op zijn wagen
-
01:44
Simons belooft zorgpunten COL grondig te analyseren
-
00:59
Column: Rond de toelating
-
00:00
Eensgezindheid bij aanname Wet op Staatsschuld
Gisteren
- Nieuwe impuls voor landbouwonderwijs door samenwerking LVV en PTC
- De olie- en gasmigratiestroom
- Directeur en 2 onderdirecteuren Melkcentrale in verzekering gesteld
- Deutsche Bank onderzoekt samenwerking met Suriname voor internationale klimaathandel
- NDP: OM hanteert gevaarlijke tweeslachtige aanpak
- Suriname versterkt grensoverschrijdende aanpak tegen vogelgriep
- Wat de misdaad gebruikte, kan de rechtsstaat dienen
- Pride Month Suriname 2025 draait om bewustwording en verbondenheid
- Onderwijs AdeKUS stilgelegd: Wetenschappelijk personeel in beraad
- Een kritische reactie op: OM helder over koers en prioriteiten in 2026
- China bruist in kleuren en tradities tijdens Golden Week en Midherfstfestival
- Het belang van het wijzigen van de Wet op de Staatsschuld
- Zonnig en warm; mogelijk een bui in de middag
- President creëert scheppersperspectief over de gezondheidszorg in jaarrede
- Israël verdeeld bij herdenking van aanval en voortzetting Gaza-oorlog
- Heftige discussie in DNA over wijziging Wet op de Staatsschuld
- Column: Een land dat op krediet leeft
- Krijgsraad wijst verzoek om verdachtenverhoor Veira achter gesloten deuren te houden af
- OD-LVV Jhagroe in verzekering gesteld op verdenking van malversaties
Eergisteren
- De vetgemeste politiek en de hongerige klaslokalen
- Illegale landingsbaan bij Pusugrunu opnieuw onklaar gemaakt
- Directie Melkcentrale geschorst na megafraude van SRD 17 miljoen
- Rudrakanth Oemraw nieuwe directeur Staatsziekenfonds
- Iris Wing gekroond tot Drag Queen Suriname 2025
- 'Sranan fasi'-berekening van het begrotingstekort schept schijnwelvaart
- Meisjes tonen veerkracht bij Pink Fight Fest
- Malone nieuwe president-commissaris TAS
- Nieuwe RvC moet SLM uit financiële turbulentie leiden
- Hoe verder?
- JIT schakelt 2 drugsvliegtuigen uit op illegale strip Marowijne
- 63 jaar samen: Een liefde die groeide uit verbondenheid
- Drie Dominicanen de bak in na gewapende beroving aan Bloemkoolstraat
- Deken Fraenk dringt aan op spoedige en deskundige benoeming Constitutioneel Hof
- Politie boekt 672 aanhoudingen in drie maanden tijd
- Overwegend droog weer met kans op buien in de middag
- Hakrinbank trekt veel publiek bij derde autobeurs: ‘Speciaal rentetarief’
- Column: De kwetsbaarheid van momenten – en wat we ermee doen
- Onderdirecteur Melkcentrale geeft verduisteren miljoenen toe