SLM RvC stopt vrachtvliegtuig-deal: ‘Geen winst, geen zekerheid, dus geen risico’
De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) van de Surinaamse Luchtvaartmaatschappij (SLM) heeft de omstreden lease-deal voor een vrachtvliegtuig stopgezet, omdat de businesscase volgens hen “fundamentele tekortkomingen” bevatte. Dat zegt president-commissaris Marlon Telting in een toelichting op de eerder genomen beslissing, tegenover Starnieuws.
Volgens hem was het project een initiatief van de vorige waarnemend directie en uitgevoerd onder de regering-Santokhi, die als aandeelhouder akkoord ging met het binnenhalen van het toestel. Toen de nieuwe RvC in oktober aantrad, werd meteen gevraagd om een presentatie van het project. “We wilden de feiten kennen. In de businesscase ontbraken echter cruciale elementen, waaronder harde financiële cijfers,” zegt Telting.
Uit de eerste beoordeling bleek bovendien dat de Surinaamse overheid in de opstartfase meer geld zou moeten investeren om het transportvliegtuig binnen te halen. Het ging om extra kosten bovenop de reeds overeengekomen betalingen door de regering en de SLM.
De RvC concludeerde dat de toenmalige directie geen overtuigend bewijs kon leveren dat het vrachtproject winstgevend zou worden. “We hebben de directie de gelegenheid geboden een nieuwe businesscase te maken. Die hebben ze ook ingediend, maar opnieuw zaten er verschillen en inconsistenties in. Op basis daarvan hebben wij geadviseerd het toestel niet binnen te halen. Dat advies is toen opgevolgd,” zegt Telting.
Met het afzeggen van het contract ontstond een nieuwe uitdaging: de lessor had al een deposito ontvangen en de leaseafspraken waren bijna afgerond. Afzeggen van de deal zou de staat mogelijk enkele miljoenen US-dollar hebben gekost. “We zaten met dat financiële vraagstuk, maar ook met het gegeven dat het binnenhalen van het toestel geen winstgevend project zou zijn,” zegt de president-commissaris.
De nieuwe RvC schakelde een jurist in en begon onderhandelingen met de lessor. Die liepen verrassend positief af. “Waar de vorige directie sprak over miljoenen, hebben wij de hele zaak kunnen afwikkelen voor slechts 100.000 US dollar,” zegt Telting. De eerder betaalde twee maanden deposito blijven buiten de overeenkomst, maar de deal zelf is volledig teruggedraaid.
Telting weerspreekt dat de oorspronkelijke businesscase suggereerde dat het vrachtvliegtuig ook zou worden ingezet in de olie- en gassector. Volgens Telting was dat niet realistisch. “Voor die sector heb je een aparte certificering nodig. Bovendien bleek dit toestel maar vijftig procent van de capaciteit te hebben, in vergelijking met het vorig vrachtvliegtuig”.
Voor de operaties op de Mid-Atlantische route zijn nog geen nieuwe afspraken gemaakt. De SLM blijft voorlopig met een leaseovereenkomst samenwerken met de maatschappij die momenteel het toestel levert voor deze vluchten. “Die samenwerking loopt door tot de eerste helft van het volgend jaar. Daarna gaan we evalueren,” zegt Telting.
Over de rechtszaak die afgelopen vrijdag is begonnen tegen voormalig directeur Paul de Haan, ex president-commissaris Xaviera Jessurun en jurist Prenobe Bissessur, zegt Telting dat deze kwestie volledig buiten de huidige bedrijfsvoering valt. “Wij richten ons op het in kaart brengen van de huidige situatie van de SLM en bouwen vanaf daar verder.”
Vandaag
-
20:51
Stichting Lobi 58 jaar: focus op preventie, jongeren en uitbreiding SRHR-zorg
-
18:53
Opleiding Jeugdtandverzorging 50 jaar: fundament van tandheelkundige zorg
-
17:06
SVJ en VRTS bundelen krachten: accreditatie voor journalisten én mediabedrijven
-
16:30
Diplomatieke oproep China-Rusland: stop militaire acties in Iran
-
14:27
Suriname roept op tot de-escalatie in Midden-Oosten
-
12:44
Schandaal rond Alcoa Pensioenfonds Suriname bereikt nieuwe fase
-
10:48
Conflict in Iran verstoort wereldwijde olievoorziening
-
08:51
Phagwá Milan verbindt generaties met cautál als kloppend hart
-
06:53
Spoken word, muziek en voordracht kleuren SABI Literatuurfestival 2026
-
04:55
Wisselvallige maandag met warme middag en lokale buien
-
02:57
Midden-Oosten in vuur en vlam na moord op Khamenei
-
00:59
Column: Golfconflict treft Caribisch gebied en Latijns-Amerika
-
00:00
GuySure-onderzoek afgerond: RvC wacht op ingrijpen regering
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 913
- U-20 Natio wint met 4-0 van Grenada
- Systeemfout in Suriname?
- Regionale landen sturen humanitaire hulp naar Cuba en hervormen relatie met VS
- VMS slaat alarm over besteding SZF-middelen
- President terug van Caricom-top: bilaterale relaties versterkt
- Onderscheiding voor Bhiesnoe Gopal en Ranu Abhelakh
- Afonsoewa: Waarheid over mijn rechtszaak en de misleiding door ex-minister Ramadhin
- Lijk in staat van ontbinding aangetroffen in Klaaskreek; mogelijke verdachte overleden
- RvC EBS: Leo Brunswijk moet schriftelijk reageren na escalatie binnen directie
- Lichaam van Nederlandse toerist geborgen bij Atjoni
- Misiekaba:Investeren in preventie mentale problemen is nationale prioriteit
- Wereldwijde reacties op dood van Iran’s Khamenei: verdeeldheid en onrust
- Ramadhin: De dubbele moraal van Silvana Afonsoewa
- Zonnige 1e dag van maart
- Ayatollah Ali Khamenei: De leider die Irans verzet vormgaf
- Suriname en Brazilië gaan voor moderne landbouw en grotere voedselproductie
- Rijstboeren krijgen padieprijs aangeboden van SRD 500–550 per baal
Eergisteren
- Staatstelevisie Teheran bevestigt dood Ayatollah Ali Khamenei
- SEOB waarschuwt: economie blijft fragiel, strikte discipline en hervormingen noodzakelijk
- Toepassing van aangeleerde landbouwkennis nóg belangrijker dan training
- Dodelijk verkeersongeval op weg naar Tibiti bij Saraban
- SABI Literatuurfestival 2026: lezing over Bea Vianen biedt inzichten in haar literaire loopbaan
- Essentiële bijdrage vrouwen in landbouw blijft onderbelicht
- Anti-corruptie als verkiezingswapen: tussen zuivering en institutioneel risico (1)
- Iran vuurt raketten af op Golfstaten: dode in Abu Dhabi, internationale reacties op escalatie
- Burn-out bij de politie is groeiend probleem
- Internationale reacties op VS-Israël aanval op Iran: toenemende spanningen, oproep tot kalmte
- VS en Israël vallen Iran aan; Iran reageert met raket- en droneaanvallen
- Hogere goudprijs stuwt staatsinkomsten en internationale reserves
- Laatste dag van februari verloopt warm
- Fietsboom in Havana door Amerikaanse brandstofblokkade
- Inflatie in januari licht gestegen; jaarinflatie op 11%
- US$ 180 miljoen uit obligatie-uitbreiding voor sociale en economische projecten