SLM RvC stopt vrachtvliegtuig-deal: ‘Geen winst, geen zekerheid, dus geen risico’
De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) van de Surinaamse Luchtvaartmaatschappij (SLM) heeft de omstreden lease-deal voor een vrachtvliegtuig stopgezet, omdat de businesscase volgens hen “fundamentele tekortkomingen” bevatte. Dat zegt president-commissaris Marlon Telting in een toelichting op de eerder genomen beslissing, tegenover Starnieuws.
Volgens hem was het project een initiatief van de vorige waarnemend directie en uitgevoerd onder de regering-Santokhi, die als aandeelhouder akkoord ging met het binnenhalen van het toestel. Toen de nieuwe RvC in oktober aantrad, werd meteen gevraagd om een presentatie van het project. “We wilden de feiten kennen. In de businesscase ontbraken echter cruciale elementen, waaronder harde financiële cijfers,” zegt Telting.
Uit de eerste beoordeling bleek bovendien dat de Surinaamse overheid in de opstartfase meer geld zou moeten investeren om het transportvliegtuig binnen te halen. Het ging om extra kosten bovenop de reeds overeengekomen betalingen door de regering en de SLM.
De RvC concludeerde dat de toenmalige directie geen overtuigend bewijs kon leveren dat het vrachtproject winstgevend zou worden. “We hebben de directie de gelegenheid geboden een nieuwe businesscase te maken. Die hebben ze ook ingediend, maar opnieuw zaten er verschillen en inconsistenties in. Op basis daarvan hebben wij geadviseerd het toestel niet binnen te halen. Dat advies is toen opgevolgd,” zegt Telting.
Met het afzeggen van het contract ontstond een nieuwe uitdaging: de lessor had al een deposito ontvangen en de leaseafspraken waren bijna afgerond. Afzeggen van de deal zou de staat mogelijk enkele miljoenen US-dollar hebben gekost. “We zaten met dat financiële vraagstuk, maar ook met het gegeven dat het binnenhalen van het toestel geen winstgevend project zou zijn,” zegt de president-commissaris.
De nieuwe RvC schakelde een jurist in en begon onderhandelingen met de lessor. Die liepen verrassend positief af. “Waar de vorige directie sprak over miljoenen, hebben wij de hele zaak kunnen afwikkelen voor slechts 100.000 US dollar,” zegt Telting. De eerder betaalde twee maanden deposito blijven buiten de overeenkomst, maar de deal zelf is volledig teruggedraaid.
Telting weerspreekt dat de oorspronkelijke businesscase suggereerde dat het vrachtvliegtuig ook zou worden ingezet in de olie- en gassector. Volgens Telting was dat niet realistisch. “Voor die sector heb je een aparte certificering nodig. Bovendien bleek dit toestel maar vijftig procent van de capaciteit te hebben, in vergelijking met het vorig vrachtvliegtuig”.
Voor de operaties op de Mid-Atlantische route zijn nog geen nieuwe afspraken gemaakt. De SLM blijft voorlopig met een leaseovereenkomst samenwerken met de maatschappij die momenteel het toestel levert voor deze vluchten. “Die samenwerking loopt door tot de eerste helft van het volgend jaar. Daarna gaan we evalueren,” zegt Telting.
Over de rechtszaak die afgelopen vrijdag is begonnen tegen voormalig directeur Paul de Haan, ex president-commissaris Xaviera Jessurun en jurist Prenobe Bissessur, zegt Telting dat deze kwestie volledig buiten de huidige bedrijfsvoering valt. “Wij richten ons op het in kaart brengen van de huidige situatie van de SLM en bouwen vanaf daar verder.”
Vandaag
-
20:06
Masterclass waarschuwt: olie-inkomsten alleen garanderen geen welvaart
-
18:04
Derde helft WK 2026: België en Egypte niet verder dan een gelijkspel: 1-1
-
16:37
Hoe Pakistan een akkoord tussen de VS en Iran bereikte na meer dan 100 dagen oorlog
-
15:13
Derde helft WK 2026: Spanje loopt averij op tegen Kaapverdië
-
14:39
VES: Geen sprake van echte macro-economische stabiliteit
-
12:45
Derde helft WK 2026: Dag 5, Strijd om punten en verrassingen op het veld
-
10:47
Derde helft WK 2026: Hoe de miljarden van het WK worden verdeeld
-
09:04
Modernisering rechterlijke macht: Wet WIPA, de rechtsstaat tussen retoriek en procedure
-
07:02
G7-leiders zonder China zou een vergissing kunnen zijn
-
05:05
Wisselvallig weer houdt aan: afwisseling van opklaringen en buien
-
03:03
Bronto Somohardjo: Ik blijf mijn grondwettelijke taken uitvoeren
-
01:20
Derde helft WK-2026: Zweden te sterk voor Tunesië en wint met 5-1
-
00:59
Column: Een fragiel begin in een wereld vol onzekerheid
-
00:00
DNA begint aan intensieve begrotingsmarathon; focus op prioriteiten, sociale sector en productie
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 928
- Derde helft WK 2026: Ivoorkust verrast en wint laat van Ecuador in spannend duel
- Boot met zeven opvarenden omgeslagen op Brokopondostuwmeer; iedereen gered (update)
- Derde helft WK 2026: Japan sleept op de valreep een punt uit het vuur tegen Nederland: 2-2
- Wereldbankgroep pompt miljoenen in Caribisch fonds; ook Suriname komt in aanmerking
- Derde helft WK 2026: Routinier Duitsland walst over debutant Curaçao: 7-1
- Bouva ziet kansen voor sterkere economische as tussen Suriname, Guyana en Trinidad
- Derde helft WK 2026: Curaçao schrijft geschiedenis op vierde toernooi-dag
- God Governance: een Bijbels geïnspireerd model; de oplossing
- Derde helft WK 2026: Van straatvoetbal naar het WK
- Muziek brengt licht in Fort Zeelandia
- Rustige start van zondag, later toenemende kans op regenbuien
- Derde helft WK 2026: Australië verrast Turkije en wint met 2-0 in Vancouver
- Waarom daalt de prijs van goud?
- Derde helft WK 2026: Schotland boekt zwaarbevochten overwinning op Haïti
- Jaarplan: internetgebruik groeit, maar 138.000 Surinamers zijn nog altijd offline
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: Brazilië en Marokko houden balans in een spektakel
- BOG intensiveert bestrijding chikungunya met bespuitingen in Paramaribo en Wanica
- Derde helft WK 2026: Verrassend gelijkspel in extremis, Qatar redt punt tegen Zwitserland
- Wijnerman na IMF-beoordeling: Stabiliteit bereikt, maar werk is nog niet af
- Suriname: Landsbestuur vraagt samenhang
- Derde helft WK 2026: Brazilië start tegen Marokko op derde toernooidag
- Man beroofd van halsketting na verkeersongeval
- Derde helft WK-2026: De echte winnaar van het WK staat niet op het veld
- Nieuwe leden Tuchtcolleges beëdigd; behandeling tuchtzaken kan worden hervat
- Warm en benauwd weekendweer; later op de dag kans op buien
- Venezuela hekelt Trinidad en Tobago om olielek: milieu- en economische schade dreigt
- President geeft ambassadeurs duidelijke opdracht: Surinaams belang voorop
- Derde helft WK 2026: Amerika walst met 4-1 over Paraguay
- Schenking US$ 3 miljoen Caribisch Ontwikkelingsbank bestemd voor ontwikkelingsprojecten