SLM RvC stopt vrachtvliegtuig-deal: ‘Geen winst, geen zekerheid, dus geen risico’
De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) van de Surinaamse Luchtvaartmaatschappij (SLM) heeft de omstreden lease-deal voor een vrachtvliegtuig stopgezet, omdat de businesscase volgens hen “fundamentele tekortkomingen” bevatte. Dat zegt president-commissaris Marlon Telting in een toelichting op de eerder genomen beslissing, tegenover Starnieuws.
Volgens hem was het project een initiatief van de vorige waarnemend directie en uitgevoerd onder de regering-Santokhi, die als aandeelhouder akkoord ging met het binnenhalen van het toestel. Toen de nieuwe RvC in oktober aantrad, werd meteen gevraagd om een presentatie van het project. “We wilden de feiten kennen. In de businesscase ontbraken echter cruciale elementen, waaronder harde financiële cijfers,” zegt Telting.
Uit de eerste beoordeling bleek bovendien dat de Surinaamse overheid in de opstartfase meer geld zou moeten investeren om het transportvliegtuig binnen te halen. Het ging om extra kosten bovenop de reeds overeengekomen betalingen door de regering en de SLM.
De RvC concludeerde dat de toenmalige directie geen overtuigend bewijs kon leveren dat het vrachtproject winstgevend zou worden. “We hebben de directie de gelegenheid geboden een nieuwe businesscase te maken. Die hebben ze ook ingediend, maar opnieuw zaten er verschillen en inconsistenties in. Op basis daarvan hebben wij geadviseerd het toestel niet binnen te halen. Dat advies is toen opgevolgd,” zegt Telting.
Met het afzeggen van het contract ontstond een nieuwe uitdaging: de lessor had al een deposito ontvangen en de leaseafspraken waren bijna afgerond. Afzeggen van de deal zou de staat mogelijk enkele miljoenen US-dollar hebben gekost. “We zaten met dat financiële vraagstuk, maar ook met het gegeven dat het binnenhalen van het toestel geen winstgevend project zou zijn,” zegt de president-commissaris.
De nieuwe RvC schakelde een jurist in en begon onderhandelingen met de lessor. Die liepen verrassend positief af. “Waar de vorige directie sprak over miljoenen, hebben wij de hele zaak kunnen afwikkelen voor slechts 100.000 US dollar,” zegt Telting. De eerder betaalde twee maanden deposito blijven buiten de overeenkomst, maar de deal zelf is volledig teruggedraaid.
Telting weerspreekt dat de oorspronkelijke businesscase suggereerde dat het vrachtvliegtuig ook zou worden ingezet in de olie- en gassector. Volgens Telting was dat niet realistisch. “Voor die sector heb je een aparte certificering nodig. Bovendien bleek dit toestel maar vijftig procent van de capaciteit te hebben, in vergelijking met het vorig vrachtvliegtuig”.
Voor de operaties op de Mid-Atlantische route zijn nog geen nieuwe afspraken gemaakt. De SLM blijft voorlopig met een leaseovereenkomst samenwerken met de maatschappij die momenteel het toestel levert voor deze vluchten. “Die samenwerking loopt door tot de eerste helft van het volgend jaar. Daarna gaan we evalueren,” zegt Telting.
Over de rechtszaak die afgelopen vrijdag is begonnen tegen voormalig directeur Paul de Haan, ex president-commissaris Xaviera Jessurun en jurist Prenobe Bissessur, zegt Telting dat deze kwestie volledig buiten de huidige bedrijfsvoering valt. “Wij richten ons op het in kaart brengen van de huidige situatie van de SLM en bouwen vanaf daar verder.”
Vandaag
-
17:06
VHP benadrukt gelijkwaardigheid van vrouwen na uitspraken Van Samson
-
16:25
Caricom-voorzitter Pierre: Emancipatie is pas voltooid met economische vrijheid en rechtvaardigheid
-
14:23
Gajadien plaatst kanttekeningen bij verklaring DNA-voorzitter Adhin
-
12:21
Eén dode en één vermiste na bootongeval in Matawai-gebied
-
11:14
Infantino schrapt omstreden World Cup-investeringplan na felle kritiek van UEFA en bonden
-
09:12
Discriminerende uitspraken vragen om een principiële reactie
-
07:10
Caribische ontwikkelingsbank onderzoekt regionale effectenbeurs voor Caricom
-
05:08
Zonnige start, later kans op onweersbuien
-
03:06
VN: Krachtige El Niño versterkt hitte op een 'planeet die al in brand staat'
-
01:03
SGES: UNESCO-waarschuwing moet keerpunt zijn voor historische binnenstad
-
00:01
Finabank eerste commerciële bank in NOB/IDB-programma voor extra financiering MKB
Gisteren
- VN-erkenning slavernij als misdaad tegen de menselijkheid versterkt roep om herstelbetalingen
- Wan anu no e meki bari
- Nauru herneemt traditionele naam Naoero en eert zijn erfgoed
- Robinhood strandt in halve finale CFU Club Shield met 1-3 nederlaag tegen Mount Pleasant FA
- Jogi wil opheldering over gesprekken president Simons in Engeland
- Italiaanse voetballegende Franco Baresi overleden: symbool van loyaliteit en klasse
- UNODC wil controleprogramma uitbreiden naar luchthaven Zanderij
- Adhin verdedigt besluit tot verdaging DNA met beroep op Grondwet
- Bromfietser komt om bij aanrijding in Meerzorg
- PVC-vrouwen veroordelen uitspraken Van Samson: Leiderschap kent geen geslacht
- NDP Vrouwenforum noemt uitspraken Van Samson 'onaanvaardbaar'
- Overwegend zonnig en warm met kans op buien in de middag
- Saudi-Arabië lanceert maritieme defensiealliantie voor bescherming vitale scheepvaartroutes
- Column: Cedric van Samson kan groter worden dan zijn woorden
- Transcript weerspreekt beroep Van Samson op 'verkeerd citeren'
Eergisteren
- Caribische Hof: Uitleveringsprocedure tegen Guyanese oppositieleider en zijn vader kan doorgaan
- Willen we als burgers de economen van de VES nog serieus nemen?
- Simons wil Suriname beter voorbereiden op milieurampen na vervuiling Saramaccarivier
- TCT overweegt strengere aanpak tegen roekeloze buschauffeurs
- AFC en UEFA fel tegen FIFA-plannen voor verkoop World Cup-aandelen
- Verklaring Van Samson over gewraakte uitspraken
- DNA verdaagt vergadering na massaal protest over uitspraken Van Samson over vrouwen
- Ruim 200 huishoudens in Pikin Saron ontvangen voedselhulp
- VS stopt financiering van WHO via Gavi, maar blijft steun geven aan vaccinalliantie
- De dreigende gevaren in ons achterland
- NOP 2029–2050: Nieuwe commissie, oude problemen
- Warm weer met kans op middag- en onweersbuien
- Infantino, FIFA, Kushner en het plan om het WK te verkopen
- Column: Nieuwe bondscoach, nieuwe kansen
- Gouddossier 7; DNA eist hervorming sector: Niet wachten op volgende milieuramp