Rusland verbiedt WhatsApp en stimuleert staatsalternatief
Kremlin-woordvoerder Dmitry Peskov verklaarde dat WhatsApp “onwillig is om te voldoen aan de normen en wetten van Rusland”. Experts waarschuwen dat MAX geen end-to-end encryptie gebruikt, waardoor berichten niet privé zijn en gebruikers kwetsbaar worden voor staatsinmenging en toezicht.
Sinds vorig jaar beperkt Rusland al bepaalde functies van WhatsApp en Telegram, twee van de meest gebruikte buitenlandse berichtendiensten, onder het voorwendsel dat zij niet genoeg informatie zouden delen met de autoriteiten over fraude- en terrorismeonderzoeken. Mensenrechtenorganisaties, waaronder Amnesty International, hekelen deze maatregelen als een duidelijke vorm van digitale repressie, vermomd als bescherming van burgers.
WhatsApp heeft aangegeven “alles te doen” om gebruikers verbonden te houden. Het bedrijf noemt het isoleren van meer dan 100 miljoen Russen van veilige communicatie een “stap terug” die de veiligheid van mensen in Rusland schaadt. Veel Russen zijn sinds december aangewezen op het gebruik van VPN’s om toegang tot WhatsApp te behouden.
Naast het verbod op WhatsApp heeft de Russische overheid ook platforms als Twitter, Facebook en Instagram geblokkeerd, en zijn er beperkingen opgelegd aan YouTube en Apple’s FaceTime.
Internationale context
Rusland is niet het enige land dat zijn greep op digitale communicatie verscherpt. Verschillende landen hebben vergelijkbare maatregelen genomen tegen WhatsApp en andere berichtendiensten:
China blokkeert al jaren WhatsApp en veel andere buitenlandse sociale media, waarbij eigen staatsgoedgekeurde alternatieven zoals WeChat worden gepromoot.
Iran beperkt regelmatig de toegang tot WhatsApp en Telegram, vooral tijdens politieke onrust, en moedigt het gebruik van binnenlandse apps aan.
Turkije heeft WhatsApp tijdelijk geblokkeerd bij conflicten en eist data-uitwisseling van techbedrijven, wat leidt tot spanningen over privacy.
Verenigde Arabische Emiraten en Saudi-Arabië beperken functies van WhatsApp en andere VoIP-diensten, waardoor gebruikers zijn aangewezen op staatsgoedgekeurde communicatiekanalen.
Mensenrechtenactivisten waarschuwen dat dergelijke beperkingen de vrijheid van meningsuiting en privacy ernstig ondermijnen en gebruikers blootstellen aan surveillance en censuur.
De situatie in Rusland illustreert de groeiende wereldwijde trend waarbij regeringen steeds vaker digitale communicatiemiddelen controleren of vervangen door eigen platforms, vaak met het argument van nationale veiligheid, maar met grote gevolgen voor burgerrechten en democratische waarden.
Vandaag
-
08:38
VES: SZF als motor voor echte hervorming gezondheidszorg
-
06:40
Minister Wijnerman verdedigt uitstel Comptabiliteitswet 2024 tot 2029
-
04:45
Wisselvallige dag met in de middag buien
-
02:51
Minstens 16 doden bij twee gewelddadige aanvallen in Noord-Honduras
-
00:59
Column: Wie niets te vrezen heeft, kiest voor openbaarheid
-
00:00
Nurmohamed wil achter gesloten deuren gehoord worden; Somohardjo niet
Gisteren
- Toerismeoverleg: Bigi Pan moet gericht aangepakt worden
- Suriname en Guyana versterken samenwerking tijdens top tussen presidenten
- Bejaarde vrouw in bloedplas aangetroffen aan Esperanceweg
- SAO toont vakopleidingen tijdens drukbezochte Skills Expo
- OM eist 20 jaar gevangenisstraf in zaak dodelijk schietincident Van Idsingaweg
- Parmessar bevestigt openbare hoorzitting van Somohardjo
- Psychische aandoeningen nemen wereldwijd toe, ook in Suriname
- Vertrouwenscrisis bij SBB: minister Soeropawiro wil ontslag Ruben Ravenberg
- Vier jaar cel geëist tegen artiest Kappalani
- Grote Regentijd houdt aan: opnieuw kans op zware buien en windstoten
- Nieuwe mijlpaal in China-Rusland relatie: 20 akkoorden getekend
- Verdachten ontkennen betrokkenheid in omvangrijke drugszaak na vermissing Koenawi en Hohmarow
- Column: Surinaams voetbal hopeloos achter
- VES-secretaris: Wijziging Comptabiliteitswet 2024 is ondoordacht; risico op verspilling
Eergisteren
- Caricom-leden bijeen in Suriname: focus op multilaterale samenwerking en regionale uitdagingen
- Suriname is niet arm; het wordt arm gehouden
- DSB benoemt Raveen Koelfat tot Chief Commercial Officer
- Putin bezoekt Beijing: strategisch partnerschap versterkt, gasdeal blijft uit
- COFCOR-voorzitter Bouva wil sterkere positie CARICOM op wereldtoneel
- Buschauffeur meldt zich aan na beschuldigingen ongepast gedrag tegen schoolkinderen
- Jonge bromfietser overlijdt dagen na zware aanrijding op Saramaccaweg
- Reactie op: Volksgezondheid stelt samenleving gerust over bestrijdingsmiddelen
- Vragen in DNA over vermeende 'gestopte onderzoeken en contractverlenging bij Luchthavenbeheer
- Wisselvallig weer met kans op zware buien en windstoten
- Escalatie van protesten in Bolivia: duizenden eisen aftreden president Paz
- Brunswijk zet strijd tegen bondsvoorzitter Hellings voort met hoger beroep
- Gemaskerde criminelen slaan toe: slachtoffer mishandeld en beroofd
- DNA keurt in korte tijd twee belangrijke wetten van Justitie en Politie goed