Bestuurdersverantwoordelijkheid inzake de externe accountant
In veel landen bestaat géén wettelijke verplichting om periodiek van accountantskantoor te wisselen. Ons land kent zo’n verplichting niet. In de Verenigde Staten, Japan, Singapore en vele andere landen geldt alleen partnerroulatie, geen verplichte wisseling van de firma. In de Europese Unie bestaat wel een maximale termijn, maar die regelgeving is hier niet van toepassing. De gedachte dat langdurige samenwerking op zichzelf problematisch zou zijn, mist dus een wettelijke en governance-matige basis.
De praktijk bevestigt dit. Grote en complexe organisaties werken vaak decennialang met hetzelfde accountantskantoor, waarbij de tekenend partner periodiek wisselt om onafhankelijkheid te borgen. Voorbeelden zijn internationaal bekend, maar ook nationaal zichtbaar: staatsbedrijven, verzekeraars en toezichthouders in ons land, zoals de Centrale Bank van Suriname, hebben langdurige relaties met hun externe accountantskantoor zonder dat dit als ongewenst wordt gezien.
De timing van een eventuele wisseling van de externe accountant is even belangrijk als het vraagstuk van de noodzaak. Vaak hebben bedrijven te maken met achterstanden in de productie van de jaarrekening. De covidperiode heeft daar zeker ook aan bijgedragen. Een wissel van accountantskantoor midden in een inhaaltraject van achterstallige jaarrekeningen is bestuurlijk uiterst riskant. Zo’n wissel leidt vrijwel onvermijdelijk tot forse vertraging: eerst een offerteronde, daarna een uitgebreide inwerkperiode en daarbovenop de risico’s ten aanzien van de controle van reeds verstreken boekjaren waarbij de nieuwe accountant niet betrokken was.
Deze risico’s worden verder vergroot wanneer tegelijkertijd sprake is van een lopende IFRS-implementatie, onvoldoende ingerichte ICT- en processystemen, onvoldoende interne controlemechanismen, onderbezette financiële afdelingen en recent aangetreden nieuw management. In zo’n context is continuïteit in de externe controle geen luxe, maar een randvoorwaarde voor herstel.
De praktijk leert dat een nieuwe accountant in zo’n situatie noodgedwongen zeer risicomijdend zal opereren. Het met terugwerkende kracht verkrijgen van goede en volledige informatie over oudere boekjaren is complex. Naast de grote vertraging die logischerwijs optreedt, neemt de kans op het uitblijven van goedkeurende accountantsverklaringen juist aanzienlijk toe, met directe gevolgen voor financiers, toezichthouders en het vertrouwen van stakeholders.
Een vaak onderschatte valkuil bij nieuwe raden is dat vertraging wordt toegeschreven aan de externe accountant, terwijl de financiële administratie van het bedrijf niet tijdig aanlevert bij de externe accountant. Dat verwijt is overigens onlogisch: een accountant heeft er immers geen belang bij dat jaarrekeningen uitlopen. Los van het feit dat de controle juist complexer wordt, is ook de betaling van het honorarium direct gerelateerd aan de oplevering.
Elke raad dient terdege rekening te houden met de regels van bestuurdersverantwoordelijkheid en -aansprakelijkheid onder het Nieuw Burgerlijk Wetboek, waarbij de verantwoordelijkheid voor tijdige jaarrekeningen en betrouwbare financiële verslaggeving expliciet rust bij bestuur en toezicht. Besluiten die voorzienbaar leiden tot vertraging, ontbrekende verklaringen en schade voor de organisatie, kunnen daarom niet eenvoudig worden afgedaan als “governance-keuzes”.
Dirk Heave
Ervaren bestuurs- en toezichtkundige
Vandaag
Gisteren
- Overleg Suriname en Cuba over inzet artsen en veiligheid studenten
- Impact én zelf geld verdienen met eigen visie en kennis over (gezondheids)zorg
- Wie is Mojtaba Khamenei, de favoriete opvolger van Irans Opperste leider?
- Acties buscontroleurs nog niet opgeheven na overleg met TCT
- DTV-Express voor rechter gedaagd na bericht over aangifte tegen Burney Brunswijk
- VHP-leden dienen interpellatievoorstel in over lening USD 1,8 miljard
- Iran begint afscheidsceremonie overleden Opperste leider Khamenei
- Selectieve verontwaardiging in de zorg: wie bewaakt de bewakers?
- Oorlogsspanningen Midden-Oosten drijven olieprijs omhoog
- Wisselvallig weer met zonnige perioden en kans op buien
- China kiest voor terughoudendheid in Iran-conflict
- U-20 Natio wint van El Salvador, maar mist kwalificatie op doelsaldo
- Alertheid geboden bij cassaveziekte 'heksenbezem'
- OWOS-voorzitter haalt uit naar EBS-directeur: Situatie was slechts een kwestie van tijd
Eergisteren
- Vier dagen VS-Iran oorlog: menselijk leed en wereldwijde protesten tegen conflict
- Hakrinbank boekt SRD 438 miljoen winst en versterkt financiële positie in 2024
- Hoogste Franse onderscheiding voor Cynthia Mc Leod
- Kleurrijke Phagwa-viering bij Indiase ambassade markeert gouden jubileum vriendschap
- Phagwa: Nationale viering van licht en verbondenheid
- Rishano Santokhi op Zanderij aangehouden na uitzetting uit de VS
- Energiecrisis drukt op India en Europa door conflict in Midden-Oosten
- NDP: Phagwa als spiegel van nationale eenheid
- VHP benadrukt eenheid en hoop tijdens Holi-viering
- Afwisseling van zon en verspreide buien op Phagwadag
- Valuta onder druk door conflict in Midden-Oosten; energieonzekerheid drijft dollar omhoog
- Column: CEO Leo onder stroom: Macht, verweer en verzet bij EBS
- VES eist integrale financiële doorlichting zorgsector: Macro-economische noodzaak