Arbeid als motor van onze ontwikkeling
De noodzaak van een wettelijk kader voor local content wordt steeds urgenter. Hoewel er nog geen formele wet is aangenomen, is de verwachting dat dit binnen afzienbare tijd wel zal gebeuren. Een dergelijk kader is cruciaal om buitenlandse investeerders te verplichten tot lokale samenwerking en zo directe economische impact in Suriname te garanderen.
De centrale vraag die nu rijst: wie gaat het werk doen? Zonder goed voorbereide menskracht blijven al onze verwachtingen abstract.
Suriname telt ruim 250.000 mensen in de beroepsbevolking. Slechts een beperkt deel daarvan is opgeleid of beschikbaar om actief bij te dragen aan een economie die steeds technischer, logistieker en productiever wordt.
Voor een toekomstgericht arbeidsbeleid zal er rekening gehouden moeten worden met de volgende drie fundamenten:
1. Publieke hervorming met visie en partnerschap
De overheid is de grootste werkgever van Suriname. Daarom is het essentieel dat ambtenaren geleidelijk, op basis van vrijwilligheid en met de juiste begeleiding, kunnen overstappen naar productieve sectoren. Deze hervorming, beter bekend als Public Sector Reform, moet plaatsvinden met actieve betrokkenheid van de vakbeweging. Een beleid gericht op omscholing, herplaatsing en sociale ondersteuning benut niet alleen bestaand potentieel, maar schept ook ruimte voor een efficiëntere overheid en een bloeiende particuliere sector.
2. Diaspora en arbeidsmigratie als strategisch kapitaal
Suriname beschikt over een breed netwerk van mensen in het buitenland met ervaring, kennis en verbondenheid. Door gericht beleid kunnen zij worden betrokken bij nationale ontwikkeling, zowel tijdelijk als permanent. Tegelijkertijd is internationale arbeidsmigratie onvermijdelijk in sectoren met structurele tekorten. Met een duidelijk, rechtvaardig en sociaal verantwoord toelatingsbeleid kunnen arbeidskrachten uit bijvoorbeeld Cuba, Haïti en Venezuela bijdragen aan onze economische groei.
3. Technologische innovatie
Wanneer er structureel onvoldoende mensen beschikbaar zijn, kan technologie helpen om de productiviteit per werknemer te verhogen. Automatisering, digitalisering en precisielandbouw bieden kansen om productieprocessen efficiënt te maken. Investeren in technologische innovatie is een noodzakelijke pijler in het arbeidsbeleid van de toekomst.
De financiering van dit beleid is gebaseerd op de verplichtingen inzake local content alsmede op de geprojecteerde olie-inkomsten. Door ondernemingen te verplichten tot lokale investeringen, wordt de nationale economie gestimuleerd. Dergelijke investeringen stellen lokale bedrijven in staat om opdrachten te verwerven en de gegenereerde winsten aan te wenden voor de ontwikkeling van nieuwe sectoren. Dit proces bevordert economische diversificatie, waarbij ondernemingen hun activiteiten verbreden, risico’s beter spreiden en hun continuïteit versterken. Het resultaat is niet alleen een toename van de werkgelegenheid, maar ook een bijdrage aan de structurele economische stabiliteit van het land.
Dit is een logische keten: inkomsten uit olie leiden tot bedrijvigheid, die op haar beurt nieuwe kansen schept voor arbeid en innovatie. Het bedrijfsleven en de overheid dragen hier samen verantwoordelijkheid voor; elk vanuit hun eigen rol.
Voor een effectief verloop van deze processen is structurele en beleidsmatige afstemming essentieel. Arbeidsvraagstukken staan immers in directe wisselwerking met sectoren zoals onderwijs, migratie, innovatie en technologie. Een geïntegreerde en gecoördineerde aanpak is een cruciale randvoorwaarde voor duurzaam beleidssucces.
Gezien de ontwikkelingen binnen olie en gas is het logisch dat de rol van arbeid prominenter wordt verankerd in het regeringsbeleid. De versterking van een volwaardig Ministerie van Arbeid is dan ook geen politieke luxe, maar een strategische noodzaak voor wie echt werk wil maken van duurzame ontwikkeling. Een ministerie dat deze lijnen samenbrengt en richting geeft aan de inzet van menselijk kapitaal, maakt de kans op duurzame groei aanzienlijk groter.
Suriname beschikt over toegang tot kapitaal – voortvloeiend uit de opkomende olie- en gassector en de daaraan gekoppelde local content-verplichtingen – en tot regionale en internationale markten. Bovendien heeft het land een bevolking met de ambitie om vooruitgang te boeken. Wat echter nog ontbreekt, is een krachtig en geïntegreerd arbeidsmarktbeleid dat talent mobiliseert, ondernemerschap versterkt en gericht is op het duurzaam vormgeven van de toekomst.
Dit artikel is onderdeel van een bredere visie op ontwikkeling, waarin bedrijven, beleid en arbeid samenkomen. Kapitaal brengt kansen. Maar alleen met mensen bouwen we echt.
Wie vooruit wil, moet arbeid centraal zetten. Want zonder mensen, gebeurt er niets.
Dinesh Dinai
Vandaag
-
20:21
Politie-interventies leiden tot ruim 260 aanhoudingen
-
18:17
HR, PG of RB? Niet meer macht, maar beter recht
-
16:15
17 februari nationale vrije dag: Jaar van Vuurpaard
-
15:33
Ramadan: NDP start landelijke voedselondersteuning voor moskeeën
-
13:40
Brazilië opent deur voor gedeeltelijk handelsakkoord tussen Mercosur en China
-
11:36
Decentralisatie van het onderwijs is niet langer een keuze, maar een bittere noodzaak
-
09:42
Dodelijk verkeersongeval aan Kwattaweg eist leven van bromfietser
-
08:58
VS breidt hulp aan Cuba uit ondanks olieblokkade
-
07:27
Betterson waarschuwt: geen emotionele wetgeving rechterlijke macht en meerdere pg’s
-
05:34
Behandeling strafzaak tegen advocaat Derrick Veira van start
-
04:13
Zonnige dag met kans op lokale buien
-
02:26
VES kritisch over verlaging goudroyalty: Regering beloont illegaal gedrag
-
00:59
Column: De toon maakt de muziek; geschaad vertrouwen in de pg
-
00:23
Kantonrechter gelast gevangenneming FAI-ex-directeur Nitesh Ramlakhan
-
00:00
Santokhi: Grove leugen dat ik pg ooit opdracht heb gegeven
Gisteren
- Indiase lerares die honderden leercentra heeft opgericht wint Global Teacher Prize
- Een Hof van Cassatie
- VN waarschuwt voor humanitaire ineenstorting in Cuba
- SLM en LIAT Air verkennen samenwerking voor betere regionale luchtverbindingen
- Landvreugd voorzitter van MAS: focus op financiën en groei scheepvaart
- Vakbeweging vraagt structurele aanpak vastlopende sociaal-economische dossiers
- Pakistaans leger: 216 strijders gedood in Balochistan
- Van Trikt onder politiebegeleiding naar specialist; detentie volgt na weigering uitstel door OM
- Zwerfvuil is geen opvoedprobleem alleen; Het is een bestuurlijke keuze
- Rusland trekt zich terug, New START-verdrag loopt af
- Een mix van zon, bewolking en regen
- Pg reageert niet op uitlatingen DNA; Atompai over politieke inmenging onder Santokhi
- BLTO verlengt actie minimaal tot vandaag; betaling vlot niet
- Column: Duurzaamheid clubvoetbal
- Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep na vrijspraak Danielle Veira
Eergisteren
- Verdachte aangehouden na brandbomincident op goudveld
- Digitaal systeem gelanceerd voor volledige controle op vuurwapens
- PAHO waarschuwt Suriname en regio voor stijgende mazelenbesmettingen
- Het juridisch moederschap
- Wereld Kanker Dag: Suriname zet in op versnelde strijd tegen baarmoederhalskanker
- Na COP30 krijgt Suriname–Brazilië-overleg concreet vervolg
- Trump en Petro: onverwachte verstandhouding in Witte Huis
- Dodelijke aanrijding tussen bromfietsen te Nieuw-Amsterdam (update)
- Rapport: Wereldwijde conflicten drijven humanitair recht tot het uiterste
- Wisselend weer met zon en buien
- Opmerking Jarbandhan over ‘politieke kleur’ pg leidt tot commotie in DNA
- 12 maanden voorwaardelijke celstraf geëist tegen politieagenten in Pikin Saron-zaak
- Atompai lijnrecht tegen fractieleider: geen CCJ en wel college van pg's