Zaaien met olie
Op 16 april 2024 publiceerde Starnieuws mijn artikel Van leverancier naar multiplier. Daarin stelde ik dat bedrijven betrokken bij olieprojecten hun local content-verplichtingen niet enkel moeten invullen via toelevering of logistiek. Er liggen juist kansen om te investeren in andere sectoren met groeipotentieel. Eén van die sectoren is de landbouw, waar technologie en innovatie een grote rol kunnen spelen.
Het antwoord ligt letterlijk onder onze voeten.
De landbouwsector biedt reële mogelijkheden voor productiviteitsgroei en export. Precisielandbouw maakt gebruik van technologie zoals sensoren, data-analyse, drones en geautomatiseerde irrigatiesystemen. Deze aanpak leidt tot hogere opbrengsten, minder verspilling en beter gebruik van grondstoffen.
Toch blijft toegang tot deze technologie beperkt, vooral door de kosten. Voor veel boeren zijn de investeringen niet haalbaar.
Bedrijven die verplicht zijn bij te dragen via local content kunnen hier iets in betekenen. Door deze technologieën niet als product maar als dienst aan te bieden, openen ze de deur naar een moderne landbouw.
Denk aan:
• Drone-inspecties op aanvraag
• Bodemanalyse via mobiele applicaties
• Slimme irrigatie met maandelijkse serviceformules
Boeren profiteren van de innovatie zonder zelf zware investeringen te hoeven doen. Tegelijkertijd ontstaan er commerciële mogelijkheden voor lokale dienstverleners en technici.
Wanneer bedrijven landbouwdiensten mogelijk maken via local content, gaan ze verder dan het vervullen van een verplichting. Ze nemen actief deel aan de ontwikkeling van nieuwe economische sectoren. Dit draagt bij aan de verbreding van hun eigen bedrijfsmodel en stimuleert tegelijkertijd de Surinaamse economie.
Deze vorm van ondernemerschap is van grote waarde. Ze laat zien dat economische diversificatie kan ontstaan door samenwerking, visie en gedeelde verantwoordelijkheid.
De overstap naar precisielandbouw biedt niet alleen technische en economische voordelen. Ze is ook een gedeeltelijk antwoord op een maatschappelijke uitdaging: het tekort aan arbeidskrachten. Suriname kent een relatief kleine beroepsbevolking, terwijl de vraag naar productiecapaciteit stijgt.
Kapitaalintensieve landbouw vraagt om minder fysieke arbeid en juist om meer specialistische kennis. Zo blijft het mogelijk om efficiënt te produceren met een beperkte groep werknemers.
Tegelijk ontstaan er nieuwe beroepen voor jongeren, zoals drone-operator, veldtechnicus, databewerker en agritech-consultant.
In mijn volgende artikel ga ik dieper in op dit thema. Ik zal de structurele tekorten in de arbeidsmarkt bespreken, en hoe technologie, herscholing en zelfs arbeidsmigratie kunnen bijdragen aan duurzame oplossingen.
Om deze ontwikkeling in gang te zetten, is beleid nodig dat gericht is op samenwerking en stimulans. De overheid kan bijdragen door:
• Onderwijsprogramma’s aan te passen aan moderne landbouwbehoeften
• Wetgeving op te stellen over technologiegebruik en dataveiligheid• Beleidslijnen te verbinden tussen landbouw, economie en onderwijs
Daarnaast zou een AgriTech Innovatiefonds, mede gefinancierd uit olie-inkomsten, de juiste projecten en startups kunnen ondersteunen. Een coördinatieplatform tussen overheid en bedrijfsleven kan zorgen voor transparantie en afstemming.
Olie-inkomsten bieden Suriname de kans om te bouwen aan een sterke toekomst. Als we deze middelen verstandig inzetten, kunnen we de basis leggen voor een economie die niet drijft op tijdelijke bronnen, maar op duurzame groei en innovatie.
Precisielandbouw is een kansrijke richting. Ze creëert nieuwe werkgelegenheid, vergroot de productiviteit en helpt ons omgaan met de demografische realiteit van dit moment.
Bedrijven die dit nu omarmen, investeren niet alleen in hun eigen voortbestaan. Ze dragen bij aan de wederopbouw van Suriname.
De tijd om te oogsten komt later. Maar zaaien moeten we nu.
Dinesh Dinai
Vandaag
-
08:51
De Van 't Hogerhuysstraat: een nationale schande
-
06:53
Strafeis van 12 maanden voorwaardelijk tegen ex-voorzitter Alcoa Pensioenfonds
-
04:55
Overwegend bewolkt met buien gedurende de dag
-
02:57
Controversiële Venezolaanse pin veroorzaakt diplomatieke storm met Guyana
-
00:00
Verdeeldheid in coalitie over Viskeuringsinstituut; opheldering gewenst
Gisteren
- Gangaram Panday ziet import van luchtverkeersleiders als voorlopige oplossing
- Thalia presenteert masterplan in aanloop naar 190-jarig bestaan
- HAVO-leerlingen dreigen te verdrinken in falend onderwijssysteem
- Nieuw vredesvoorstel Iran botst op Amerikaanse scepsis
- NAMLAC waarschuwt regering: risico op blacklisting Suriname bij onvoldoende voortgang
- AZP verwacht oplossing binnen twee weken na uitstel urologische ingrepen
- VAE stapt uit OPEC en OPEC+ in zware klap voor oliegroep en mondiale energiemarkt
- Man in verwarde toestand steekt 'doeman' dood; verdachte aangehouden
- Na bijna zeven jaar strafzaak rond 'verdwenen' kasreserves Centrale Bank
- Inflatie in maart stijgt naar 10,8 procent op jaarbasis
- President en luchtverkeersleiders maken afspraken om rust te herstellen
- Bewolkte en regenachtige dag
- Netanyahu’s rivalen bundelen de krachten; zullen zij het veiligheidsbeleid van Israël veranderen?
- Column: Humphrey Schurman, een man van recht, humor en vrijheid
- Na vertrek Colli barst strijd los om macht en geld bij VKI
Eergisteren
- Bestuurslid ASRA: Wij willen juist een verhoging commissie KLM
- Chayah Lauwerends wint nationale speechcontest van JCI Nilom
- Lijk met verwondingen aangetroffen in Domburg
- Dodelijke steekpartij: verdachte in verwarde toestand aangehouden
- Vijf Surinamers geselecteerd voor prestigieus Amerikaans leiderschapsprogramma
- SLM blijft Miami bedienen via Georgetown
- Zanderij mag geen speelbal zijn van personeelschaos
- KLM haalt gedeeltelijk bakzeil bij kort geding tegen Staat Suriname
- Duitse bondskanselier Merz hekelt Iran en VS in conflict
- Advocaat Humphrey Schurman, president-commissaris NSS, overleden
- Panka: Succesvolle carrièrebeurs 2026 met focus op diaspora en talent
- Vier verdachten aangehouden na onderzoek naar dood tweelingbroers
- Voedselzekerheid en -veiligheid centraal tijdens agrarische beurs
- Onstabiel weer met verspreide buien
- Olieprijzen stijgen door vastgelopen VS-Iran vredesgesprekken
- Column: Wanneer loyaliteit boven bekwaamheid gaat...
- Na ziekteverzuim werken luchtverkeersleiders volgens normaal schema