Zaaien met olie
Op 16 april 2024 publiceerde Starnieuws mijn artikel Van leverancier naar multiplier. Daarin stelde ik dat bedrijven betrokken bij olieprojecten hun local content-verplichtingen niet enkel moeten invullen via toelevering of logistiek. Er liggen juist kansen om te investeren in andere sectoren met groeipotentieel. Eén van die sectoren is de landbouw, waar technologie en innovatie een grote rol kunnen spelen.
Het antwoord ligt letterlijk onder onze voeten.
De landbouwsector biedt reële mogelijkheden voor productiviteitsgroei en export. Precisielandbouw maakt gebruik van technologie zoals sensoren, data-analyse, drones en geautomatiseerde irrigatiesystemen. Deze aanpak leidt tot hogere opbrengsten, minder verspilling en beter gebruik van grondstoffen.
Toch blijft toegang tot deze technologie beperkt, vooral door de kosten. Voor veel boeren zijn de investeringen niet haalbaar.
Bedrijven die verplicht zijn bij te dragen via local content kunnen hier iets in betekenen. Door deze technologieën niet als product maar als dienst aan te bieden, openen ze de deur naar een moderne landbouw.
Denk aan:
• Drone-inspecties op aanvraag
• Bodemanalyse via mobiele applicaties
• Slimme irrigatie met maandelijkse serviceformules
Boeren profiteren van de innovatie zonder zelf zware investeringen te hoeven doen. Tegelijkertijd ontstaan er commerciële mogelijkheden voor lokale dienstverleners en technici.
Wanneer bedrijven landbouwdiensten mogelijk maken via local content, gaan ze verder dan het vervullen van een verplichting. Ze nemen actief deel aan de ontwikkeling van nieuwe economische sectoren. Dit draagt bij aan de verbreding van hun eigen bedrijfsmodel en stimuleert tegelijkertijd de Surinaamse economie.
Deze vorm van ondernemerschap is van grote waarde. Ze laat zien dat economische diversificatie kan ontstaan door samenwerking, visie en gedeelde verantwoordelijkheid.
De overstap naar precisielandbouw biedt niet alleen technische en economische voordelen. Ze is ook een gedeeltelijk antwoord op een maatschappelijke uitdaging: het tekort aan arbeidskrachten. Suriname kent een relatief kleine beroepsbevolking, terwijl de vraag naar productiecapaciteit stijgt.
Kapitaalintensieve landbouw vraagt om minder fysieke arbeid en juist om meer specialistische kennis. Zo blijft het mogelijk om efficiënt te produceren met een beperkte groep werknemers.
Tegelijk ontstaan er nieuwe beroepen voor jongeren, zoals drone-operator, veldtechnicus, databewerker en agritech-consultant.
In mijn volgende artikel ga ik dieper in op dit thema. Ik zal de structurele tekorten in de arbeidsmarkt bespreken, en hoe technologie, herscholing en zelfs arbeidsmigratie kunnen bijdragen aan duurzame oplossingen.
Om deze ontwikkeling in gang te zetten, is beleid nodig dat gericht is op samenwerking en stimulans. De overheid kan bijdragen door:
• Onderwijsprogramma’s aan te passen aan moderne landbouwbehoeften
• Wetgeving op te stellen over technologiegebruik en dataveiligheid• Beleidslijnen te verbinden tussen landbouw, economie en onderwijs
Daarnaast zou een AgriTech Innovatiefonds, mede gefinancierd uit olie-inkomsten, de juiste projecten en startups kunnen ondersteunen. Een coördinatieplatform tussen overheid en bedrijfsleven kan zorgen voor transparantie en afstemming.
Olie-inkomsten bieden Suriname de kans om te bouwen aan een sterke toekomst. Als we deze middelen verstandig inzetten, kunnen we de basis leggen voor een economie die niet drijft op tijdelijke bronnen, maar op duurzame groei en innovatie.
Precisielandbouw is een kansrijke richting. Ze creëert nieuwe werkgelegenheid, vergroot de productiviteit en helpt ons omgaan met de demografische realiteit van dit moment.
Bedrijven die dit nu omarmen, investeren niet alleen in hun eigen voortbestaan. Ze dragen bij aan de wederopbouw van Suriname.
De tijd om te oogsten komt later. Maar zaaien moeten we nu.
Dinesh Dinai
Vandaag
-
08:19
Derde helft WK 2026: Messi tussen voetbal, slavernij, racisme en nationale identiteit
-
06:17
Grondbezitters in Coronie opgeroepen percelen te ontwikkelen
-
04:28
Zonnig en warm, later kans op onweersbuien in binnenland
-
02:32
Qatar neemt afscheid van visionair leider Sjeik Hamad bin Khalifa Al Thani
-
00:59
Column: Van hoop naar realiteit, van de wereld naar dicht bij huis
-
00:00
SLM gaat in hoger beroep tegen vonnis pensioenaanvulling oud-werknemers
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 932
- Duikers halen lichaam uit Parakreek na auto-ongeval
- LVV wil basisscholieren warm maken voor landbouw en voedselzekerheid
- Van wie is het eigenlijk?
- Derde helft WK 2026: De oude garde houdt stand
- 19 aspirant-arbeidsinspecteurs starten opleiding; inspectie kampt met personeelstekort
- Lijk vermiste man aangetroffen langs Weg naar West
- Groei vrijwel zeker, ontwikkeling allerminst
- Geldtrommel met SRD 23.000 buitgemaakt bij beroving
- Warm weer met later kans op regen- en onweersbuien
- China evacueert meer dan 1,7 miljoen terwijl tyfoon Bavi landt en regio teistert
- Gewapende overval bij houtmarkt: SRD 45.000 buitgemaakt
- Derde helft WK 2026: Argentinië na 'reddingsboei' Embolo, naar halve finales
- President wil grond alleen nog uitgeven voor concreet doel
Eergisteren
- Inheemse en Tribale dorpen eisen onafhankelijk onderzoek naar vissterfte Saramaccarivier
- Derde helft WK 2026: Bellinghams heldenrol bezorgt Engeland nipte zege op Noorwegen
- Man raakt gewond bij schietincident in ressort Latour
- Wi Na Wan: Zijn stem zwijgt, maar de boodschap leeft voort
- Een brug over de Corantijn en haar verbindingen
- Derde helft WK 2026: Sterspelers in de schijnwerpers, Engeland en Argentinië jagen op halvefinales
- O.S. Reebergproject neemt nieuw zorgcoördinatielokaal en schoolomheining in gebruik
- Suriname dicht bij tweede internationale glasvezelverbinding via Frans-Guyana
- Open brief aan president – Ontwikkelingsplatform alleen is niet genoeg
- Geen enkel duurzaam ontwikkelingsdoel ligt op schema voor 2030
- Overwegend zonnig weer; later kans op enkele regen- en onweersbuien
- IEA: Escalatie tussen VS en Iran bedreigt herstel van oliemarkt
- Noodherstel Van ’t Hogerhuysstraat bijna afgerond
- Noodzaak comité-generaal steeds meer ter discussie na geheime vergadering