NDP: Van beloftes naar beleningen - De financiële erfenis regering-Santokhi
Onder de regering-Santokhi is de staatsschuld gestegen van 117% van het BBP in 2023 naar 119% in 2024. Dit betekent dat Suriname in 2024 voor elke SRD 100 die het land produceerde, SRD 119 aan schuld had. Ter vergelijking: in 2020 bereikte de staatsschuld een piek van 146% van het BBP.
Deze stijging van de schuld is deels te wijten aan de herstructurering van de Oppenheimer-lening van US$ 675 miljoen, waarbij de uiteindelijke aflossing door rente en boetes oploopt tot bijna 2 miljard. Als garantie voor deze schuld is olie- en gasblok 58 verpand, wat betekent dat toekomstige inkomsten uit dit blok niet ten goede komen aan de nationale schatkist, maar aan buitenlandse schuldeisers.
Naast de buitenlandse schulden is ook de binnenlandse schuld aanzienlijk toegenomen. Volgens gegevens van het Bureau voor de Staatsschuld is de binnenlandse schuld in de periode 2020-2024 met meer dan 17 miljard SRD gestegen. Dit heeft geleid tot een verhoogde druk op lokale banken en financiële instellingen, wat de economische stabiliteit ondermijnt.
Door de verpanding van olie- en gasblok 58 aan buitenlandse schuldeisers heeft Suriname een belangrijk nationaal bezit verloren. Toekomstige inkomsten uit dit blok, waarvan wordt verwacht dat ze in 2028 beginnen met een productie van 220.000 vaten per dag, zullen niet ten goede komen aan de ontwikkeling van het land, maar aan de aflossing van schulden.
President Santokhi beloofde bij zijn aantreden geen nieuwe leningen aan te gaan en in plaats daarvan internationale investeerders, internationale samenwerking en diasporakapitaal aan te trekken. Volgens Santokhi stonden investeerders in de rij. Echter, in de praktijk is het tegenovergestelde gebeurd. Nieuwe leningen zijn aangegaan, nationale activa zijn verpand en de schuldenlast is aanzienlijk toegenomen.
De regering-Santokhi heeft de financiële situatie van Suriname niet verbeterd, maar verergerd. De stijgende staatsschuld, de toename van de binnenlandse schuld en de verpanding van nationale activa aan buitenlandse schuldeisers zijn zorgwekkende signalen. Het is van cruciaal belang dat toekomstige beleidsmakers transparant zijn over de financiële situatie en duurzame oplossingen zoeken om de economie van Suriname op lange termijn te stabiliseren.


Bronnen:
- Helgi Library: Public Debt (As % of GDP) rose 1.53% to 119% in Suriname in 2024
- Trading Economics: Suriname Government Debt to GDP
- AP News: French and US companies to invest $10 billion to extract oil off Suriname's coast
Vandaag
-
10:52
Gratis medische zorg in Marwina Ziekenhuis voor Albina en omgeving
-
08:56
Vuurwapenvergunning verlengen? Online doen
-
07:00
US$ 63.000 uitgetrokken voor Carifesta te Barbados
-
05:12
Wat staat ons politiek te wachten?
-
03:33
Bewolking en onweersbuien op deze dinsdag
-
02:07
Monorath belooft verbeteringen voor KPA na werkbezoek Santo Boma
-
00:59
Column: Auto’s voor een kwart, vertrouwen voor nul
-
00:01
Isaacs waarschuwt voor politieke invloed op politie; benadrukt rol OM
Gisteren
- Tijdelijke voogdij cruciaal voor bescherming van minderjarigen
- Veroordeelde in hoger beroep in zaak brandstichting Vaco
- Noersalim in overleg met LVV-bond over dringende personeelskwesties
- Prominente Al Jazeera-journalist gedood bij Israëlische luchtaanval in Gaza
- Para krijgt nieuwe stem in parlement: Michael Marengo
- Suriname en Frankrijk verdiepen samenwerking gezondheidszorg
- Busvergunningen voorlopig stopgezet: Landveld wil strenger toezicht openbaar vervoer
- Wanneer breekt de helft van Suriname echt door?
- Vandaag toelating Michael Marengo tot DNA
- Zonnig, maar bewolking neemt toe
- Europa: Geen vrede in Oekraïne zonder Kyiv aan tafel
- Als de wind onze belofte meevoert...
- Meer dan 25% van begroting 2025 gaat naar ambtenarensalarissen
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 884
- Communicatie: De onmisbare sleutel voor succes in het onderwijs
- Ontsnapte arrestanten Ardjopawiro en Cabenda opnieuw opgepakt
- Verdachte ingerekend voor neersteken man
- Uitspraak in zaak mogelijke verduistering door bankmedewerker op 19 augustus
- Een dodelijke waterscooteraanvaring geen toeval, maar beleidsfalen
- 20 jaar geëist tegen ondernemer die verdacht wordt van moord
- Gezond & Bewust 1: Hoge bloeddruk: de stille sluipmoordenaar
- Beveiliger verwondt supervisor met vuurwapen vanwege stress op de werkvloer
- Een transparante overheid via digitalisering: zijn we er klaar voor?
- Bewolking met verspreide onweersbuien
- Haïti roept noodtoestand uit om escalerend bendegeweld
- Verdachten beroving Snesikondre vrijgesproken wegens onvoldoende bewijs
- Simons belooft officiële erkenning Inheemsen en wet tegen concessies in woongebieden