Ecuador: Noboa wint verkiezingen, rivaal eist hertelling
Met meer dan 90 procent van de stemmen geteld, zou de 37-jarige Noboa 55,8 procent van de stemmen hebben behaald. Dat gaf hem een voorsprong van twaalf punten op zijn linkse tegenstander Luisa Gonzalez .
Zijn rivaal, die volgens peilingen dicht bij de huidige kiezers zat, eist echter een hertelling. Volgens haar was er sprake van frauduleuze stemmen.
Noboa, die in 2023 vervroegd werd verkozen, heeft nu een volledig mandaat van vier jaar om zijn verdeeldheid zaaiende "mano dura" (harde) aanpak van geweld in verband met de cocaïnehandel, geproduceerd in buurlanden Colombia en Peru, voort te zetten. De smokkel en de daarmee gepaard gaande criminaliteit teisteren Ecuador al sinds 2021.
"De Ecuadorianen hebben gesproken. Vanaf morgenochtend gaan we aan de slag", zei Noboa tegen zijn aanhangers tijdens een korte toespraak in zijn geboortestad Olon. Hij bekritiseerde ook de beschuldigingen van fraude van zijn tegenstander.
Gonzalez, die mogelijk gestraft werd bij de stembus vanwege haar nauwe banden met de populistische, fanatieke ex-president Rafael Correa, vertelde scanderende aanhangers dat de uitslag "de ergste en meest groteske verkiezingsfraude in de geschiedenis van Ecuador" was.
De uitslag kwam voor velen als een verrassing na de eerste ronde in februari, waarin Noboa slechts 16.746 stemmen voor González eindigde. Deze laatste kandidaat werd gesteund door Leonidas Iza , een machtige inheemse leider die in de eerste ronde meer dan een half miljoen stemmen wist te bemachtigen.
Maar kiezers maakten zich grote zorgen over de toename van drugsgeweld. Het ooit vreedzame land telde begin dit jaar gemiddeld één dode per uur, terwijl kartels streden om de controle over de cocaïneroutes die via de havens van Ecuador lopen.
Het bloedvergieten schrikt zowel investeerders als toeristen af, zorgt voor economische malaise en zorgt ervoor dat het aantal armen in Ecuador stijgt tot 28 procent van de bevolking.
Noboa, erfgenaam van een familiefortuin dat was opgebouwd uit de bananenhandel, had zijn politieke fortuin ingezet op een streng veiligheidsbeleid sinds hij 16 maanden geleden aan de macht kwam. Hij zette het leger in op straat, arresteerde drugsbaronnen en nodigde de Verenigde Staten uit om speciale eenheden te sturen.
Vandaag
-
10:38
ABOP draagt Bee, Abiamofo, Monorath en Huur voor als ministers
-
08:48
Voortvluchtige verdachte dood aangetroffen na geweldsincident met ex-partner
-
06:53
OM in hoger beroep tegen vonnis vrijspraak Van den Bergh
-
04:55
Onweer en nog wat laatste regenbuien
-
02:57
Santokhi sluit regeerperiode af met onderscheidingen
-
00:59
Column: Kort door de bocht
-
00:01
Door modder en manpira’s voor de mangroves van Bigi Pan
Gisteren
- Ruim 100 decoraties met oog op 50 jaar Srefidensi
- Momar Pinas pleit voor duurzame vernieuwing openbaar vervoer
- Ancelotti krijgt voorwaardelijke celstraf voor belastingfraude in Spanje
- Cel voor verdachte die zich voordeed als politie-toppers Reumel, Palmtak en Isaacs
- Suriname eert Taskforce voor bijdrage aan malariavrije status
- Paus Leo: 'Onze wereld staat in brand'
- Man aangehouden met grote partij illegale sigaretten
- Gezin gekneveld bij brute overval
- Kan Suriname kiezen tussen China en de VS?
- Raadsman Lobo: Er vindt willekeur plaats van OM in de vervolging
- Bewolkt vandaag met kans op middagbuien
- China wijst kritiek VS over invloed in Suriname van de hand
- Voorbereidingen inauguratie Simons en Rusland in volle gang
- Getuige in strafzaak politieagenten Pikin Saron weer niet verschenen
- Geen ambtelijke status en dubbele salarissen meer voor DNA-leden
Eergisteren
- Open brief aan het nieuwe parlement
- Dodental in Texas stijgt na verwoestende overstromingen
- Somohardjo niet bang voor strafrechtelijk onderzoek CLAD-rapport door pg
- Hess trekt zich terug uit Blok 59 in Surinaams zeegebied
- De waarheid, de werkelijkheid en de leugen
- Betalingsregeling en schuldenkwijtschelding voor radio- en tv-sector
- Personeel CBvS voert prikactie: Eist duidelijkheid over cao-onderhandelingen
- Eenheid van kabinetsbeleid grootste uitdaging regering-Simons
- Santokhi wordt Assembleelid na presidentschap
- Wisselvallig weer vandaag: vochtig en warm
- Trumps deadline voor invoertarieven: Wat betekent dit voor de wereldhandel?
- Column: De pers is geen vijand, maar waakhond van de democratie
- Padieboeren eisen terstond uitbetaling achterstallige subsidiegelden