Suriname naar de verkiezingen in 2025
Verkiezingsdebatten
Kandidaten moeten tijdens open en eerlijke verkiezingsdebatten duidelijk maken hoe ze van plan zijn de staatsschuld te beheersen. Ze moeten tegelijkertijd toelichten welke financiële middelen beschikbaar zijn, wat de mogelijke economische impact is en welke beperkingen er bestaan. Dit kan leiden tot politieke discussies die gebaseerd zijn op haalbare en praktische oplossingen, in plaats van utopische verhalen over Dubai, trams en treinen.
Ik pleit ervoor om inkomsten uit Oil & Gas niet mee te nemen in deze discussies. Dit zal voorkomen dat er te optimistische verwachtingen ontstaan, ervoor zorgt dat beleid en plannen niet uitsluitend gericht zijn op toekomstige kansen die nog onzeker zijn.
Terugblik op verkiezingsjaar 2020
Het staat in mijn geheugen gegrift hoe de sfeer vlak voor de verkiezingen van 2020 was. Verkiezingen zijn vaak een moment waarop emoties hoog oplaaien en waarop de bevolking wordt aangemoedigd om allerlei stemstrategieën te hanteren. Zo werd het volk overspoeld met slogans als 'stem slim', 'geef ons nog 5', 'wo set' en'. De situatie in vorige regeringsperioden van NDP (tot 2020) heeft geleid dat belangrijke thema's aan de orde werden gesteld zoals:
Verzwakte Instituten
Het niet volgens de wet functioneren van controlemechanismen, zoals de rechterlijke macht of het parlement, zal leiden tot een afname van de effectiviteit van checks & balances met alle gevolgen van dien (o.a. machtsmisbruik, politieke- en economische instabiliteit).
Slecht Openbaarheid van Bestuur
Als informatie over overheidsbeslissingen t.a.v. beleid en uitvoering niet toegankelijk is voor het publiek, dan zal dit leiden tot wantrouwen en een afname van maatschappelijke betrokkenheid. Het gebrek aan openheid/transparantie maakt het makkelijker voor corruptie om te floreren.
Anticorruptiewetgeving
Bij niet handhaving van deze wet- en regelgeving of wanneer er een gebrek is aan politieke wil om corruptie aan te pakken, blijft de weg open voor misbruik van macht en middelen.
Friends & Family
Politiek nepotisme, waarbij familieleden en vrienden van politieke leiders/bestuurders onvoorwaardelijk worden bevoordeeld ondermijnt de integriteit van de overheid.
Niet haalbaar Sociaalplan/contract
Als de overheid faalt in haar plichten, zoals waarborgen van rechtvaardigheid en beschermen van burgerrechten, dan zal dit hoogstwaarschijnlijk leiden tot maatschappelijke onvrede/onrust en desillusie.
Het is beschamend om te constateren dat falende politici niet onherroepelijk plaats maken voor nieuwelingen en/of van overheidswege direct worden aangepakt.
Verkiezingsjaar 2025
Een land besturen is geen ‘poptjie patu’ spelen waar je spelenderwijs leert om ‘een njang' te maken. Lukt het niet om zelfs een lucifer aan te steken, dan krijg je de kans om het nogmaals te proberen. Voor ons land zal het anders moeten! Het begint bij de selectie van rechtmatige, competente en integere bestuurders/leiders, én het strikt naleven van onze Grondwet.
Toekomstige bestuurders
De verwachting voor de juiste welvaarts- en welzijnsontwikkeling zal zijn dat Suriname geleid wordt door ervaren vakspecialisten/deskundigen, die in staat zijn om (ethische) waarden en normen te respecteren en bevorderen. Dit vereist inzicht in complexe nationale vraagstukken, empathie voor de bevolking, en effectieve aanpak van beleid en uitvoering.
De kiezers
Het is belangrijk dat kiezers goed geïnformeerd worden over de standpunten van politieke partijen en dat zij de ruimte krijgen om kritische vragen te stellen. Hoe beter mensen begrijpen hoe politiek werkt, wat de gevolgen zijn van hun stem, en welke waarden en normen bepalend zijn, hoe waarschijnlijker het is dat ze de juiste keuze (in het stemhokje) maken in het belang van land en volk.
Tot slot
Dat politici die falen in hun verantwoordelijkheden en desondanks blijven proberen aan de macht te komen, wijst op gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef/transparantie. Ze zouden daarop direct moeten worden afgerekend.
Kiezers zouden politieke partijen allereerst moeten beoordelen naar hoe zij in het verleden zijn omgegaan met kwesties rondom wet- en regelgeving en ethisch gedrag.
Het stimuleren van etnische verschillen en racistische uitspraken belemmeren de eenheidsgedachte en (lands) ontwikkeling. Iedereen die dit onethisch gedrag vertoont moet direct ter verantwoording worden geroepen.
T. Sansaar
Vandaag
Gisteren
- Stichting Gaape Denki biedt jeugd Devisbuiten perspectief
- Een eigen toegankelijke Hoge Raad: breek uit het afhankelijkheidsdenken
- Wereldbank en Suriname versterken samenwerking in cruciale transitieperiode
- Nieuw Koeltechnisch Centrum geopend: Suriname versterkt strijd voor ozonbescherming
- Wereldbank bespreekt lopende programma’s met Natuurlijke Hulpbronnen
- Voorkom martelgang van leraren door digitalisering
- Rijstboeren eisen eerlijke prijs: minister Noersalim belooft snelle actie
- Politie kondigt verkeersmaatregelen aan oefeningen parade/defilé
- Fly All Ways hekelt stilzwijgen NAC na botsing op Zanderij
- Zonnige en hete dag
- VN waarschuwt voor verergerende voedselcrises wereldwijd
- 36 jaar stilstand in decentralisatie: tijd voor een realistische vernieuwing
- Somohardjo wil overtreding Wet op Staatsschuld in DNA bespreken
Eergisteren
- 750 jongeren actief met Krin Kondre – president steekt handen uit de mouwen
- Biza belooft versterkt genderbeleid en samenwerking met maatschappelijke organisaties
- Sieraden en grote sommen contant geld buitgemaakt
- Man ingesloten voor stalking, bedreiging en verspreiding intiem materiaal
- In herinnering aan Marijke Indradebie Djwalapersad
- Twee woningen verwoest door brand aan de Oseisistraat
- Veerdienst Albina-St.Laurent opnieuw stilgelegd: reizigers en handelaren gedupeerd
- VS plaatst Colombia op lijst van drugsfalen, Petro reageert fel
- Suzhou: een reis door tijd, tuin en traditie
- Prewien Ramadhin draagt taken over aan nieuwe directeur e-Government
- NDP: Regering bereikt mijlpaal van 2 maanden: 60 dagen zonder corruptie
- Afwisselend weer met verspreide buien
- Afscheid met staatseer van eerste vrouwelijke DNA-voorzitter Djwalapersad
- Trump: VS heeft tweede Venezolaanse drugsboot aangevallen, drie doden
- Column: Twee maanden aan de macht – geen toverstok, wel oude patronen
- VHP-fractieleider Gajadien: Schijn van stabiliteit, realiteit van onzekerheid