Trump dreigt met aanval op Iraanse energie-infrastructuur
“If Iran doesn’t FULLY OPEN, WITHOUT THREAT, the Strait of Hormuz, within 48 HOURS from this exact point in time, the United States of America will hit and obliterate their various POWER PLANTS, STARTING WITH THE BIGGEST ONE FIRST!” schreef Trump op sociale media, waarmee hij een scherpe escalatie van de oorlog aankondigde.
De dreiging komt te midden van een reeks Iraanse raketaanvallen, waaronder het afvuren van twee ballistische raketten met een bereik van 4.000 kilometer op de Amerikaanse en Britse militaire basis Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dit was volgens Israël de eerste keer dat Iran langeafstandsraketten inzette sinds het begin van de oorlog eind februari. De raketten zijn niet gericht op Israël zelf, maar kunnen Europese hoofdsteden zoals Berlijn, Parijs en Rome bereiken, aldus de Israëlische militaire leiding.
Iran lanceerde bovendien raketaanvallen op de Zuid-Israëlische steden Dimona en Arad, waarbij tientallen mensen, waaronder kinderen, gewond raakten. De Iraanse Revolutionaire Garde verklaarde dat zij “militaire installaties” en veiligheidscentra als doelwit hadden. Premier Benjamin Netanyahu noemde de avond van de aanval “zeer moeilijk” en benadrukte dat Israël vastbesloten is “op alle fronten zijn vijanden te blijven treffen”.
Iran heeft fel gereageerd op de dreiging van Trump om Iraanse energiecentrales aan te vallen. Ebrahim Zolfaghari, woordvoerder van het Iraanse Khatam al-Anbiya centraal commando, waarschuwde dat Iran alle energie-infrastructuur die verbonden is met de VS en Israël in het Midden-Oosten zal aanvallen als haar eigen energiecentrales worden getroffen. Daarbij noemde hij ook ontziltingsinstallaties en informatietechnologie-infrastructuur als mogelijke doelwitten.
Daarnaast verwees de Iraanse pers naar een waarschuwing van Ali Larijani, voormalig hoofd van de Iraanse Nationale Veiligheidsraad, die stelde dat “de hele regio binnen een half uur zonder stroom zal komen te zitten” als het elektriciteitsnet van Iran wordt aangevallen. Deze verklaring onderstreept het risico op een snelle en brede escalatie in de regio bij een aanval op Iraanse energievoorzieningen.
Ondertussen zijn meer dan 2.000 mensen omgekomen sinds het begin van het conflict. Het geweld zorgt voor wereldwijde zorgen over een energiecrisis, met Europese gasprijzen die recent met 35 procent stegen door de verstoring van de olie- en gastoevoer via de Straat van Hormuz.
De G7-landen hebben opgeroepen tot het beschermen van de wereldwijde energievoorziening en het beveiligen van de maritieme routes, waaronder de Straat van Hormuz. In een gezamenlijke verklaring veroordeelden zij de “roekeloze aanvallen van Iran en haar proxy’s” en spraken hun steun uit aan regionale partners.
President Trump zond tegenstrijdige signalen uit. Terwijl hij vorige week nog sprak over het “afronden” van de militaire inspanningen, kondigde hij nu een ultimatum aan met dreiging tot grootschalige aanvallen op Iraanse energie-installaties. Hij bekritiseerde ook NAVO-bondgenoten vanwege hun terughoudendheid om actief deel te nemen aan het beveiligen van de zeestraat.

Analisten waarschuwen dat Trump de controle over het conflict dreigt te verliezen. De oorlog veroorzaakt inflatie, economische schade en politieke druk voor hem in aanloop naar de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen. Terwijl hij vasthoudt aan zijn harde lijn, groeit binnen en buiten de VS de roep om een duidelijkere strategie en een mogelijke afbouw van het conflict.
De Iraanse nucleaire faciliteit in Natanz werd recent getroffen door een aanval, waarbij geen radioactieve lekkage werd vastgesteld. Ook werden andere strategische doelen in Iran en de regio geraakt. Het geweld breidt zich uit naar buurlanden, wat de risico’s op een bredere regionale oorlog vergroot.
Vandaag
-
12:46
Oekraïne sluit veiligheidsdeals in het Midden-Oosten tegen Iraanse drones
-
10:48
Twee verdachten opgepakt in Nickerie voor smokkel en illegale goederen
-
08:51
SER moet koers uitzetten voor duurzame ontwikkeling Suriname
-
06:53
Kustwachtraad krijgt actieve rol in beleid: geen ceremonieel orgaan
-
04:55
Wisselvallige vrijdag met zon, wolken en lokale buien
-
02:57
Drones en mijnen: Innemen Kharg-eiland zeer riskant voor Amerikaanse troepen
-
00:59
Column: Bezuinigen of bezwijken: tijd voor harde keuzes
-
00:00
Suriname reageert op Guyana: maritieme heffingen Corantijn geen nieuw beleid
Gisteren
- Onaantastbaar groen: Regenwoud als nationaal belang en internationale verantwoordelijkheid
- WK-droom Suriname eindigt na 1-2 nederlaag tegen Bolivia
- Suriname op rand van geschiedenis: cruciaal duel tegen Bolivia om WK-droom
- Beroependag op Kangoeroe High: leerlingen maken kennis met diverse beroepen
- BiZa pakt ‘spookambtenaren’ aan: focus op personeel in buitenland
- Schoten gelost op woning na familieruzie
- WTO-chef: wereldorde is onherroepelijk veranderd
- Suriname benadrukt sterkere samenwerking regio en Afrika
- Recensie: Democratische leeservaring
- Wisselvallig en overwegend nat weer
- Van Pakistan tot Egypte: oorlog met Iran drijft prijzen op in het mondiale Zuiden
- Column: Aftellen
- Natio op scherp voor play-off om WK-kwalificatie tegen Bolivia
Eergisteren
- Caricom verwelkomt VN-resolutie over slavernij als misdaad tegen de menselijkheid
- PALU: President, houdt u zich aan de wet om corruptie te voorkomen
- Iran beoordeelt VS-voorstel voor beëindiging oorlog; sluit onderhandelingen uit
- Uitbetaling SRD 1000 tijdelijk vertraagd, overheid garandeert uitkering
- Minister Huur steunt samenwerking met SEMIF voor duurzame ontwikkeling regio’s
- Trumps roekeloze oorlog en lessen niet geleerd!
- Azië kijkt terug op Covid-maatregelen om brandstofcrisis aan te pakken
- President Simons: certificaat is begin, niet het eind voor jonge ondernemers
- Ex-minister Welzijn ter terechtzitting gehoord in fraudezaak Alcoa Pensioenfonds
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en buien
- Paus Leo roept op tot onmiddellijke wapenstilstand in Midden-Oosten conflict
- Column: Jeugdraad of Jeugdparlement?
- GOw2 trekt pompprijzen op tot price cap; druk op regeling neemt toe