Column: Testcase moed en leiderschap
Het zal een enorme opluchting zijn voor de regering dat de derde tranche door het IMF is goedgekeurd. Er komt weer ruim US$ 52 miljoen in het laatje. Hiervan is meer dan US$ 30 miljoen voor begrotingssteun. En dat op 25 september, nadat de regering alles bij elkaar had geschrapt om de salarissen van de ambtenaren uit te betalen. De online banking was oververhit geraakt. Om de ene minuut waren meer dan 50.000 ambtenaren hun saldo aan het checken. Rond half twee was het geld er dan eindelijk.
Feest vieren is er echter niet bij. Er wachten zware dagen voor de regering. Vrijdag wordt de begroting ingediend voor het komende jaar. Dan moet de post voor salarissen wel flink zijn opgeschroefd. De tjauwmin-eters laten hun tanden zien, want de achterban heeft honger. De SRD 2.500 die nu wordt gegeven aan koopkrachtversterking moet deel worden van het salaris en het belastingvrije bedrag moet minstens van SRD 7.500 naar SRD 10.000. De SRD 2.500 moet een netto bedrag zijn en daarop moet er nog een percentage bijkomen.
De verdeeldheid bij de vakbeweging is groot. De regering staat tussen twee vuren. De tjaumin-eters stellen eisen om te laten zien dat ze met een bordje bamie niet kunnen worden omgekocht. Een deel heeft ook gezegd niks te zullen eten, dus als de vergadering om 14.00 uur moet beginnen, dan moet het niet zo zijn dat eerst tjauwmin wordt gegeten en dan met een volle maag wordt vergaderd. In elk geval willen de politievertegenwoordigers niet eten zolang de wensen niet zijn ingewilligd.
De andere groep (C-47, COL, veiligheids- en gezondheidsbonden) heeft de regering een ultimatum gesteld. De btw verhoging die op 1 oktober ingaat, moet worden teruggedraaid. Dat zal de regering zeker niet kunnen doen, want het IMF heeft juist de derde tranche goedgekeurd, omdat de btw-wet is gewijzigd. Bovendien heeft het IMF ook gewaarschuwd dat loonsverhogingen nu niet zomaar gegeven kunnen worden. De inflatie moet worden beteugeld en de regering moet minder uitgeven en meer geld binnenhalen. Dat moet onder andere gebeuren met de verhoogde btw.
De regering heeft de brandweer, de penitentiaire ambtenaren en de werkers van de Beveiligings- en Bijstandsdienst wel een extra SRD 2.500 gegeven. De tjauwmin-eters willen dat bedrag ook hebben. Maar tot nu toe is er niks uit de bus gekomen. "We hebben laten zien dat wij met strakke discipline en goed bestuur, resultaten hebben kunnen presenteren aan het IMF. Waar andere landen moed en leiderschap niet durven te tonen, doen wij dat als land", zegt Chan trots. Hij heeft nog vier dagen om leiderschap te tonen in eigen land, want volgende week maandag wordt een testcase. Voor de regering én voor de vakbeweging. Het IMF is tevreden, en nu nog het volk dat deze regering in het zadel heeft geholpen.
Nita Ramcharan
Vandaag
Gisteren
- Milieu Effecten Analyse niet meer gratis
- Eerste zending stembiljetten naar Sipaliwini
- Suriname bouwt aan duurzame toekomst
- Gewapende overval op supermarkt: Winkelier weet te ontkomen
- Wie is Robert Prevost, de nieuwe paus Leo XIV?
- Stemmen voor Evenwicht: Samen Werken aan een Nieuw Suriname
- Colporteurs oproepingskaarten stuiten op adresproblemen
- Prevost verrast als eerste Amerikaanse paus
- De Twa-Twa in de Kolenmijn
- Bewolking, regen en onweer
- Vandaag en morgen nationale rouwdagen
- Bond Havenbeheer eist inzage in arbeidsovereenkomst Mangre
- Politie Suriname versterkt door VS training en HSI-ondersteuning
Eergisteren
- Dodelijke aanrijding Garnizoenspad: Bromfietser komt om het leven
- Suriname in de schijnwerpers: Tragikomedie van deze week (15)
- Man zwaargewond na steekpartij door ex-vriendin in Lelydorp
- Pokigron vraagt hulp voor urgente zaken
- Onderwijs op de rand van ondergang
- Santokhi benadrukt belang van RVI voor jonge Surinamers
- DNA bereikt dieptepunt: Geen quorum voor vergaderingen
- Kardinaal Robert Prevost gekozen tot nieuwe paus
- Schoolvervoer per direct hervat
- Nieuwe paus gekozen; witte rook uit schoorsteen van Sixtijnse Kapel
- Loononderhandelingen vastgelopen: Ravaksur Plus zal traject acties inzetten
- Wan Okasi eist geheime stemming voor mensen met beperking
- Militairen ingezet bij vouwen stembiljetten
- Voetganger overlijdt na aanrijding op Martin Luther Kingweg
- Kiezers in Paramaribo en Wanica goud waard in 2025
- Bewolkt in de ochtend met onweer in de middag
- Zwarte rook, geen paus gekozen bij eerste stemming in conclaaf
- Studenten leggen onderwijsproblemen voor aan president
- Column: Positieve mindset
- Koop of verkoop oproepingskaart is strafbaar