Boksteen: Paramaribo goed voor 20 zetels; Wanica 12
Lothar Boksteen, gewezen voorzitter van het Centraal Hoofdstembureau, heeft uitgerekend dat het district Paramaribo alleen goed is voor 20 zetels bij de komende verkiezingen. Dit is 3 meer dan bij de vorige verkiezingen. De kiesdeler zal naar schatting uitkomen op 5.749 stemmen. De kiesdeler was bij de vorige verkiezingen 5.387. Dit zei Boksteen tijdens zijn inleiding vrijdagavond op de discussieavond van de Nationale Partij Suriname (NPS). In het panel hadden zitting Hans Breeveld en Serena Essed.
Wanica levert meer dan 12 zetels op. Tijdens het vorige systeem stond Wanica op 7 zetels. Nickerie komt niet verder dan 3 zetels in plaats van 5. Op Paramaribo en Wanica na gaan alle districten achteruit in het bepalen van de uitslag van de verkiezingen. De grootste strijd zal worden geleverd in Paramaribo en Wanica waar samen bijkans 65% van de kiezers wonen. Coronie bijvoorbeeld met 2.083 kiezers brengt nog geen halve zetel op.

Tot de wijziging van de Kiesregeling in 2023 werden de 51 zetels verdeeld over 10 kiesdistricten. Bij de komende verkiezingen is er slechts 1 kiesdistrict dat het gehele grondgebied van Suriname omvat. In 2020 haalde de NDP in Coronie met 919 stemmen beide zetels, terwijl de NPS met 386 stemmen de tweede was. In Brokopondo behaalde de NDP met 1.797 een zetel, de ABOP met 1.223 en de BEP met 1.223.
Om de kiesdeler te berekenen wordt het totaal aantal geldige stemmen gedeeld door 51. De kiesdeler is het aantal stemmen dat nodig is om zeker te zijn van een volle (hele) zetel bij verkiezingen. De kiesdeler wordt verkregen door het totaal aantal stemmen te delen door het aantal zetels dat te verdelen is, legde Boksteen zijn gehoor uit.
Vandaag
Gisteren
- Een samenhangend en rechtvaardig beleid
- Winkelpand 19 Trading aan de Bomaweg verwoest door brand
- Minister Wijnerman verrast door ontslag administrateur-generaal Staatsschuld
- Gezamenlijke verklaring Suriname-Guyana
- VWA benadrukt visie op gezonde arbeidsverhoudingen bij gesprek vakbond Rosebel
- Suriname en Guyana versterken samenwerking op meerdere fronten
- Suriname wil op COP30 zich inzetten op olie-inkomsten én klimaatfinanciering
- Brand! Een verlammend fenomeen
- Ontslagen Newmont-arbeiders kloppen aan bij DNA
- Antoine Elias leidt raad MMC; uitdagingen groot
- Ruim 2.400 aanwezigen bij opening congres Jehovah’s Getuigen
- Vrijwel droog en warm met slechts kans op locale bui
- Cuba: Miljoenen zonder stroom door vijfde stroomstoring in minder dan een jaar
- President in Nickerie voor 3-daags werkbezoek
- Een veerdienst die hapert, een regering die moet kiezen
- Visserijsector: Nog altijd geen duidelijkheid; illegale Guyanese visserij blijft probleem
Eergisteren
- Strijd tegen wildlife crime: jachtopzieners krijgen gespecialiseerde training van VS
- Minister Gopal over schooltassenproject: Elk kind naar school
- De kracht van positief denken
- Kindje verdronken in privé zwembad
- DSB schenkt transportcouveuse aan MMC Nickerie
- NOB jaarrekening 2021: SRD 27,9 miljoen winst en eerste toepassing IFRS
- Een plaquette en de rechtsstaat: symboliek of schending?
- Regering en bedrijfsleven bundelen krachten voor versnelde economische ontwikkeling
- President Simons ontvangt nazaat profeet Mohammed
- Warm en droog weer
- Nieuwe RvC moet Luchthavenbeheer toekomstbestendig maken
- Bolsonaro veroordeeld tot 27 jaar cel: Historisch vonnis tegen oud-president Brazilië
- Column: Corruptie bestrijden: van loze belofte naar echte controle
- Gewapende roofoverval bij reisbureau: grote sommen in valuta buitgemaakt
- Simons–Ali-top in Nickerie: brug, vis en grenzen op het scherp van de snede