De kleine vervelende vlieg 'uit Egypte' bijt weer
Wat is het nut van Aedes aegypti? Het is een voedselbron voor vogels, kikkers en libellen, maar andere insecten kunnen die rol ook vervullen. Voor mensen is het vooral een bron van ellende. Als de Aedes aegypti-muskiet morgen zou uitsterven, zou niemand dat missen. Toch is uitroeiing vrijwel onmogelijk. Het is wel geprobeerd.
Rond 1958 werd heel Brazilië Aedes aegypti-vrij verklaard. De insecticide DDT stond centraal in dit succes. Maar in 1976 was de muskiet weer terug in Brazilië, samen met een dengue-uitbraak. De oorzaken waren duidelijk: stopzetting of verslapping van de bestrijding, verspreiding via buurlanden en toename van broedplaatsen door menselijke activiteiten. Bovendien ontwikkelde de muskiet resistentie tegen DDT en uiteindelijk werd DDT verboden omdat het schadelijk bleek voor mens en milieu.
De perfecte broedplaatsen voor Aedes aegypti-larven zijn kleine verzamelingen stilstaand water in rotte boomholtes en in afval rondom huizen. Een dopje water is al snel een kraamkamer voor de vrouwtjesmuskiet.
Alleen de vrouwtjesmuskieten bijten. Ze zuigen eiwit- en ijzerrijk bloed, dat nodig is om eitjes te maken. En ze doen daar graag alle moeite voor, zonder rekening te houden met de gevolgen voor mensen. Extra vervelend is dat ze ook overdag bijten.
De vrouwtjesmuskiet vliegt maar korte afstanden, meestal 50 tot 200 meter, zelden meer dan 500 tot 800 meter. Daarom is het superbelangrijk dat iedereen binnen die straal meedoet aan de muskietenbestrijding. Als één buurtgenoot rommel rond het huis laat liggen, kan dat genoeg zijn om de hele buurt muskieten te bezorgen. Muskietenbestrijding werkt het beste als je het samen doet. De muskiet die je bijt, komt meestal uit je eigen tuin of buurt, niet uit Egypte.
Dengue – een oud Spaans woord dat “stijf lopen door pijnlijke botten” betekent – bestaat al eeuwen, maar het virus werd pas in de vorige eeuw ontdekt. Chikungunya – een Oost-Afrikaans woord dat ongeveer betekent: “degene die kromgebogen loopt” – werd voor het eerst beschreven in Tanzania, in de jaren vijftig van de vorige eeuw. Zika is ontstaan in het Zika-bos in Oeganda, waar het virus in 1947 voor het eerst werd ontdekt bij apen.
Deze virusziekten lijken sterk op elkaar in hun symptomen. Ze beginnen vaak met koude rillingen tot op het bot, koorts en een allesoverheersende lusteloosheid. Toch zijn er verschillen. De signatuur van dengue is hoge koorts, pijn achter de ogen en soms bloedingen uit neus en tandvlees. Chikungunya wordt gekenmerkt door koorts en hevige, langdurige gewrichtspijnen. Zika wordt gekenmerkt door koorts, rode ogen en jeukende huiduitslag. Zika verloopt meestal mild, maar het virus kan wel ernstige aangeboren afwijkingen veroorzaken tijdens de zwangerschap. De enige manier om de virussen goed van elkaar te onderscheiden is via bloedonderzoek.
De behandeling is in de meeste gevallen simpel en praktisch: afwachten, uitzieken, veel drinken, rust nemen en paracetamol tegen pijn en koorts. Ziekenhuisopname is vooral nodig bij alarmsymptomen zoals bloedingen, aanhoudend braken en uitdroging, weinig plassen, een koude, klamme huid en – als je veel pech hebt – ontstekingen van hersenen en zenuwen.
Aedes aegypti is een vector die zelf geen ziekte veroorzaakt, maar fungeert als een injectienaald waarmee het ziekmakende virus wordt overgedragen. De muskiet is dus een doorgeefluik. Iedereen kan slachtoffer worden. Onverschilligheid van zowel burgers als overheid speelt een grote rol in de verspreiding van ziekten. Jouw rommel is een feest voor muskieten en een bedreiging voor de volksgezondheid.
Effectieve maatregelen die veel respect verdienen zijn: het opruimen van afval en begroeiing rondom huizen, het schoonmaken of afdekken van kleine stilstaande waterplekjes en het voorkomen van verstoppingen in goten, riolen en kanalen.
Mens en omgeving zijn dus direct betrokken bij de verspreiding van ziekten. Structureel afval, stilstaand water, ontoereikende handhaving en slecht onderhoud – met andere woorden: een verwaarloosde omgeving – zijn ziekmakend. Dat is de bijtende waarheid.
D. Balraadjsing
Vandaag
-
10:48
WTO-chef: wereldorde is onherroepelijk veranderd
-
08:51
Suriname benadrukt sterkere samenwerking regio en Afrika
-
06:53
Recensie: Democratische leeservaring
-
04:55
Wisselvallig en overwegend nat weer
-
02:57
Van Pakistan tot Egypte: oorlog met Iran drijft prijzen op in het mondiale Zuiden
-
00:59
Column: Aftellen
-
00:00
Natio op scherp voor play-off om WK-kwalificatie tegen Bolivia
Gisteren
- Caricom verwelkomt VN-resolutie over slavernij als misdaad tegen de menselijkheid
- PALU: President, houdt u zich aan de wet om corruptie te voorkomen
- Iran beoordeelt VS-voorstel voor beëindiging oorlog; sluit onderhandelingen uit
- Uitbetaling SRD 1000 tijdelijk vertraagd, overheid garandeert uitkering
- Minister Huur steunt samenwerking met SEMIF voor duurzame ontwikkeling regio’s
- Trumps roekeloze oorlog en lessen niet geleerd!
- Azië kijkt terug op Covid-maatregelen om brandstofcrisis aan te pakken
- President Simons: certificaat is begin, niet het eind voor jonge ondernemers
- Ex-minister Welzijn ter terechtzitting gehoord in fraudezaak Alcoa Pensioenfonds
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en buien
- Paus Leo roept op tot onmiddellijke wapenstilstand in Midden-Oosten conflict
- Column: Jeugdraad of Jeugdparlement?
- GOw2 trekt pompprijzen op tot price cap; druk op regeling neemt toe
Eergisteren
- SVB lanceert nieuwe identiteit ‘Natio – The Green Guardians’ en vernieuwde teamtenues
- Jogi vraagt president opheldering over dienstreis minister Currie naar Ghana
- Pakistan meest vervuilde land ter wereld in 2025, rapport IQAir
- 15 jaar cel geëist in hoger beroep Pikin Saron-zaak
- DNA stelt onderzoekscommissie in voor vorderingen pg tegen drie ex-ministers
- PSA-beleid onder druk: goede intenties, gebrekkige uitvoering
- Colombia: Doden bij vliegtuigcrash opgelopen tot 66
- Boeren in het binnenland houden vol ondanks vele uitdagingen
- Gewapende bende overvalt Sun Center: bewaker gekneveld, telefoonzaak doelwit
- Eerste ananastelers krijgen lening voor opschaling productie
- Combinatie van zon, bewolking en verspreide buien
- Energie, water, obligaties: Wat zijn de doelen van Iran als Trump elektriciteitscentrales aanvalt?
- Column: Drie namen, maar waar zijn de anderen?
- Productie Krediet Fonds keurt SRD 41 miljoen goed: groei productie en werkgelegenheid