Braindrain all over!
(Ingezonden)
Wat een contradictie! Terwijl het bekend is, dat zowel de gezondheidssector als het onderwijs te maken hebben met het fenomeen van braindrain en De Nationale Ziekenhuis Raad (NZR) tijdens het overleg met president Chan Santokhi haar bezorgdheid daarover heeft geuit, is het ook bekend dat leerkrachten werkzaam op elk niveau van de onderwijskolom wegtrekken naar het Caribisch gebied en Nederland. Of …wordt wat het laatste betreft, gedaan alsof het niet zo’n vaart loopt of wil men dat wat zich op dit moment manifesteert in het onderwijs liever niet onder ogen zien?
Gemotiveerd heeft de AZP-directeur aangegeven dat dit fenomeen zich reeds enkele jaren voordoet en blijft toenemen. Daarnaast heeft ze ook de consequenties voor de zorgkwaliteit voor de Surinaamse samenleving aangegeven. Het heeft zulke vormen aangenomen dat de directeur van het Academisch Ziekenhuis Paramaribo (AZP) een dringende oproep doet op alle gepensioneerde verpleegkundigen, parttime verpleegkundigen, en overige zorgprofessionals om het ziekenhuis te ondersteunen in het handhaven van de zorgkwaliteit. Het kader trekt weg naar het Caribisch gebied en Nederland voor betere voorzieningen. De conclusie kan worden getrokken dat het “gat” binnen de zorgsector een “krater” aan het worden is.
Opvallend is dat bijna gelijktijdig met de launch van drie beleidsdocumenten op 5 september 2024 t.w.:.
- Het Nationaal Onderwijs Beleidsplan Suriname (NOBS)2024-2013;
- Verslag van het Onderwijscongres ”Samen Onderwijs Toekomst Bouwen”
- Verslag over de onderwijsvernieuwing:” Van Silhourt naar Stralend Gelaat”
een brief is uitgegaan van de Onderdirecteur Algemeen Vormend Onderwijs gericht aan het:
-Bureau Basis Onderwijs (BBO);
-Bureau Voortgezet Onderwijs Junioren (BVOJ);
-Bureau Voortgezet Onderwijs Senioren (BVOS);
waarin opgenomen, dat per ingaande 1 oktober 2024 het niet meer is toegestaan om gepensioneerde leerkrachten in te zetten voor het verzorgen van lessen. Het komt over alsof gepensioneerde leerkrachten niet instaat zijn mee te gaan met de (onlangs) geprojecteerde vernieuwingen in de drie documenten. Hoewel er in het schrijven een passage is opgenomen “dat indien blijkt dat er een tekort is aan bevoegde leerkrachten/docenten, daarover in overleg kan worden getreden,’ blijft hier juist het gevaar van favoritisme aanwezig.
Het zou juist getuigen van behoorlijk bestuur, wanneer het minOWC een afbouwfase had toegepast met een mededeling dat er per begin van het schooljaar 1 oktober 2025-2026 gepensioneerde leerkrachten niet meer zullen worden ingezet om parttime lessen te verzorgen. Gepensioneerden beseffen dat er een moment is van indiensttreding en een moment van het met pensioen gaan, maar toch nog openstaan om- waar een beroep op hen wordt gedaan- hun diensten aan te bieden.
Het besef is er, dat de volgende generatie zal moeten overnemen. Maar zijn er voldoende leerkrachten/docenten om al ingezet te worden? Want inzetten van jonge leerkrachten met de kanttekening dat ze in de afronding zijn van hun studie wijst uit, dat ze in veel gevallen niet tot afronding komen van hun formele studie. Wat dan? Dan blijven ze op VOS-niveau hangen als onbevoegde leerkracht/docent. Bij gebrek aan vakdocenten wist men in het verleden wel een beroep te doen op gepensioneerde leerkrachten/docenten om desnoods nog een jaar aan te blijven, onder de noemer nog even te helpen. De mededeling om gepensioneerde leerkrachten niet meer in te zetten, doe je nu niet wanneer bijna ¼ deel van de vakantie achter de rug is. Dit soort bekendmakingen moeten bijna aan het einde van het schooljaar de deur uitgaan; in dit geval bijna einde schooljaar 2023-2024.
In de algemene ambtelijke dienst wordt er wel voor personen verlengd die de 60 reeds zijn gepasseerd of na hun 60e zich als consultant aanbieden. Ze worden aangenomen of langs een andere constructie blijven ze aan. Hopende dat het MinOWC, het besluit in heroverweging neemt en het traject van afbouwen van het aanhouden van gepensioneerde leerkrachten op een professionele wijze uitzet. Het tekort in het onderwijs gaat in oktober 2024 echt goed zichtbaar worden. Gaat men dán toch op de gepensioneerde leerkrachten/docenten een beroep doen?
Marcellino Nerkust
Gepensioneerd docent Nederlands bij enkele pedagogische instituten
Vandaag
-
10:52
Gratis medische zorg in Marwina Ziekenhuis voor Albina en omgeving
-
08:56
Vuurwapenvergunning verlengen? Online doen
-
07:00
US$ 63.000 uitgetrokken voor Carifesta te Barbados
-
05:12
Wat staat ons politiek te wachten?
-
03:33
Bewolking en onweersbuien op deze dinsdag
-
02:07
Monorath belooft verbeteringen voor KPA na werkbezoek Santo Boma
-
00:59
Column: Auto’s voor een kwart, vertrouwen voor nul
-
00:01
Isaacs waarschuwt voor politieke invloed op politie; benadrukt rol OM
Gisteren
- Tijdelijke voogdij cruciaal voor bescherming van minderjarigen
- Veroordeelde in hoger beroep in zaak brandstichting Vaco
- Noersalim in overleg met LVV-bond over dringende personeelskwesties
- Prominente Al Jazeera-journalist gedood bij Israëlische luchtaanval in Gaza
- Para krijgt nieuwe stem in parlement: Michael Marengo
- Suriname en Frankrijk verdiepen samenwerking gezondheidszorg
- Busvergunningen voorlopig stopgezet: Landveld wil strenger toezicht openbaar vervoer
- Wanneer breekt de helft van Suriname echt door?
- Vandaag toelating Michael Marengo tot DNA
- Zonnig, maar bewolking neemt toe
- Europa: Geen vrede in Oekraïne zonder Kyiv aan tafel
- Als de wind onze belofte meevoert...
- Meer dan 25% van begroting 2025 gaat naar ambtenarensalarissen
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 884
- Communicatie: De onmisbare sleutel voor succes in het onderwijs
- Ontsnapte arrestanten Ardjopawiro en Cabenda opnieuw opgepakt
- Verdachte ingerekend voor neersteken man
- Uitspraak in zaak mogelijke verduistering door bankmedewerker op 19 augustus
- Een dodelijke waterscooteraanvaring geen toeval, maar beleidsfalen
- 20 jaar geëist tegen ondernemer die verdacht wordt van moord
- Gezond & Bewust 1: Hoge bloeddruk: de stille sluipmoordenaar
- Beveiliger verwondt supervisor met vuurwapen vanwege stress op de werkvloer
- Een transparante overheid via digitalisering: zijn we er klaar voor?
- Bewolking met verspreide onweersbuien
- Haïti roept noodtoestand uit om escalerend bendegeweld
- Verdachten beroving Snesikondre vrijgesproken wegens onvoldoende bewijs
- Simons belooft officiële erkenning Inheemsen en wet tegen concessies in woongebieden