Haïtiaanse bendeleider dreigt met 'burgeroorlog' als premier niet aftreedt
De onrust heeft zich naar andere steden verspreid en er is melding gemaakt van een gevangenisopstand in Jacmel. Duizenden zijn door het geweld ontheemd geraakt.
Barbecue, die de machtige bendealliantie van de G9 leidt, zei dinsdag dat "als Ariel Henry niet aftreedt... we regelrecht afstevenen op een burgeroorlog die tot genocide zal leiden".
De G9-alliantie heeft een golf van geweld ontketend, waaronder aanvallen op politiebureaus en de bestorming van de twee belangrijkste gevangenissen van het land. Duizenden gevangenen zijn zaterdag ontsnapt tijdens een massale ontsnapping uit de gevangenis.
Haïti wordt al jaren geteisterd door bendegeweld. Maar terwijl premier Henry vorige week op bezoek was in Kenia, escaleerde Barbecue het geweld.
Henry wilde een deal sluiten waarbij Kenia leiding zou geven aan een multinationale politieoperatie om het geweld in Haïti te onderdrukken.
Barbecue vreest dat Henry de strijdkrachten zou gebruiken om aan de macht te blijven. De bendeleider verzet zich tegen de premier sinds hij kort na de moord op president Jovenel Moïse in juli 2021 de macht overnam, zonder verkiezingen.
Critici van Henry beweren dat zijn bewind onwettig is. Ze wijzen ook op het feit dat hij twee en een half jaar na zijn aantreden nog steeds geen presidentsverkiezingen heeft georganiseerd, zoals hij oorspronkelijk had beloofd.
De premier heeft sinds het uitbreken van het geweld niet meer in het openbaar gesproken. Hij heeft alleen de afkondiging van de noodtoestand geretweet die een van zijn ministers tijdens zijn afwezigheid had afgekondigd.
De verblijfplaats van Henry was dagenlang onbekend tot dinsdag laat, toen hij van New Jersey naar het Amerikaanse grondgebied van Puerto Rico vloog. Volgens berichten was hij van plan om in de hoofdstad Port-au-Prince te landen, maar de luchthaven bleef gesloten vanwege de gevechten in de buurt.
De directeur van de burgerluchtvaartautoriteit in de naburige Dominicaanse Republiek zei dat hij het vliegtuig van Henry de toestemming had geweigerd om in het land te landen omdat er geen vluchtplan aanwezig was.
Haïtiaanse media melden dat Henry nu op zoek is naar alternatieve routes terug naar het land.
Het is niet duidelijk wat de doelstellingen van bendeleider Barbecue op de langere termijn zijn. Dinsdag riep hij de Haïtianen op zich te verenigen.
'Ofwel wordt Haïti een paradijs voor ons allemaal, ofwel een hel voor ons allemaal', zei hij tegen journalisten, terwijl hij een kogelvrij vest droeg.
In het verleden heeft hij voorgesteld een 'raad van oudsten' in het leven te roepen, een groep vertegenwoordigers van het maatschappelijk middenveld uit verschillende regio’s, om de premier te vervangen.

Zwaarbewapende politie van Puerto Rico bewaakt het Amerikaanse douane- en grensbeschermingskantoor terwijl de premier van Haïti, Ariel Henry, binnen is nadat hij op 5 maart 2024 aankwam op de internationale luchthaven Luis Munoz Marin in San Juan, Puerto Rico. (Foto: Reuters)
Ontvoeringen voor losgeld komen vaak voor en veel scholen en ziekenhuizen moesten sluiten vanwege het gebrek aan veiligheid.
Medische liefdadigheidsinstelling Artsen Zonder Grenzen (AZG) zei dat het haar mobiele klinieken op verschillende locaties tijdelijk moest opschorten.
"We zijn bang dat we geen medicijnen en medische benodigdheden meer zullen hebben, die absoluut essentieel zijn om tegemoet te komen aan de enorme behoeften waarmee we momenteel worden geconfronteerd", zei Mumuza Muhindo Musubaho, hoofd van de missie van Artsen Zonder Grenzen.
Het geweld concentreert zich tot nu toe vooral in de hoofdstad en haar omgeving. Maar er zijn ook berichten over schietpartijen in de stad Jeremy, in het zuidwesten, en over een gevangenisopstand in Jacmel in het zuiden.
De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zei later op woensdag een spoedvergadering te zullen houden om het geweld te bespreken.
Volgens de Verenigde Naties zijn ongeveer 15.000 mensen ontheemd geraakt door het conflict.
Vandaag
-
12:10
Een visioen wordt werkelijkheid: Jennifer Simons beëdigd als president
-
10:07
Autobestuurder overlijdt na fatale inhaalmanoeuvre aan Van ‘t Hogerhuysstraat
-
08:48
Verdachte in Vaco-brandstichtingszaak ontkent betrokkenheid
-
06:51
AZP en Oogziekenhuis Rotterdam werken reeds 20 jaar samen
-
04:53
Hevige onweersbuien in de middag
-
02:55
Internationale druk op Israël groeit: 'Onaanvaardbaar lijden in Gaza'
-
00:57
Reactie op: Misiekaba hekelt lastminute benoemingen van zijn voorganger
-
00:00
18 vrouwen straks in DNA; NDP en ABOP scoren hoog
Gisteren
- Rechterlijke afdwinging afdracht van pensioenpremies
- Verkiezingen in Japan kunnen politieke aardverschuiving veroorzaken
- Een stukje geschiedenis
- Minister Baasaron belooft personeel versterking en vernieuwing
- Kyiv leeft in de schaduw van de sirenes
- Para Farmer Field School stimuleert landbouwondernemerschap
- Suriname en VS sluiten jungletraining succesvol af
- Wie heeft de macht werkelijk in handen?
- Verdachten die na inbraak werden klemgereden door politie veroordeeld
- Veel bewolking met kans op wat regen
- VS en Venezuela ruilen gevangenen uit
- Suriname benadrukt inzet voor duurzame ontwikkeling op VN-top
- Opheffen van het Perscentrum is meer dan een logistieke beslissing
Eergisteren
- Vijf verdachten staan terecht voor diefstal; één ontsnapt uit cellenhuis
- Suriname in de schijnwerpers: de tragikomedie van deze week (17)
- Voetganger overlijdt na aanrijding aan Kwattaweg
- Lula: Amerikaanse importheffing onaanvaardbare chantage
- Stiefopa veroordeeld voor verkrachting tiener
- Zunder belicht oprichting en samenstelling Herdenkingscomité
- Dode en zwaargewonde Martin Luther Kingweg
- Veroordeelde moet SRD 284.000 betalen aan benadeelden
- Van der San: Verwijt over paniek zaaien onterecht
- Bewolking, maar ook heel warme perioden
- Noersalim: Suriname loopt kans op visexportverbod naar EU
- Misiekaba hekelt 'last-minute benoemingen' door voorganger
- Column: Geen volks- maar partij vertegenwoordigers
- Op de valreep reeks bevorderingen en benoemingen op Justitie en Politie