Persrechter: Toegeven aan eisen politieke partijen zou verkiezingen in gevaar brengen
Sonai benadrukt dat belangenafweging een dagelijks onderdeel is van de rechtspraak. “In dit geval heeft het algemeen belang geprevaleerd boven het individuele belang,” zegt hij. Dat in de vonnissen de datum van 20 april wordt genoemd als cruciaal om de verkiezingen niet in gevaar te brengen, maar er nadien toch rechtszaken zijn behandeld en vonnissen zijn uitgesproken, is volgens de rechter onderdeel van het rechtsproces. Sonai legt uit dat ongeacht die datum de rechtsgang normaal moet plaatsvinden, met het verlenen van rechtsingang aan – in dit geval – de politieke partijen, en dat dit moet eindigen met een vonnis. Hij is het dan ook niet eens met de suggestie dat het HvJ de partijen “aan het lijntje” heeft gehouden. Integendeel, stelt hij: het waren de partijen zelf die vanaf het begin de keuze hadden moeten maken om een verkorte bodemprocedure in te stellen, in plaats van eerst een kort geding met eventueel hoger beroep.
Beperkingen
De rechter legt uit dat een kortgedingprocedure beperkingen kent. Zo kan niet uitputtend worden vastgesteld of de partijen daadwerkelijk hebben voldaan aan hun verplichtingen rond de kandidatenlijsten. Er kunnen geen getuigen of deskundigen worden gehoord. De wet biedt partijen de mogelijkheid om ook bij de bodemrechter een versnelde procedure te voeren, zodat er een definitieve uitspraak komt. In dit geval hebben de partijen gekozen voor kort geding. “Je kunt dan niet buiten de aard van het kort geding treden,” zegt Sonai. Hij wijst erop dat in een van de vonnissen is aangegeven dat er strafrechtelijk diepergaand onderzoek nodig is. “Daarom zegt het Hof: ‘We gaan daaraan voorbij, omdat dit niet het forum is om onderzoek te doen.’ In een bodemzaak zou dat wel kunnen.”Sonai stelt verder dat in geen van de vonnissen is vermeld dat op 19 april aan VLS zou zijn toegezegd dat, ook als de datum van 20 april niet zou worden gehaald om alle rechtszaken af te ronden, er voorzieningen getroffen konden worden in het verkiezingsproces. Deze vermeende toezegging zou zijn gedaan door kamervoorzitter Dinesh Sewratan aan vertegenwoordigers van VLS, die tot dat moment geen rechtsingang hadden gekregen bij het HvJ.
De persrechter zegt dat hij zich tijdens het persmoment alleen kan uitlaten over wat in de vonnissen is opgenomen. De suggestie dat – los van de rechtszaken van de politieke partijen – ook de verkiezingsautoriteiten hebben gefaald, en dat dat had moeten leiden tot een ander vonnis, gaat volgens Sonai niet op. “Dat is een zaak van de verkiezingsautoriteiten, en heeft niets te maken met de inhoud van het vonnis.”
Fouten gemaakt
Wel is buiten de rechtszaken om duidelijk geworden dat er meerdere fouten zijn gemaakt. Zo is er geen tijdige publicatie geweest van de kandidaten in het Advertentieblad van de Republiek Suriname en zijn er fouten geconstateerd bij het maken en drukken van voorbeeldstembiljetten. Daardoor loopt de verkiezingskalender inmiddels ongeveer tien dagen achter. “Maar als partijen dat niet te berde brengen, mag je als rechter niet buiten de rechtsstrijd van partijen opereren,” stelt Sonai.De persrechter geeft ook aan geen commentaar te kunnen leveren op de vraag of de president van het land zich in een conflictsituatie bevindt door enerzijds als instituut beroepsinstantie te zijn, en anderzijds voorzitter te zijn van een politieke organisatie die meedoet aan de verkiezingen. “Daar moet de wetgever zich over uitspreken,” zegt Sonai.
Over de veroordeling van de Staat tot betaling van proceskosten legt hij uit dat dit verband houdt met de verwerping van het verweer van de Staat, namelijk dat de partijen niet correct zouden hebben voldaan aan de procedure voor het indienen van hun kandidatenlijsten.
Vandaag
-
08:51
Bijna 50 jaar onafhankelijkheid - Tijd voor een ander Suriname
-
06:53
Tropenbos Suriname opent Agroforestry-trainingscentrum in Djanka Kondre
-
04:55
Overwegend regenachtig op deze maandag
-
02:57
Olieprijs herstelt door OPEC+-beleid
-
00:59
Column: Het feestje van de bontgekleurde democratie
-
00:00
Simons: Alle kracht en liefde in dienst van het volk stellen
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 874
- Doden bij bootongeluk in Albina
- Tien jaar Royal Fiiman Paansu: inzet voor Marron-eenheid en ontwikkeling
- Hoogste orgaan NDP akkoord met posities partij en samenwerking
- A20, DOE en PRO krijgen mandaat voor coalitiedeelname
- Waarom sommige mensen de pijn van anderen bespotten
- Rechtszaak SPSB wordt eind juni vervolgd met getuigenverhoor
- Spoedcongres NPS geeft unaniem mandaat voor coalitiedeelname
- Brunswijk: Ik ga vanavond honderd procent tekenen
- Partijraad PL staat massaal achter gegeven woord aan NDP
- Guatemala: Ex-paramilitairen krijgen elk 40 jaar voor oorlogsmisdaden
- Man neergeschoten nabij Koffiekamp
- Structuren BEP geven groen licht voor deelname aan nieuwe coalitie
- Tankstation Derde Rijweg doelwit van gewapende overval
- Coalitie tegen continuïteit
- Wat zon, maar meer regen en onweer op deze 1 juni
- NPS-voorzitter Rusland: Werken met de NDP is voor groter belang
- Geen fraude in Wanica, wel veel slordigheden pv's
- 'Koek' verdeeld in zes delen; wachten op goedkeuring achterban
Eergisteren
- A20 wil ordentelijke afronding verkiezingsproces
- President bezig de democratie te ondermijnen
- 70 medewerkers Security Alliance ontslagen
- NDP hekelt inmenging president in verkiezingsproces
- Voorlopige resultaten bekend; zetelverdeling niet veranderd
- Besluiten voor betere woonruimte, infrastructuur en grondzekerheid
- OMO-schuld en CBvS-reactie: Waar blijft de onderbouwing?
- World No Tobacco Day 2025: Ontmasker de tabaksindustrie
- Zonder spiegel geen toekomst
- Chenella Rozendaal treedt vandaag op tijdens Miss World in India
- Regenachtig weer blijft nog aanhouden
- Brunswijk moet bedanken om voor Simons te stemmen
- Voor een samenleving waarin iedereen meetelt
- Santokhi waarschuwt voor uitsluiting bij coalitievorming