Tu fu Da-Bouta i na o fende!
De zittingsperiode van de huidige Assemblee loopt haast ten einde. Het volk heeft de mogelijkheid de leden stuk voor stuk te beoordelen aan de hand van de geleverde prestaties. Velen zullen de gelegenheid krijgen om te herstellen van wat fout is gegaan. Voor anderen zal 25 mei betekenen ‘einde van de wedstrijd’. Zij zullen de gelegenheid niet krijgen om zich te herstellen. Het kwaad is al geschied. Hun daden worden opgetekend in het boek van de mensheid en blijven ter beschikking van het nageslacht. Hoe rijk, geweldig of sterk je was, komen niet erin voor, maar de loopt als rode het spoor van jouw handelingen als volksleider, volksvertegenwoordiger, minister of president erdoor heen. Ook voor D.D. Bouterse wijlen, onze president, van 2010 tot 2020, heeft dit gegolden. Hij was, na R.R. Venetiaan, de langst zittende president van ons land.
Op 25 februari 1980 voorafgegaan aan een zeer woelige periode, werd Suriname opgeschrikt door een staatsgreep onder leiding van D. Bouterse. Vanaf die dag zou Suriname nooit meer het zelfde zijn, want Bouterse groeide uit tot volksleider en volkspresident. Gezegd mag worden dat hij gedurende bijkans 45 jaar deze prestatie heeft, ondanks de vele tegenwerkingen die hij ondervond in binnen- en buitenland. Hij gaf bescheiden leiding aan een aantal markante zaken die hebben gesorteerd in de verdere ontwikkeling van Suriname.
Een greep uit de vele, zo men noemt, verworvenheden van de revolutie
• Vóór 1980 moesten de arme bejaarde Surinamers Lansigron met tingifowru’s delen. De bouw van het nieuwe tehuis Ashiana werd een feit waarna de slecht bedeelden van Lasigron moeten verhuizen,
• De gezondheidszorg werd naar een hoger niveau getrokken door oprichting SZF: daarbij kwam de decentralisatie direct ook opgang en de mensen van Brokopondo, Sipaliwini en boven Marowijne kregen vrije toegang tot gezondheidzorg;
• Gebieden die jaren lang verstoken waren van goed drinkwater zijn sinds toen aangesloten op het waterleidingnet en dit proces blijft zich vertrokken. Ook alle districten mogen hiervan genieten;
• De transmissielijn vanuit de Afobakastuwdam levert dankzij Bouterse ook stroom aan bewoners, van plaatselijke omliggende dorpen, die voorheen waren overgeslagen;
• Er zijn grotere infrastructurele werken verzet, waaronder de brug over de Nickerie- Suriname-en Coppenmerivier;
Op het gebied van productie heeft Bouterse ook zijn stempel gedrukt. Denk maar aan: Staatsolie. De leiders van vóór 80 hadden geen geloof dat ooit olie in Suriname succesvol zou worden gepompt. Ze lachten onze champion, de heer Jharap, uit. Op 13 december 1980 is onder leiding van Bouterse Staatsolie opgericht. Eddy Jharap kreeg eindelijk de gelegenheid zijn droom te verwezenlijken.
Op 7 januari 2020 maakte de president Bouterse, in bijzijn van de directeur van Staatsolie het wereldkundig dat de jarenlange speurtocht naar olie offshore eindelijk een feit was. Voor Rudolf Elias een moment van emotie en blijdschap. Want eerder werd hij bespot voor zijn overdreven enthousiasme t.a.v. het vinden van veel olie op zee. Ook André Misiekaba’s woorden - Suriname het toekomstige Dubai – werden gebagatelliseerd en bespot. ”Vandaag aan de dag kan dit vooruitzicht werkelijk worden.
25 mei is in aantocht en veel partijen maken zich op om deel te nemen aan de verkiezing. Ook president Santokhi met zijn partij wil regeermacht consolideren.
"Wie dient, denkt niet alleen in 'ik'.
Wie dient, denkt niet alleen in 'zij'.
Wie dient, denkt ook in 'wij'.
Want daar begint de overwinning op het onrecht.
Want vrijheid, gelijkheid en rechtvaardigheid, een betere wereld, die maak je samen".
Want niet vanuit het ‘ik’ en het ‘zij’, maar vanuit het ‘wij’, ontstaan de goede dingen.
Dat heeft de geschiedenis ons geleerd.
Dat moeten wij blijven herdenken.
Dat moeten wij blijven afspreken.
Met onszelf.
En met elkaar.
Robby Amain
Vandaag
-
12:51
Jagesar: Bijna helft van Suriname’s offshoregebied nu onder contract
-
10:48
Noodstroomsysteem actief bij fatale crash Air India Dreamliner
-
08:50
CELOS en APA bouwen verder aan agroforestry
-
06:52
Cristina Fernández de Kirchner onder huisarrest
-
04:54
Vandaag iets meer zon, maar ook onweersbuien
-
02:57
Goerdat (ABOP) niet naar DNA; Santokhi heeft verkiezing nog niet aanvaard
-
00:59
Column: Now, di w’woyo yagi
-
00:00
Santokhi: We hebben basis gelegd voor duurzame energie-economie
Gisteren
- Malaria-accreditatie Suriname in afrondende fase
- ECD haalt opnieuw vervallen producten uit supermarkten
- Informatie OM over spraakmakende zaak Sunparklaan
- SAB NV introduceert PalmX handsanitizer
- Staatsolie en Petronas ondertekenen productie-delingscontract voor Blok 66
- Energiedeskundige roept op tot hervorming petroleumfiscale regimes in Zuid-Amerika
- Voertuigen in beslag genomen in zaak gewapende overval Sun Parklaan
- SIPRI waarschuwt: wereld op rand van nieuwe nucleaire wapenwedloop
- Oliekoorts legt onze zwakke plekken bloot
- Aanhoudende onweersbuien vandaag
- Santokhi blijft langer in functie als VVV president moet kiezen
- Column: A ten doro... fu lusu den privilege
- SEOGS 2025: Surinames grootste energie-evenement maakt sprong voorwaarts
Eergisteren
- Verdachte ingerekend voor neerschieten man
- Boetes en herstelverplichting bij politieactie tegen bromfietsoverlast
- OKB beslist op 20 juni over geldigheid verkiezingsuitslag
- Nieuwe parlementaire zittingsperiode start op 30 juni
- Oekraïne: Repatriëring van oorlogsdoden is afgerond
- CBvS: Koersdruk gevolg van sentiment en onzekerheid
- De koers van het wantrouwen
- Monument uit 1926 krijgt nieuw leven als Petrus Donders Jeugdcentrum
- Nieuw S.B.W. als product van de Nederland-Caribisch-Surinaamse rechtsfamilie
- Regenachtig begin van de week
- Israël doodt top van Iraanse Revolutionaire Garde: kerninstallaties en energie-infrastructuur zwaar beschadigd
- Costa Rica wint nipt van Suriname in doelpuntrijke strijd
- Reactie op: 'Niet de regering, maar DNA...'
- Wisselkoers uit balans: onzekerheid en gebrek aan regie voeden valutapaniek