Duterte neemt verantwoordelijkheid voor drugsoorlog in de Filipijnen
"Wat er ook in het verleden is gebeurd, ik zal het front zijn van onze wetshandhaving en het leger. Ik heb dit al gezegd, dat ik jullie zal beschermen en dat ik verantwoordelijk zal zijn voor alles," zei Duterte. Zijn opmerkingen waren de eerste sinds hij op het vliegtuig naar Den Haag werd gezet.
Duterte werd woensdag door het ICC opgepakt nadat hij in Manilla was gearresteerd op verdenking van moord in verband met zijn 'oorlog tegen drugs', waarbij duizenden vermeende dealers en gebruikers werden vermoord.
De video, die 10 miljoen keer is bekeken, toonde alleen Duterte die sprak, terwijl hij een effen wit shirt droeg. Het leek te zijn opgenomen in het vliegtuig, met het zwakke gezoem van de motor op de achtergrond.
In een verklaring zei het ICC dat Duterte "werd overgedragen aan de bewaring van het Internationaal Strafhof. Hij werd gearresteerd door de autoriteiten van de Republiek van de Filipijnen... op beschuldiging van moord als een misdaad tegen de menselijkheid".
Hij zal de komende dagen voor een eerste verschijning voor een ICC-rechter in Den Haag worden gebracht , aldus de verklaring. Hij is overgebracht naar een detentiecentrum aan de Nederlandse kust.
"Dit zal een lange juridische procedure worden, maar ik zeg u, ik zal mijn land blijven dienen. En zo zij het, als dat mijn lot is," zei Duterte, terwijl hij zijn aanhangers verzekerde dat het goed met hem ging.
"Ik ben oké, maak je geen zorgen", zei de 79-jarige voormalige Filipijnse leider in de ruim twee minuten durende videoclip.
Duterte, die van 2016 tot 2022 de Filipijnen leidde, zal worden beschuldigd van misdaden tegen de menselijkheid vanwege het aansturen van doodseskaders in zijn anti-drugscampagne. Hij zou het eerste voormalige Aziatische staatshoofd kunnen worden dat terechtstaat bij het ICC.
Tientallen mensen die gered waren uit een trein die gekaapt was door separatistische militanten in het zuidwesten van Pakistan, kwamen donderdag aan in de stad Quetta.
Het arrestatiebevel van het ICC stelt dat Duterte als president de doodseskaders heeft opgericht, gefinancierd en bewapend die moorden op vermeende drugsgebruikers en -dealers uitvoerden.
Tijdens zijn zes jaar durende ambtstermijn werden volgens de politie 6.200 verdachten gedood tijdens anti-drugsoperaties.
De dochter van Duterte, Sara Duterte, de vicepresident van de Filipijnen, arriveerde woensdagavond in Den Haag, meldde haar kantoor.
Advocaten en academici zeiden dat de arrestatie en overplaatsing een belangrijk moment waren voor het ICC, dat het doelwit is van Amerikaanse sancties en geen eigen politie heeft om mensen te arresteren.
Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de Verenigde Staten op de hoogte is van de arrestatie van Duterte door de Filipijnse autoriteiten.
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 864
- SVJ keurt initimidatie journalist ten strengste af
- Hoofdredacteur SR Herald doet aangifte tegen DNVer
- Red ons onderwijs!
- Visie en plan nodig om economische groei niet (weer) te verkwanselen
- Trump trekt legale status in voor 530.000 immigranten in de VS
- Ines Pané en Dinotha Vorswijk hoog op ABOP-lijst
- Luxe zonder verantwoordelijkheid: Tijd voor Nieuwe Politieke Cultuur
- Dienstwapen uit woning politieman gestolen
- Paus Franciscus verlaat ziekenhuis na vijf weken
- Intergenerationeel Trauma en PTSS onder Surinaamse Nederlanders
- President benoemt commissie; wil de SRD 800 eind maart betalen
- Bewolking blijft hangen
- Venezuela bereikt akkoord met VS over repatriëringsvluchten
- Column: Appels, peren en bacoven
- Asabina: BEP lijst weerspiegelt het nieuwe partijgezicht
Eergisteren
- 29 mannen en 22 vrouwen op PL kandidatenlijst
- Defensie huldigt 348 militairen voor trouwe dienst
- Einde schade en schande bij CBvS: jaarverslag 2022 gepubliceerd
- Ied-ul-Fitr nu toch formeel op 31 maart
- PVC plaatst 51 vrouwen op DNA kandidatenlijst
- Zwaargewonde verkeersongeval Kennedyweg ook overleden
- PVP mag meedoen aan de verkiezingen
- Waarom Ied-ul-Fitr pas op 31 maart gevierd kan worden
- Twee personen omgekomen bij verkeersongeval
- De wereld van Donald Trump
- Vandaag veel bewolking met kans op een regenbui
- Marco Rubio bezoekt Suriname tijdens Caribische tour
- Ruim 3.500 aanmeldingen SRD 800 voor scholieren
- Bedje gespreid; Nieuwe DNA leden krijgen SRD 130.000 bruto per maand