Lessen uit de oorlog tussen de VS en Iran
Toch werpt het conflict licht op belangrijke lessen, niet alleen over deze specifieke oorlog, maar over de veranderende dynamiek van hedendaagse conflicten. Deze inzichten zijn van groot belang voor beleidsmakers die bepalen hoe zij verder moeten gaan, stelt Abdulla Banndar Al-Etaibi, universitair docent bij de afdeling Internationale Betrekkingen van de Faculteit der Letteren en Wetenschappen aan de Universiteit van Qatar.
Iran is een land van enorme omvang: met 1,64 miljoen vierkante kilometer en ruim 90 miljoen inwoners overtreft het de omgevingen van recente grote conflicten zoals Irak, Afghanistan en Oekraïne. De schaal van het land brengt exponentiële uitdagingen met zich mee op het gebied van logistiek, bevoorrading en inlichtingen.
Daarnaast speelt geografie een cruciale rol. Iran combineert bergachtige gebieden zoals de Zagros en Alborz, uitgestrekte woestijnplateaus en een lange kustlijn langs de Perzische Golf en Golf van Oman. Dit territorium vormt een natuurlijke defensieve barrière en biedt talrijke schuilplaatsen voor raketinstallaties, productieplaatsen en luchtverdediging, waardoor zelfs een langdurige luchtoorlog moeilijk tot een beslissende uitkomst kan leiden.
Ondanks de etnische verscheidenheid – met grote groepen Azerbeidzjanen, Koerden, Arabieren en Baloch – heeft externe dreiging de Iraanse nationale eenheid eerder versterkt dan verzwakt. Dit patroon is vergelijkbaar met Oekraïne, waar invasie juist leidde tot versterking van het nationale verzet.
Militair beschikt Iran over meer dan 800.000 actieve militairen verdeeld over reguliere troepen en de revolutionaire garde. Hun doctrine benadrukt spreiding, overleving en langdurige weerstand, met een sterke nadruk op asymmetrische oorlogsvoering.
De oorlog heeft ook laten zien dat conventionele wapens, zelfs met overheersende luchtoverwicht, niet per se leiden tot snelle beslissingen. Iran’s verspreide ballistische raketten en drones, gehuisvest in moeilijk bereikbare gebieden en ondergrondse faciliteiten, zijn moeilijk te detecteren en uit te schakelen. Het gebruik van relatief goedkope en eenvoudig te produceren wapens zet dure en geavanceerde militaire platforms onder voortdurende druk. Dit creëert een structurele asymmetrie waarbij militaire superioriteit niet automatisch leidt tot overwinning, maar de mogelijkheid om beslissende resultaten te behalen beperkt.
Strategisch betekent dit dat Iran niet te vergelijken is met Afghanistan in 2001, Irak in 2003 of Oekraïne in 2022. Het land combineert schaal, complexiteit en veerkracht, wat leidt tot langdurige en kostbare conflicten met onzekere uitkomsten. Dit verklaart waarom, ondanks voortdurende militaire druk, er geen beslissende verschuiving op het slagveld is gekomen en het conflict is uitgemond in een tijdelijke pauze.
Deze situatie wijst op een bredere verandering in de manier waarop oorlog wordt gevoerd. Waar snelheid en initiële dominantie vroeger centraal stonden, draait het nu om uithoudingsvermogen, aanpassingsvermogen en effectief opereren in complexe omgevingen. Voor de VS betekent dit dat de verwachting van snel succes, zoals in Irak 2003, minder realistisch is. Militair overwicht blijft belangrijk, maar kan de tijdsduur van conflicten niet verkorten of gegarandeerde resultaten bieden.
Deze inzichten zullen vermoedelijk een grote invloed hebben op de toekomstige Amerikaanse strategieën en beslissingen over het al dan niet hervatten van de oorlog.
Vandaag
-
11:36
Man beroofd en mishandeld voor eetgelegenheid aan Anamoestraat
-
10:48
Dodelijke aardbevingen in Venezuela eisen meer dan 6.000 levens
-
08:51
Onderwijs voor de economie van morgen of voor de mens van morgen?
-
06:53
Summit Duurzaam Suriname moet basis leggen voor nationale ontwikkelingsvisie
-
04:55
Warm begin van de dag, later opnieuw kans op stevige onweersbuien
-
02:57
Delhi zet stevig in op elektrische voertuigen in strijd tegen luchtvervuiling
-
00:59
Column: Wie is er bang voor de Marowijne?
-
00:00
President Simons: Geen lening afgesloten bij Bank of America
Gisteren
- Suriname stuurt voedsel en hulpgoederen naar aardbevingsgebied Venezuela
- Simons: Meer tijd nodig om schade te herstellen
- Controle in Nickerie: illegale sigaretten in beslag genomen; drugspanden doorzocht
- Lula kondigt campagne voor vierde termijn aan en benadrukt nationale soevereiniteit
- Twee verdachten aangehouden na kluisroof bij Naskip
- Simons: Regering na een jaar nu in transitieperiode
- Pamaka gemeenschap spreekt waardering uit voor voorlichting over grensprotocol
- Japan en VS bevestigen zeldzame gezamenlijke interventie om yen te steunen
- De bestuurder van een rechtspersoon ‘sui generis’
- Exxon verdient investering in Guyana eerder dan verwacht terug
- Warme start van de dag; later regen- en onweersbuien mogelijk
- Politieagent aangereden tijdens verkeerscontrole; bromfietser aangehouden
- Column: De wereldwijde kenniscrisis
- Na afgelaste DNA-reis: Parmessar wil overleg met fractieleiders over grensprotocol
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 935
- ABOP zal tegen ratificatie grensprotocol met Frankrijk stemmen
- Van Reactie naar Creatie: een boodschap aan Suriname
- Programma moet mentale problemen bij zwangere vrouwen eerder helpen herkennen
- Wanneer ophef belangrijker wordt dan beleid
- Column: Fraser, Mathoera en de paspoorten
- Minstens vijf doden en 41 vermisten na brand op veerboot bij Indonesië
- Moeder en minderjarige dochter overvallen bij gewapende woninginbraak
- Wereldbank: Suriname moet arbeidsmarkt beter voorbereiden op economie van de toekomst
- IOL wil lerarenopleiding Lichamelijke Opvoeding vernieuwen vanuit nieuw beroepsprofiel
- Guyana start zoektocht naar ervaren bergingsbedrijf voor wrak MV Barima
- Warm en overwegend zonnig weer; later op de dag kans op enkele onweersbuien
- Ambassadeur Panka en PSD bespreken grotere rol diaspora bij ontwikkeling Suriname
- Rodney Deekman grote winnaar van Suripop 2026 met 'Konsensi'
- Korpschef Pinas peilt zorgen bewoners: meer surveillance en snellere politiehulp gevraagd