Hoe gezond zijn uw nieren?
Vandaag, 13 maart, is het Wereld Nieren Dag, een dag die wereldwijd in het teken staat van niergezondheid. Dit jaar is het thema: ‘Hoe gezond zijn uw nieren? Vroegtijdige opsporing ter bescherming van de niergezondheid’. Een belangrijk thema, want nierziekten sluipen er vaak in zonder duidelijke klachten. Veel mensen ontdekken pas dat hun nieren beschadigd zijn als het al te laat is.
Nierfalen is een groeiend probleem in Suriname. 15% van de volwassen bevolking lijdt aan een vorm van chronische nierschade. Nog zorgwekkender is dat 40% van de mensen met diabetes (4 op de 10) uiteindelijk chronische nierschade ontwikkelt. Elk jaar komen er honderden nieuwe patiënten bij die uiteindelijk afhankelijk worden van dialyse. Momenteel ondergaan meer dan 750 patiënten in Suriname regelmatig dialyse, en dit aantal stijgt jaarlijks met zo’n 10-15%. Dit is een enorme belasting voor zowel de patiënten als de gezondheidszorg.
patiënten kan het een veel betere optie zijn.
De grootste oorzaak van nierfalen in Suriname is diabetes mellitus type 2, gevolgd door hoge bloeddruk. Hoge bloedsuiker- en bloeddrukwaarden beschadigen de kleine bloedvaten in de nieren, waardoor ze minder goed kunnen filteren. Hierdoor lekken belangrijke eiwitten weg via de urine, terwijl afvalstoffen zich ophopen in het lichaam. Dit leidt tot chronische nierschade, een proces dat vaak onomkeerbaar is.
In mijn praktijk zie ik dagelijks patiënten die lijden aan complicaties van diabetes. Ik behandel ongeveer 7.000 patiënten met diabetes en onderliggende aandoeningen. Als we dit niet structureel aanpakken, zal dit een boomerang-effect hebben, met als gevolg een explosie in de gezondheidszorg.
Vroegtijdige screening en leefstijlaanpassingen kunnen nierschade sterk verminderen. Mensen met diabetes en hoge bloeddruk moeten jaarlijks hun nierfunctie laten controleren. Educatie over gezonde voeding, beweging en het vermijden van ongezonde gewoontes helpt om tijdige actie te stimuleren.
De opmars van nierziekten kunnen we niet alleen met medische zorg tegengaan. Er is een krachtig gezondheidsbeleid nodig dat preventie bevordert en zorg efficiënter maakt. Producten met veel suiker, zout en vet zouden extra belast moeten worden, waarbij de opbrengsten direct terugvloeien in preventieprogramma’s en gezondheidszorg.
Niertransplantaties in Suriname
In maart 2025 wordt in Suriname de 4e missie niertransplantaties uitgevoerd, een belangrijke stap in de medische zorg. Als niertransplantatiespecialist ben ik actief betrokken geweest vanaf de eerste niertransplantatiemissie in 2019. De missies hebben positieve resultaten opgeleverd, maar er blijven uitdagingen. We kunnen niertransplantaties niet uitvoeren zonder een stabiele structuur. De voorbereidingsfase, logistieke en financiële uitdagingen bemoeilijken het proces, waardoor het voorbereiden van één missie per jaar moeizaam verloopt.
De nood is hoog. Met meer dan 750 dialysepatiënten en een stijgend aantal nieuwe gevallen is het cruciaal om transplantaties vaker uit te voeren. Een nationale aanpak is nodig. We moeten twee transplantatiemissies per jaar kunnen uitvoeren, met een goed functionerend nazorgsysteem en gespecialiseerde zorgverleners. Dit kan op lange termijn kosten besparen, omdat transplantaties goedkoper zijn dan jarenlange dialysebehandelingen.
Neem zelf verantwoordelijkheid voor uw gezondheid en moedig uw naasten aan om hetzelfde te doen.
✔ Laat uw bloeddruk en bloedsuiker regelmatig controleren.
✔ Drink voldoende water en eet minder zout.
✔ Beweeg minstens 30 minuten per dag.
✔ Vermijd roken en overmatig alcoholgebruik.
✔ Kies voor een gezonde en evenwichtige voeding.
Subhash Goerdat, internist-nefroloog
Vandaag
-
21:03
Jeugdige arrestanten ontvlucht uit jeugdcellenhuis Opa Doeli
-
20:46
Niet visumvrij, maar wél een vijfjarenvisum voor Surinamers
-
18:48
Rosebel eert 30 jaar trouwe medewerkers
-
16:51
China zet eeuwenoude wetenschap en wijsheid in voor duurzame vooruitgang
-
14:55
Digitalisering vereist eerst beter bestuur
-
12:53
Lando Norris pakt eerste wereldtitel na zinderende finale
-
10:49
Slachtoffer beroofd en geslagen te Zeedijk in Nickerie
-
09:06
DNV'er blijft ontkennen in moordzaak ondanks nieuwe camerabeelden
-
07:08
Oproep voor eigen cruiseterminal klinkt luider
-
05:10
Zonnige dag met mogelijk een lichte bui
-
03:12
Wereldwijde steun voor Venezolaanse oppositieleider Machado
-
01:14
KPS rouwt om omgekomen agent
-
00:38
525 kilo drugs en 2 vuurwapens onderschept; 3 aanhoudingen
-
00:00
Situatie SLM in feite erger dan patiënt in ‘intensive care’
Gisteren
- Volksgezondheid houdt bewustwordingssessie over gendergerelateerd geweld
- Nieuwe VS veiligheidsstrategie baart Europa zorgen: Alarmerend voor internationale orde
- Bromfietser verliest SRD 1 miljoen bij gewapende beroving nabij Schietbaanweg
- Advocaat noemt strafeis tegen Danielle Veira 'buitenaards'
- Bedrijf verliest SRD 378.000 bij nachtelijke inbraak
- Politiebericht over dodelijke beschieting Latour; 2 aangehouden
- CNN: Door VS getroffen drugsboot was op weg naar Suriname
- Onze toekomst in 2026: Somber of hoopvol?
- Dodelijke schietpartij: Politieagent omgekomen, verdachte neergeschoten
- IDB ondersteunt diepgaande hervorming pensioenstelsel
- Warme en vochtige zaterdag voorspeld
- VS werkt aan inreisverbod burgers uit meer dan 30 landen
- Suriname nog niet klaar voor echte local content richting 2028
- CELOS slaat alarm: snelle toename cassaveziekte vraagt onmiddellijke alertheid
Eergisteren
- Reactie op: China financiert drinkwaterprojecten in binnenland
- Chevron investeert US$ 19 miljard in 2026; sterke focus op VS en Guyana
- Overheid zet cybersecurity hoger op agenda: e-Gov start bewustwordingstraject
- LVV zet gezonde bodem centraal met minibeurs op World Soil Day
- Gemaskerd trio vuurt schoten af bij overval aan Epraimzegenweg
- Gewapende overval op constructiebedrijf: slachtoffer beschoten
- Duits luchtvaartbedrijf Aerothrive ingeschakeld om EU-veiligheidsverbod te beëindigen
- Wachten op OLGA
- Overvallers slaan toe in woning aan Prevoyanceweg
- Overval in woning Fayadjanstraat
- Overstromingen Azië: Dodental blijft stijgen, meer regen verwacht
- Overwegend droog weer voorspeld
- Vier doden bij nieuwe VS aanval; Venezuela verwerpt aanval
- Column: De transparante CEO die wantrouwen doorbreekt
- Economie moet versneld transformeren naar ‘Suriname 3.0’