Groot deel SRD 4 miljard naar niet overdraagbare ziekten
Minister Stanley Raghoebarsing van Financiën & Planning heeft op een regeringspersconferentie donderdag, aangetoond dat van de SRD 15 miljard subsidie, iets meer dan SRD 3.9 miljard naar Volksgezondheid gaat. Voor 2025 komt er nog SRD 325 miljoen bij. Tarieven voor verschillende diensten zijn verhoogd. Het is de bedoeling dat vanaf dit jaar de ziekenhuizen zelf een aantal kosten gaan betalen van toelagen tot de aanschaf van materiaal.
Minister Ramadhin merkt op dat de subsidie effectiever besteed moet worden. Maar dat zal niet gemakkelijk zijn geeft hij aan: "Om u een beeld te geven van waar die gelden naar toe gaan. 10 procent van de 4 miljard alleen gaat naar dialyse. Dat is voor een populatie van 850 Surinamers. Dat komt op 0,13 procent van de samenleving, die 10 procent van deze subsidie consumeert."
Volksgezondheid is in 2021 gestart met het Hearts programma. Suriname is 1 van de 22 landen die deelnemen aan het wereldwijd programma van de Wereldgezondheidszorg WHO om overheden te helpen de stroom van 'niet overdraagbare ziekten' in te dammen. Hieronder vallen hart- en vaatziekten, infarcten, kanker, diabetes en chronische longziekten. In veel gevallen zijn de aandoeningen te voorkomen. De oorzaken zijn veelal roken, luchtvervuiling, te weinig lichamelijke beweging, schadelijk alcoholgebruik, ongezonde voeding.
Ramadhin: "We hebben een afspraak gemaakt met het zorgveld -vooral in de eerste lijn- om geprotocolleerd de chronische ziekten, suikerziekte en hoge bloeddruk, aan te pakken. Want die zijn de twee grootste boosdoeners voor nierfalen, hart- en vaatziekten, beroertes. Een groot deel van de zorgkosten gaat naar het betalen voor chronische ziekten. Daarom zetten we zoveel in op preventie en digitaliseren. Want dat helpt veel meer data bij elkaar brengen zodat we gericht de problematische beleidsgebieden kunnen aanpakken."
Volgens de WHO en PAHO sterven er in de wereld jaarlijks 17.5 miljoen personen aan hart- en vaatziekten. 80 procent overlijdt door hartinfarcten of beroertes. Een derde sterft voordat zij 70 jaar wordt. 75 procent van de doden vallen in derdewereldlanden. Voor Suriname hebben de instituten vastgesteld dat 33 procent van de sterfgevallen te wijten is aan hart- en vaatziekten. In veel gevallen is de aandoening veroorzaakt door hypertensie (hoge bloeddruk in de bloedvaten die een hartaanval kunnen veroorzaken). 43 procent van de Surinaamse volwassenen tussen 30 en 70 jaar lijdt aan hypertensie.
Vandaag
-
10:45
Suriname en VS sluiten jungletraining succesvol af
-
08:47
Wie heeft de macht werkelijk in handen?
-
06:51
Verdachten die na inbraak werden klemgereden door politie veroordeeld
-
04:54
Veel bewolking met kans op wat regen
-
02:56
VS en Venezuela ruilen gevangenen uit
-
00:58
Suriname benadrukt inzet voor duurzame ontwikkeling op VN-top
-
00:01
Opheffen van het Perscentrum is meer dan een logistieke beslissing
Gisteren
- Vijf verdachten staan terecht voor diefstal; één ontsnapt uit cellenhuis
- Suriname in de schijnwerpers: de tragikomedie van deze week (17)
- Voetganger overlijdt na aanrijding aan Kwattaweg
- Lula: Amerikaanse importheffing onaanvaardbare chantage
- Stiefopa veroordeeld voor verkrachting tiener
- Zunder belicht oprichting en samenstelling Herdenkingscomité
- Dode en zwaargewonde Martin Luther Kingweg
- Veroordeelde moet SRD 284.000 betalen aan benadeelden
- Van der San: Verwijt over paniek zaaien onterecht
- Bewolking, maar ook heel warme perioden
- Noersalim: Suriname loopt kans op visexportverbod naar EU
- Misiekaba hekelt 'last-minute benoemingen' door voorganger
- Column: Geen volks- maar partij vertegenwoordigers
- Op de valreep reeks bevorderingen en benoemingen op Justitie en Politie
Eergisteren
- Nieuwe details: Piloot mogelijk oorzaak crash Air India
- Bromfietser beschoten in Leonardo da Vincistraat
- We hebben eigenlijk geen armoedevraagstuk
- Twee aangehouden voor reeks inbraken en bezit drugs
- Regering gaat RVI evalueren; te weinig informatie
- Vastgoedfraude: verdachte stuurde valse documenten via WhatsApp
- Brute overval Calcuttastraat: slachtoffer mishandeld, veel geld en sieraden buitgemaakt
- Territoriaal belastingstelsel voor Suriname
- Er komt absoluut geen kabinet van de 'First Gentleman'
- Pro-Russisch cybernetwerk opgerold
- Onweersbuien in de late nacht
- Staatshoofd Simons: Het pad van verandering is ingeslagen
- Column: Voetbal is ‘Big business’
- Simons pleit voor gezond fiscaal beleid en actieve productie-economie