Gajadien: Te weinig inkomsten goudsector door laksheid
In De Nationale Assemblee is vrijdag heftig gediscussieerd over 3 artikelen van de koloniale Deviezenregeling van 1947. Diverse Assembleeleden hadden liever een integrale wijziging. Nu worden slechts enkele zaken gewijzigd waarbij 'de gouverneur', nu president van het land, de wisselkoers en het deviezenbeleid niet meer bepaalt. Commissievoorzitter Asis Gajadien (fractieleider VHP) merkte op dat de wijzigingen te maken hebben met de Bankwet. De drie artikelen zijn strijdig met de nieuwe Bankwet. Gajadien had brede steun toen hij aan de kaak stelde dat het geld niet gehaald wordt bij de kleinschalige goudsector, waar de ordening maar uitblijft. Door laksheid van de regering loopt het land inkomsten mis uit de goudsector.
Ook voerde Gajadien aan dat de minister van Financiën en Planning de overzichten die beloofd waren, niet heeft doorgestuurd naar De Nationale Assemblee. Het gaat om inkoop en export van goud door diverse bedrijven. Rabin Parmessar (fractieleider NDP), fractiegenoten Stephen Tsang, Ebu Jones, Jennifer Vreedzaam, Ann Sadi en BEP fractieleider Ronny Asabina, benadrukten dat er een gebrek is aan transparantie. Er wordt een wet behandeld zonder dat de vereiste informatie is verstrekt. Ook zijn diverse betrokkenen niet gehoord. Tsang voerde aan dat beleidsvraagstukken niet zijn beantwoord, waardoor de wetswijziging niet klaar is voor de openbare behandeling. Gajadien voerde aan dat de gebruikelijke procedure is gevolgd. Tsang heeft er ook moeite mee dat zijn standpunten niet zijn opgenomen in het eindverslag.
Er zijn volgens Gajadien meer dan 30 goudexportbedrijven. "Waar je ook komt, waar je ook terechtkomt. Eerste wat men vraagt is 'eehh mi wani wan goudexportvergunning'. En dan vraag ik de regering om mij aan te geven wat het beleid is", stelde Gajadien. Hij wil weten hoeveel goud de bedrijven opkopen en exporteren. De regering moet daar een overzicht van kunnen geven. Het land moet het op dit moment hebben van de goudsector. Daar liggen de verdiensten, voerde de commissievoorzitter aan. Goudopkoopbedrijven kopen goud op, maar de exportcijfers zijn in schril contrast daarmee. "Worden er zoveel sieraden in het land gedragen van duizenden kilo's?" vroeg Gajadien. Vanuit de regering zijn er tekortkomingen om de goudsector te ordenen.
Asabina benadrukte dat er een loopje wordt genomen met de samenleving wat de ordening van de kleinschalige goudsector betreft. Als de wil niet aanwezig is zal de ordening ook niet komen. Binnen de coalitie is er ook ook geen eenduidigheid. De vicepresident zegt A en de president B. Er wordt gesproken over nonsens en grote leugens door de leiders van het land. Er vinden oneigenlijke praktijken plaats in de kleinschalige goudsector, maar deze worden niet aangepakt. Asabina stelde dat het geld niet gehaald wordt waar dat moet, maar telkens wordt er meer belasting van het volk gevraagd op arbeid en consumptie. De vermogensbelasting blijft uit. De beleidskeuze bij de aanpassing van de Deviezenregeling is niet duidelijk. Net als diverse andere leden, pleitte Asabina ook voor een integrale benadering. De vraag werd ook gesteld of er nog een Deviezencommissie nodig is. Het deviezenbeleid moet bij de Centrale Bank van Suriname (CBvS) worden ondergebracht.
Minister Stanley Raghoebarsing van Financiën en Planning zei dat met de drie artikelen harmonisatie wordt gebracht met de Bankwet. De integrale wijziging moet nog komen. Er zal verder gewerkt worden hieraan. De commissie die benoemd is voor deze wetswijziging zal verder aan de slag gaan. De komende week is er een overlegmoment tussen De Nationale Assemblee, de minister en de governor van de CBvS. Deze wijzigingen zijn noodzakelijk omdat de president niet de wisselkoers en het deviezenbeleid bepaalt. De wisselkoers komt tot stand door vraag en aanbod. De bewindsman beloofde de gevraagde overzichten op te sturen. De vergadering is uitgesteld tot een nader te bepalen datum.
De tweede vergadering waar het nieuw Burgerlijk Wetboek verder behandeld zou worden, is niet doorgegaan. De presentielijst was getekend door slechts 24 leden. Om rechtmatig te kunnen vergaderen, zijn 26 leden nodig.
Vandaag
-
14:44
Recherche Paramaribo arresteert 3 verdachten voor diefstal, verduistering en heling
-
12:46
Suriname richting 2028: de zon van de olie-zegen; maar wie staat in de schaduw?
-
10:48
Gajadien pleit bij IPU voor rechtvaardige klimaathulp
-
08:50
Franse ambassadeur bespreekt versterking samenwerking met president Simons
-
06:52
PALU: Nederlandse koning kan voorlopig beter wegblijven
-
05:04
Overwegend droog weer
-
03:16
Caricom roept op tot directe verlenging VS HOPE/HELP-wetgeving voor Haïti
-
01:31
TotalEnergies meldt 23% voortgang olieproject Blok 58 aan president Simons
-
00:59
Column: Onze kostbare kinderen
-
00:33
Jager overlijdt na noodlottig schietincident tijdens jacht
-
00:00
Somohardjo: Grondfraudeonderzoek loopt op volle kracht
Gisteren
- SREM markeert 45 jaar zorg en erkenning voor Surinaamse ex-militairen
- Tussen mist en muur: Onze uitdaging in de Chinese bergen
- LO-leerkrachten getraind in 3x3 basketbal voor Inter Island School Games 2026
- Suriname nodigt investeerders uit tijdens International Business Conference in Guyana
- Bromfietser komt om bij aanrijding te Bronsweg
- Sanae Takaichi schrijft geschiedenis als eerste vrouwelijke premier van Japan
- Voormalig Franse president Sarkozy begint 5-jarige gevangenisstraf
- Desiré Delano Bouterse en Jennifer Simons: eigen aanpak, gezamenlijke missie
- Divali ver van huis: Licht en hoop in een vreemde stad
- Parmessar: Suriname bewijst dat humanitaire waarden in de praktijk kunnen bestaan
- Bewolking, zon en lokale buien
- Kinderen in Gaza keren terug 'naar school' te midden van ruïne en trauma
- Column: Etnische zuivering is geen vraag; het is taal van oorlog
- STVS-directeur Abisoina ontkracht miskenning Frits Pengel
Eergisteren
- Tsang: Strijd tegen corruptie is ook een strijd van licht tegen duisternis
- Vissersboot met vier opvarenden gezonken in Saramaccarivier; zoekactie gaande
- NDP eert 172 jaar Chinese aanwezigheid en bijdrage aan Suriname
- President Simons: Chinese gemeenschap onverbrekelijk deel van Surinaamse identiteit
- CUS: Divali 2025 in het teken van eenheid, liefde en nationale trots
- Lijk met schotverwonding aangetroffen langs Krakaweg
- Zeven gewapende criminelen plegen roofoverval in Brokopondo
- BEP: Divali belicht kracht van diversiteit én historisch vrouwelijk leiderschap
- NPS: Divali herinnert ons aan de kracht van licht en nationale eenheid
- ABOP: Laat het licht van Divali ons land richting blijven geven
- Zestig jaar Surinaamse Televisie Stichting – en de man die vergeten werd
- Directoraat Cultuur en AJLA Frans-Guyana tekenen intentieverklaring
- In de middag lokaal regenbuien
- Burgers leven in angst na nieuwe luchtaanvallen in Afghanistan
- Column: Het verlangen naar vreugde die nooit kwam...
- President Simons: Het kleinste licht verdrijft de duisternis