Column: Talloze tinten groen
Mijn behoefte om door de stad te fietsen kent een andere oorsprong. Het heeft met heimwee en thuiskomen te maken. En met de Britse fotograaf naast wie ik ooit in het vliegtuig naar Zanderij zat. De man bestelde Parbobier in plaats van Heineken. Dat verschil tussen enerzijds smaak en gevoel, anderzijds branding en status had hij alvast in de gaten en zo raakten we in gesprek.
Wat hij ging doen in Suriname? Er verscheen een brede grijns op zijn gezicht: eens in de zoveel tijd trakteerde hij zichzelf op tien dagen Suriname. Dan ging hij niet echt voor zijn werk, wel om nieuwe stockfoto’s te schieten. Hij hoefde niet zozeer flora en fauna voor zijn lens. Liever leefde hij zich uit op erven en achterafstraatjes, een houten huisje op Frimangron of een doodlopende zandweg aan de rand van het centrum.
Daarbij was het de fotograaf vooral te doen om het licht. ’s Ochtends vóór zonsopgang trok hij eropuit tot hooguit een uur of acht. Aan het eind van de dag kwam hij alleen tussen half zes en half acht in actie. Daartussen scheen de zon te fel en waren de kleuren te hard. Het leverde hem ideale werktijden op: overdag maakte hij soms een tripje buiten de stad, genoot hij volop van de Surinaamse keuken of nestelde hij zich in een hangmat.
Van mijn tekenleraar op de middelbare school heb ik onthouden dat van de kleur groen verreweg de meeste schakeringen bestaan. Van de Britse fotograaf leerde ik dat die verschillende groentinten allemaal voorkomen in Suriname. Nu ben ik meer van het woord dan van het beeld, maar ik weet heel zeker dat de fotograaf gelijk heeft. En sindsdien heb ik de gewoonte ontwikkeld om kort na aankomst in de stad na te gaan of het nog wel klopt.
Dan fiets ik naar de Cultuurtuin om te gaan hardlopen, de zon onder te zien gaan en contact met de aarde te maken. Daarna doe ik wat grondoefeningen, lig vervolgens op mijn rug op adem te komen en kan tegelijkertijd in alle rust bekijken hoe de hemel van kleur verschiet.

De Weg naar Maretraite met de kenmerkende grote boom.
Er zijn nog een paar andere plekken die ik in de eerste dagen moet zien. De Nassylaan bij het vallen van de avond, de veelkleurige veerbootjes naar Meerzorg, de pier van Torarica - die ze jammer genoeg al dagen onder handen nemen -, de grote boom op de Weg naar Maretraite. Net zo graag fiets ik door de Sofialaan of de Eldoradolaan. Inderdaad, doodgewone straten, waar je normaal gesproken doorheen rijdt om te boren. Maar zit je op de fiets, dan staan de zintuigen stukken scherper.
In de Eldoradolaan hebben ze bovendien een kunstgrasveldje aangelegd waar vanaf vier uur ’s middags intensief en in alle leeftijdscategorieën wordt gevoetbald. Op de daklijst van het houten gebouw naast het veld staat in witgeschilderde letters B.O.Y.S. te lezen, met daarachter Bless Our Young Sons. Het wachten is op witgeschilderde letters op de andere gevel met R.O.Y.L.: Respect Our Young Ladies.
Diederik Samwel
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 915
- Investeringen moeten regionale ziekenhuizen betere rol geven in zorg
- Trinidad en Tobago verlengt noodtoestand met nog eens drie maanden
- Ishika Rigpal en Chayenn Thakoer winnen Miss India Suriname en Miss Teen India Suriname 2026
- Visser verdronken na val uit boot bij monding Marowijnerivier
- Trump zet bondgenoten onder druk om oliedoorgang te beveiligen
- Belangrijke stap in digitale ontwikkeling van Brownsweg
- Nieuwe spanningen tussen Guyana en Venezuela over Essequibo
- Amendement op initiatiefwet cassatierechtspraak maandag in DNA
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en verspreide buien
- Iran zet olieshock in om Amerikaanse militaire macht te neutraliseren
- Toename aangeboren syfilis baart zorgen; Soroptimisten starten bewustwordingscampagne
- VES komt met voorstellen voor productiebeleid na overleg met president Simons
Eergisteren
- Landbouwsessie versterkt boeren met praktische kennis en teeltadvies
- Woning in vlammen opgegaan aan de Sagittariusstraat
- Agrarische ambitie en behoudt tropisch oerwoud bijten elkaar
- Camerabeelden voor derde keer bekeken in moordzaak Timmermanstraat
- India zoekt veilige doorgang voor vastliggende schepen bij Straat van Hormuz
- Anti-corruptie als verkiezingswapen: tussen democratische zuivering en institutioneel risico (2)
- Trump dreigt Kharg-eiland aan te vallen terwijl Iran strijd opvoert in Golfregio
- Banken verhogen olieprognoses door spanningen in Midden-Oosten
- Autoverhuurder spreekt verdachte tegen in zaak rond doodschieten Karan Chablani
- Wisselvallig weer met bewolking, zon en regen
- Oekraïne vindt nieuwe rol als beschermer van VS en Golfstaten
- Na felle discussies nieuw amendement over organisatie OM