Column: Talloze tinten groen
Mijn behoefte om door de stad te fietsen kent een andere oorsprong. Het heeft met heimwee en thuiskomen te maken. En met de Britse fotograaf naast wie ik ooit in het vliegtuig naar Zanderij zat. De man bestelde Parbobier in plaats van Heineken. Dat verschil tussen enerzijds smaak en gevoel, anderzijds branding en status had hij alvast in de gaten en zo raakten we in gesprek.
Wat hij ging doen in Suriname? Er verscheen een brede grijns op zijn gezicht: eens in de zoveel tijd trakteerde hij zichzelf op tien dagen Suriname. Dan ging hij niet echt voor zijn werk, wel om nieuwe stockfoto’s te schieten. Hij hoefde niet zozeer flora en fauna voor zijn lens. Liever leefde hij zich uit op erven en achterafstraatjes, een houten huisje op Frimangron of een doodlopende zandweg aan de rand van het centrum.
Daarbij was het de fotograaf vooral te doen om het licht. ’s Ochtends vóór zonsopgang trok hij eropuit tot hooguit een uur of acht. Aan het eind van de dag kwam hij alleen tussen half zes en half acht in actie. Daartussen scheen de zon te fel en waren de kleuren te hard. Het leverde hem ideale werktijden op: overdag maakte hij soms een tripje buiten de stad, genoot hij volop van de Surinaamse keuken of nestelde hij zich in een hangmat.
Van mijn tekenleraar op de middelbare school heb ik onthouden dat van de kleur groen verreweg de meeste schakeringen bestaan. Van de Britse fotograaf leerde ik dat die verschillende groentinten allemaal voorkomen in Suriname. Nu ben ik meer van het woord dan van het beeld, maar ik weet heel zeker dat de fotograaf gelijk heeft. En sindsdien heb ik de gewoonte ontwikkeld om kort na aankomst in de stad na te gaan of het nog wel klopt.
Dan fiets ik naar de Cultuurtuin om te gaan hardlopen, de zon onder te zien gaan en contact met de aarde te maken. Daarna doe ik wat grondoefeningen, lig vervolgens op mijn rug op adem te komen en kan tegelijkertijd in alle rust bekijken hoe de hemel van kleur verschiet.

De Weg naar Maretraite met de kenmerkende grote boom.
Er zijn nog een paar andere plekken die ik in de eerste dagen moet zien. De Nassylaan bij het vallen van de avond, de veelkleurige veerbootjes naar Meerzorg, de pier van Torarica - die ze jammer genoeg al dagen onder handen nemen -, de grote boom op de Weg naar Maretraite. Net zo graag fiets ik door de Sofialaan of de Eldoradolaan. Inderdaad, doodgewone straten, waar je normaal gesproken doorheen rijdt om te boren. Maar zit je op de fiets, dan staan de zintuigen stukken scherper.
In de Eldoradolaan hebben ze bovendien een kunstgrasveldje aangelegd waar vanaf vier uur ’s middags intensief en in alle leeftijdscategorieën wordt gevoetbald. Op de daklijst van het houten gebouw naast het veld staat in witgeschilderde letters B.O.Y.S. te lezen, met daarachter Bless Our Young Sons. Het wachten is op witgeschilderde letters op de andere gevel met R.O.Y.L.: Respect Our Young Ladies.
Diederik Samwel
Vandaag
-
12:51
Derde helft WK 2026: Op dag 10 - Nederland favoriet tegen Zweden
-
10:53
Politie-inspecteur aangehouden op verdenking van oplichting en corruptie
-
09:40
Groot aantal politieagenten gehoord in 82 kilo cocaïnezaak; drie in verzekering gesteld
-
09:11
Wijnerman erkent inconsistenties in begrotings- en schuldcijfers
-
07:09
COVAB en Streekziekenhuis Marowijne starten samenwerking voor zorgopleidingen
-
05:07
Droge dag verwacht met lokaal korte regenbuien
-
03:05
VS kondigt nieuwe ronde Israël-Libanon gesprekken aan in Washington
-
02:32
Derde helft WK 2026: Paraguay houdt hoop levend, Turkije na tweede nederlaag dichtbij WK-exit
-
01:03
Regering werkt aan energieagenda met routekaart tot 2035
-
00:01
Minister Wijnerman: regering moet zich buigen over afbouw brandstofsubsidie
Gisteren
- Derde helft WK 2026: Brazilië overtuigt niet, maar wint wel van Haïti
- Derde helft WK 2026: Canada’s Kone ondergaat zware operatie aan been; mist de rest van het toernooi
- Derde helft WK 2026: Marokko verrast Schotland met vroege goal
- Het Surinaamse rechtssysteem faciliteert wanbetalers
- Derde helft WK 2026: VS boekt eerste dubbele WK-overwinning in 96 jaar
- Wijnerman: CBvS betwist uitgangspunten onderzoek naar OMO-kosten
- Het Elon-Musk-effect
- Derde helft WK 2026: Dag 9 - VS en Brazilië in actie, Mexico verzekerd van knock-out
- Man komt om het leven bij steekpartij voor winkel in Albina
- Reyme pleit voor moderne invulling dienstplicht om jongeren voor Defensie te winnen
- Criminelen maken sieraden en geld buit tijdens gewapende roofoverval
- Bewoners Houttuin vragen DNA opslag radioactieve bronnen op te schorten
- Warme vrijdag met zon, maar later kans op stevige buien
- Cuba kiest voor ingrijpende economische hervormingen; meer ruimte voor particuliere sector
- Regering: Ingrijpen bij 21 Bergi moet levensgevaarlijke situatie beëindigen
- Column: Kwestie Van 't Hogerhuysstraat vraagt om open en transparant bestuur
- Derde helft WK 2026: Mexico boekt moeizame zege op Zuid-Korea en zet grote stap richting achtste finales
- Misiekaba verdedigt intrekken hoger beroep in kwestie Van 't Hogerhuysstraat
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: De verborgen onderscheidingen op de WK-shirts van 2026
- Derde helft WK 2026: Canada dominant in 6-0 zege op Qatar
- Verzoek aan regering en DNA-leden inzake wateroverlast
- President bij bevordering 150 militairen: Hogere rang, grotere verantwoordelijkheid
- Derde helft WK 2026: Zwitserland breekt Bosnië laat in duel, 4-1
- Exportverbod op Surinaamse drijfnetvis naar VS opgeheven
- Derde helft WK 2026: Tsjechië komt niet langs Zuid-Afrika
- VES: Medicatievoorziening één van de drie grootste kostenposten in de gezondheidszorg
- Derde helft WK 2026: Dag 8 - Mexico favoriet, Afrika viert historisch succes
- Brede steun in De Nationale Assemblee voor verhoging AOV-uitkering
- Derde helft WK 2026: Waarom voetbal veel meer zegt over mensen dan over doelpunten
- Warme dag met veel bewolking en regenbuien verspreid over het land
- Lula waarschuwt Trump: 'Bemoei je niet met Braziliaanse verkiezingen'
- Asabina vraagt regering om opheldering over aangekondigde ontruimingsactie in 21 Bergi
- TAS verdient antwoorden, geen afleidingen
- Derde helft WK 2026: Colombia verslaat WK-debutant Oezbekistan met 3-1
- Column: Voetbalbeleving vs hebzucht
- RvC TAS wil CLAD-onderzoek naar financieel beheer; directeur spreekt van verdraaide voorstelling van zaken