Orkaan Eta dichtbij, Nicaragua en Honduras evacueren
De storm, een verwoestende orkaan van categorie 4 op de vijfstaps Saffir-Simpson-schaal, is gisteravond laat aan land gekomen aan de noordoostkust van Nicaragua. Het in Miami gevestigde NHC beschreef Eta als een 'grote orkaan' en zei dat de regens van Eta een 'levensbedreigende stormvloed, catastrofale winden, plotselinge overstromingen en aardverschuivingen' kunnen veroorzaken in delen van Midden-Amerika. Jamaica, Zuid-Haïti, de Kaaimaneilanden, El Salvador en Zuid-Mexico kunnen ook worden getroffen.
Eta staat op het punt één van de krachtigste orkanen te worden die Nicaragua in jaren hebben getroffen. Het zou het land van president Daniel Ortega, een van de armste landen in Amerika , op de proef kunnen stellen.
Maandagmiddag had Nicaragua al te maken met sterke wind en zware regenval. De regering zette de regio's op het pad van de orkaan op rood alarm. Zij heeft ongeveer 3.000 kustgezinnen geëvacueerd en voorraden gestuurd om bewoners te helpen zich voor te bereiden op de impact van de storm, zei vicepresident Rosario Murillo.
Eta zou ook "destructieve" golven kunnen veroorzaken in Nicaragua, terwijl het waterpeil 3,7 tot 5,5 meter boven het normale getijdenpeil zou kunnen komen, zei het NHC.
In Honduras heeft de regering vijf Atlantische kustregio's op de hoogste waarschuwing -rood alarm- gezet en waren er evacuaties aan de gang, aldus de lokale autoriteiten.
Slechte weersomstandigheden op maandag dwongen Honduras om een aantal van zijn havens te sluiten, terwijl verschillende steden aan de Atlantische kust al te lijden hadden onder overstromingen, zei de Honduras Permanent Contingencies Commission (COPECO).
Volgens de laatste NHC-voorspelling zou Eta aan land winden tot 241,4 kilometer per uur kunnen bereiken. Zodra de storm in de bergen van Nicaragua en Honduras klettert, zou hij snel moeten verzwakken.
Halverwege de middag gisteren bevond Eta zich 113 km ten oosten van Cabo Gracias a Dios aan de grens tussen Nicaragua en Honduras, keerde het naar het westen met een snelheid van 14 km per uur en had het aanhoudende winden van 209 km per uur, berichtte het NHC.
Eta is de 28e genoemde tropische storm van het Atlantische orkaanseizoen 2020, een record dat in 2005 is gevestigd, aldus de Tropical Analysis and Forecast Branch van de NHC.
Eta zou 38 tot 64 cm regen kunnen dumpen in centraal en noordelijk Nicaragua en een groot deel van Honduras, met tot 88 cm regen in sommige gebieden, zei het NHC.
Vandaag
-
08:51
Nationale dag Panama; een natie die de Amerika's verbindt
-
06:53
VS-Venezuela: toenemende spanning, maar nog geen directe aanval
-
04:55
Bewolkt begin van de week met kans op regen en onweer
-
02:57
Trainingen museumwezen waardevol voor werkveld
-
00:59
Column: De stilte van Surinaamse vrede
-
00:00
Regering herfinanciert buitenlandse schuld: geen nieuwe lening, wel ademruimte
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 896
- Bromfietser (14) overlijdt na botsing tegen vangrail
- Simons voert Surinaamse klimaatboodschap naar wereldforum in Brazilië
- Eerste lichting verpleeghulpen klaar voor inzet in zorgsector
- Suriname stuurt hulp en betuigt medeleven na verwoesting door orkaan Melissa
- €15.000 beloning voor tip over verdachten moord Sherwin Peterhof
- Man verdronken in kreek te Para
- Lijk aangespoeld aan waterkant van Domburg
- Moshiro voor COP30 in Suriname
- Egypte opent grootste museum ter wereld gewijd aan één beschaving
- Auto volledig van binnen uitgebrand aan de Kropkoolstraat
- HvJ neemt 4e gebouw in gebruik: meer ruimte voor moderne rechtspraak
- Warm weer afgewisseld met buien
- Duizenden doen mee in Srefidensi Trim- en Wandelloop: Eenheid en doorzettingsvermogen
- Lions Club doneert 10 ton rijst voor slachtoffers van orkaan Melissa
- Brand bij loods met ammoniumnitraat aan Martin Luther Kingweg snel geblust
- Hans Breeveld: Onafhankelijkheid is geen moment, maar een proces en een voortdurende uitdaging
Eergisteren
- Hakrinbank schenkt SRD 2 miljoen aan Srefidensi-commissie
- President roept universiteit op tot denkkracht en zelfbewustzijn
- Woning zwaar beschadigd door brand aan Djamanweg in Lelydorp
- Suriname en China bespreken duurzame mijnbouw tijdens conferentie in Tianjin
- De rechtsgeldigheid van de benoeming van de procureur-generaal
- Recidivisten aangehouden na gewelddadige diefstal tijdens stroomuitval in Wit Santi
- Naks eert twaalf Surinaamse iconen met kalender en expositie
- Moordverdachte vrouw glipt weg uit cel (update)
- Gas-to-Shore project SU deel 2
- Jaarinflatie stijgt licht naar 10,7 procent in september
- Wisselvallig weer op eerste dag van november
- Journalisten ervaren de pracht en geschiedenis van de Chinese opera
- Ravin Soerdjbalie benoemd tot directeur Bureau Binnenlandse Zaken
- CBvS governor Roemer: Valutamarkt is ‘compleet imperfect’