De Stagnatie van de Surinaamse samenleving
De stagnatie is diep geworteld in ons stemgedrag en de keuzes die we maken. Vaak stemmen we op leiders die tijdelijke oplossingen beloven, in plaats van te kiezen voor duurzame veranderingen. De jonge werkloze generatie ziet geen structurele verbetering in het onderwijs- en werkgelegenheidsbeleid, terwijl veel ouderen, die jarenlang hard gewerkt hebben, nog steeds in armoede leven. Dit zijn tekenen van een samenleving die vastzit in verouderde denkpatronen en kortetermijnoplossingen.
Wat Suriname nodig heeft, is een verandering in de manier waarop we denken en handelen. De verandering begint met het heroverwegen van onze keuzes en het stellen van langetermijnprioriteiten. In plaats van tijdelijke maatregelen, moeten we kiezen voor structurele oplossingen die gericht zijn op een duurzame toekomst voor iedereen.
De Kortetermijnvalkuil
De nadruk op kortetermijnoplossingen is een belangrijke oorzaak van de stagnatie. Veel Surinamers stemmen op leiders die snelle beloften doen, zoals belastingverlagingen en financiële hulp. Deze tijdelijke maatregelen lijken verleidelijke oplossingen voor de onmiddellijke problemen van armoede en werkloosheid, maar ze verergeren de stagnatie op de lange termijn. Het kiezen voor kortetermijnoplossingen kan ons op de korte termijn verlichting geven, maar houdt ons gevangen in een situatie die steeds terugkomt zonder blijvende vooruitgang.
Duurzame vooruitgang
Suriname heeft een omslag nodig van kortetermijndenken naar een langetermijnvisie die duurzame vooruitgang garandeert. Duurzame economische groei, ethisch leiderschap en een gezamenlijke verantwoordelijkheid van zowel de overheid als de burgers zijn essentieel om de stagnatie te doorbreken.
Leiders moeten bereid zijn om beslissingen te nemen die niet altijd onmiddellijke voordelen opleveren, maar die op de lange termijn een stabiele en eerlijke toekomst voor iedereen garanderen. Dit vereist niet alleen politiek leiderschap, maar ook actieve betrokkenheid van de samenleving zelf. We moeten als burgers niet alleen stemmen op basis van wat ons direct ten goede komt, maar ook kiezen voor leiders die gericht zijn op verantwoorde en toekomstgerichte keuzes, zoals investeringen in hernieuwbare energie, onderwijs en infrastructuur.
Een goed voorbeeld van duurzame vooruitgang is de transitie naar hernieuwbare energie. Suriname heeft een enorme potentie in zonne-energie, maar deze wordt nog niet voldoende benut. Door te investeren in zonnepanelen en andere groene initiatieven kunnen we zowel het milieu beschermen als economische voordelen op lange termijn realiseren. Dit soort projecten zouden de ecologische voetafdruk verkleinen, de werkgelegenheid vergroten en de afhankelijkheid van fossiele brandstoffen verminderen.
Bewustwording en verantwoordelijkheid
Het is van cruciaal belang dat we ons als samenleving bewust worden van de invloed van onze keuzes op de toekomst van Suriname. We moeten leren voorbij de onmiddellijke voordelen van kortetermijnoplossingen te kijken en ons te richten op beleid en leiderschap die gericht zijn op een duurzame en rechtvaardige toekomst. Alleen als we bereid zijn om ons verantwoordelijk op te stellen en moeilijke keuzes te maken, kunnen we Suriname uit de stagnatie halen en de koers naar vooruitgang zetten.
De manier waarop we stemmen, de keuzes die we maken en de leiders die we kiezen, bepalen onze toekomst. Veel Surinamers stemmen vaak op basis van kortetermijnwinst, maar deze keuzes hebben gevolgen voor de lange termijn.
Het is essentieel dat we ons bewust worden van de invloed die onze stem heeft op de koers van het land. De focus moet liggen op leiders die zich inzetten voor het collectieve belang van de samenleving en niet alleen reageren op de grillen van de markt of tijdelijke politieke druk.
Innerlijke verandering als sleutel tot duurzame vooruitgang
Naast externe veranderingen, is het essentieel dat we als samenleving een innerlijke transformatie doormaken. Duurzame vooruitgang begint met de manier waarop wij als individuen denken en handelen. Wanneer we leren onze keuzes en gedragingen beter te begrijpen, kunnen we verantwoordelijkheid dragen voor de richting die we inslaan. Deze innerlijke transformatie is essentieel, omdat de veranderingen die we willen zien, niet alleen van buitenaf komen, maar ook van binnenuit moeten beginnen.
Door verantwoordelijkheid te nemen voor onze gedachten en acties, creëren we ruimte voor leiderschap dat gericht is op lange-termijnoplossingen. Dit vraagt geduld, reflectie en een langetermijnvisie die verder gaat dan de onmiddellijke resultaten van kortetermijnmaatregelen. Pas wanneer we als samenleving in staat zijn om innerlijke rust en stabiliteit te bereiken, kunnen we een koers kiezen die duurzame vooruitgang garandeert voor alle generaties.
Conclusie
De stagnatie van Suriname kan alleen worden doorbroken door keuzes die gericht zijn op de lange termijn. Het begint bij onszelf: we moeten kiezen voor leiders die ethisch, transparant en duurzaam handelen. We hebben de verantwoordelijkheid om beleid te ondersteunen dat investeert in hernieuwbare energie, onderwijs en werkgelegenheid.
Op 25 mei 2025 krijgen we de kans om onze koers te bepalen. Laten we kiezen voor leiders die zich inzetten voor duurzaamheid en vooruitgang, en samen werken aan een rechtvaardig, welvarend Suriname. Het is tijd om de stagnatie te doorbreken en een nieuwe richting in te slaan die ons naar een stabiele en eerlijke toekomst leidt.
Robby Tjauw-Foe
Vandaag
-
20:12
Twee verdachten aangehouden voor brute overval op 91-jarige man
-
18:07
Suriname: Ministerposten, het wordt tijd dat de lat hoger ligt
-
16:04
EBS ontslaat bondsvoorzitter Marciano Hellings op staande voet
-
14:03
Studie: Gevallen van leverkanker kunnen tegen 2050 bijna verdubbelen
-
11:58
Twee leden elite-eenheid KST aangehouden in spraakmakende zaak Sunparklaan
-
11:24
Aanklacht Van den Bergh tegen accountant Braster ongegrond
-
09:26
Minister Ramsaran belooft militairen waardering en versterking
-
07:29
Gewapende diefstal bij GOw2: daders slaan toe en vluchten op bromfiets
-
06:50
Korpschef aan minister Monorath: Politie kan het niet alleen
-
04:54
Bewolkt met kans op wat regen
-
02:57
VN: Honger daalt, maar risico’s blijven groot
-
00:59
Column: Geen gezichtsverlies, maar gezichtsherstel
-
00:01
Minister Monorath: Politie kan met tekorten niet optimaal functioneren
Gisteren
- Onze zingende Oma Sanna wordt 100 jaar!
- Vier Surinaamse studenten behalen artsendiploma in Cuba
- Bootsman 'Tyson' verdronken bij ongeluk nabij Balingsoela
- Caribische landen willen handel met Afrika fors uitbreiden
- Gezin verliest woning en inboedel bij felle brand
- Minister Tsang: Openbaar Ministerie mag veel werk verwachten
- NMA: Geen goedkeuring goudverwerkingsbedrijf Commissaris Weytinghweg
- Acht nieuwe leden toegelaten tot De Nationale Assemblee
- Stichting 8 December: Stop het zwartmaken van het Korps
- Deviezencommissie weigert vergunning Gold Grams NV
- VSB moedigt deelname aan Guyane Excellence 2025 aan
- Buurtbewoners verzetten zich tegen goudverwerkingsbedrijf in woonwijk
- Zelfde weerbeeld, veel zon maar ook onweersbuien
- Kritiek hoort erbij – het Korps moet tegen een stootje kunnen
- VS en EU bereiken handelsakkoord: 15% importheffing voorkomt grote handelsoorlog
- Column: Gij zult niet… of toch wel?
- Minister Misiekaba belooft actie na zorgwekkende signalen PCS
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 882
- Rusland schroeft viering Marine Dag terug na golf Oekraïense droneaanvallen
- Transvaal triomfeert met 3-0, Robinhood verovert beker met 5-1
- Woningbrand in alle vroegte legt huis in as aan Palissadeweg
- Van Dijk-Silos: Ik ga niet mee in welles-of-nietes
- Tsang keert terug in regering: Nieuwe minister OWRO
- Starnieuws terug online na technische storing
- Suriname, jouw tijd is nu!
- Mexico-Stad eert 700 jaar Tenochtitlan: trots op Azteekse wortels
- Veel zon, maar ook kans op onweer in de middag
- Wat als Suriname niet onafhankelijk was geworden?
- Spoed luchtvaartcongres over EU-blacklisting en FAA-dreiging
- VHP werkt maandag mee aan DNA-vergadering toelating coalitieleden