Buitenlandse arbeid in Suriname: Tijd voor eerlijke zelfreflectie
De komst van buitenlandse arbeidskrachten roept begrijpelijke zorgen op. Regulering is noodzakelijk, maar de realiteit is dat er tot nu toe weinig effectieve sturing en handhaving plaatsvindt. Tegelijkertijd groeit de druk vanuit het bedrijfsleven en de productiesector om te beschikken over gekwalificeerde, gemotiveerde en betrouwbare arbeidskrachten.
De vraag is niet óf buitenlandse arbeid nodig zal zijn — maar hoeveel en tot hoever regulering mogelijk blijft wanneer de economie steeds hogere eisen stelt aan discipline, vakmanschap en werkethiek.
Als iemand die gelooft in de Surinaamse arbeidskracht, ben ik ervan overtuigd dat Surinamers een eerlijke en bij voorkeur eerste — kans moeten krijgen op Surinaamse banen. Maar dat uitgangspunt kan niet losstaan van verantwoordelijkheid. Wanneer lokale arbeidskrachten structureel tekortschieten in punctualiteit, inzet en professionaliteit, zal de arbeidsmarkt haar eigen oplossingen zoeken.
Die realiteit zien we nu al. Buitenlandse werknemers zijn zichtbaar in de bouw, de landbouw, infrastructuur, afvalverwerking, retail en andere sectoren. Dit is geen tijdelijke ontwikkeling — dit dreigt een structureel patroon te worden.
De kernvraag is daarom niet alleen wat de overheid moet doen, maar wat wij als samenleving bereid zijn te veranderen.
De vakbeweging speelt hierin een cruciale rol. Historisch staat zij op voor fatsoenlijke lonen, veilige werkomstandigheden en respect voor arbeid. Maar naast bescherming moet er ook ruimte zijn voor zelfkritiek en verantwoordelijkheid. Vakbonden zouden niet alleen rechten moeten verdedigen, maar ook durven benoemen wanneer discipline, inzet en professionaliteit tekortschieten.
Het is immers moeilijk om duurzaam op te komen voor een arbeidsklasse die zichzelf niet serieus neemt.
Dit vraagstuk gaat niet over goedkope arbeid. Er bestaan geen goedkope mensen — alleen samenlevingen die beslissen of ze kwaliteit eisen en bereid zijn daarvoor eerlijk te betalen. Suriname zou bekend moeten staan als een land dat kwaliteit verwacht én kwaliteit beloont.
Maar dat vereist mentale en culturele verandering.
Zijn wij bereid om eerlijk in de spiegel te kijken en toe te geven dat het probleem niet alleen ligt bij de overheid, buitenlandse werknemers of de markt — maar ook bij onze houding, werkmentaliteit en verantwoordelijkheidsgevoel?
Zijn wij bereid om jongeren niet alleen kansen te bieden, maar ook discipline, vakmanschap en trots op arbeid bij te brengen?
Zijn wij bereid om minder redenen te zoeken waarom iets niet kan en meer redenen waarom het wél kan?
Nieuwe sectoren dienen zich aan. Nieuwe arbeidsprocessen ontstaan. Nieuwe kansen liggen binnen bereik.
De vraag is niet of de toekomst komt.
De vraag is of Surinamers vooraan zullen staan om die toekomst te claimen of dat we toekijken terwijl anderen het werk doen.
Wayne Telgt
Vandaag
-
08:51
Uitstel Comptabiliteitswet legt dieper bestuurlijk probleem bloot
-
06:53
Colombia kiest tussen rechts en links in tweede ronde
-
04:55
Onstabiel weer houdt op 1e dag van juni aan
-
02:57
Kookgas opnieuw duurder: prijzen van meerdere cilinders stijgen
-
00:59
Column: De spirituele crisis achter het verval van Surinaams onderwijs
-
00:00
Atompai steunt onderwijsactie: Leerkrachten kunnen niet blijven wachten
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 926
- Twee verdachten aangehouden na achtervolging en mishandeling bromfietser met LVV-voertuig
- Regering belegt spoedoverleg onderwijscrisis; bonden uitgenodigd voor gesprek
- Derde helft WK 2026: Senegal als verrassende outsider met grote ambities
- 16-jarig meisje aangehouden nadat neef gewond raakte bij familieruzie
- Is afwijzing verzoek PG onhoffelijk?
- DNA-voorzitter kondigt evaluatie van nieuw Burgerlijk Wetboek aan
- MP'er komt om bij verkeersongeval op Kwattaweg
- Vertrek Zuid-Afrika naar WK 2026 vertraagd door visumdebacle met Mexico
- Onderwijsbonden bundelen krachten: landelijk beraad, leerkrachten blijven thuis morgen
- Verkiezingen Colombia: Linkse hervormingen vs rechtse veiligheidsmaatregelen
- Verdachte ontkent met klem betrokkenheid bij dood van vriend
- Wereld Anti-Tabakdag: Suriname scherpt strijd tegen nicotineverslaving onder jongeren aan
- Vochtige en onstabiele atmosfeer; regenbuien en onweer voorspeld
- Colombia beschuldigt Ecuador van ‘bewuste inmenging’ in presidentsverkiezingen
- Diaspora-investeringen in Suriname centraal tijdens bijeenkomst in Nederland
- Meerderheid DNA lijkt voor in staat van beschuldigingstelling ex-ministers te zijn; deadline nadert
Eergisteren
- Asfalt, Amateurs en Achterblijven – Waarom Suriname Professionele Bouwers Nodig Heeft
- Aardbeving van 6.0 bij Barbados ook in Suriname gevoeld
- Derde helft WK 2026: Hoe Frankrijk het grootste talentenaanbod in het voetbal creëerde
- Dc's dienen begrotingen voor 2027 in bij minister Huur
- Remmen voertuig dodelijke aanrijding Johannes Mungrastraat functioneerden wel
- Notities uit de behandelkamer; De specialist is onderweg
- Guyana ziet met enorme oliewinsten van Iran-oorlog de groeidruk toenemen
- Politie onderzoekt molotovaanval op gebouw Forensische Opsporing
- VSB waarschuwt voor kloof tussen anti-witwasbeleid en uitvoering
- De prijs van politieke benoemingen
- VSB: Comptabiliteitswet cruciaal voor transparantie en verantwoord financieel beheer
- Bewolkte dag afgewisseld met buien in vrijwel alle districten
- Lula: VS-maatregel ondermijnt Braziliaanse strijd tegen misdaad
- Parlement en regering vinden elkaar: Comptabiliteitswet krijgt tweejarige overgangsperiode
- Regering verdedigt lening van US$ 1,8 miljard: groot deel gebruikt voor oude schulden